بازاریابی محتواییدیجیتال مارکتینگ

پادکست چیست و چگونه پادکست بسازیم؟ – بهترین نرم افزار ساخت پادکست

تعداد پادکست‌ها در دنیا مرز یک میلیون را رد کرده است و در ایران نیز هر روز پادکست‌های جدیدی تولید می‌شوند. پس احتمالا کلمه پادکست را این روزها زیاد شنیده باشید. اما پادکست چیست ؟ شکل نسبتا جدیدی از محتوا که نجات‌دهنده زمان‌های از دست‌رفته در ترافیک و رفت و آمد است. همچنین دسترسی به پادکست‌ها بسیار راحت است و رایگان. همه این‌ها باعث شده تا این برنامه‌های صوتی در بستر اینترنت سریع رشد کنند و در سراسر دنیا بسیار محبوب شوند. در این میان حتی اگر اسم پادکست را زیاد شنیده باشید، ممکن است سوالات مختلفی در ذهنتان وجود داشته باشد، مثلا اینکه:

 • پادکست چیست ؟
 • پادکست گوش دادن چه مزیت‌هایی دارد؟
 • چگونه می‌توانم پادکست خودم را بسازم؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا به تمام این سوالات پاسخ دهیم و درباره مسائل مختلف پادکست بیشتر صحبت کنیم.

پادکست چیست ؟

پادکست چیست چگونه پادکست بسازیم
پادکست چیست چگونه پادکست بسازیم

اگر خیلی ساده بخواهیم بگویم پادکست چیست ، پادکست‌‌ها همان برنامه‌های رادیویی هستند که در بستر اینترنت پخش می‌شوند. کلمه پادکست ( (Podcast از تلفیق دو کلمه Ipod  (آی‌پاد، یکی از محصولات شرکت اپل) و  Broadcasting  (منتشر کردن، پخش گسترده) به وجود آمده است. هرچند که اختلافاتی درباره ریشه کلمه پادکست وجود دارد، اما پادکست‌ها زمانی متولد شدند که آی‌پاد در دنیا، به محبوبیت رسید. دستگاهی برای پخش و به اشتراک‌گذاری فایل‌های صوتی در اینترنت. تفاوت‌های پادکست با یک برنامه رادیویی نیز باعث محبوبیت آن در بین مردم شد. در ادامه به این تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم.

پادکست با برنامه رادیویی چه تفاوت‌هایی دارد؟

واقعیت این است که پادکست‌ها بسیاری از محدودیت‌های یک برنامه رادیویی را کنار زده‌اند و به نظر می‌رسد همین موضوع است که باعث شده بتوانند با سرعت زیادی رشد کنند. ویژگی‌های پادکست شامل موارد زیر است:

 • محدودیت زمانی برای پادکست وجود ندارد: برای پادکست‌ها هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد. می‌‍‌توانند خبرهای کوتاه یک دقیقه‌ای یا برنامه‌ای طولانی درباره یک موضوع خاص باشند. معمولا برنامه‌های رادیویی محدودیت زمانی مشخصی دارند و حتما باید در یک بازه زمانی مشخص تولید و پخش شوند.
 • پادکست محدودیت تعداد برنامه ندارد: پادکست‌ها می‌توانند هر روز، هر هفته یا هر ماه تولید شوند. در مقابل سازندگان برنامه‌های رادیویی محدودیت خاصی برای تولید برنامه دارند.
 • انتخاب با شنونده است: وقتی رادیو را روشن می‌کنید، شما انتخاب نمی‌کنید که به چه برنامه‌ای گوش کنید، اما در مقابل پادکست‌ها با موضوعات مختلفی بر روی اینترنت وجود دارند و شما می‌توانید انتخاب کنید که در هر ساعتی به چه برنامه‌ای گوش کنید.

 این ویژگی‌ها در کنار هم باعث شده تا پادکست مخاطبان زیادی داشته باشد. شما هنگامی که آشپزی یا رانندگی می‌کنید، مشغول انجام کاری هستید که به تمرکز زیادی نیاز ندارد یا در هر موقعیت دیگری می‌توانید برنامه‌ای را گوش کنید که دوست دارید و از زمان‌های تلف شده برای یادگیری بیشتر استفاده کنید.

پادکست گوش کردن چه فایده‌هایی دارد؟

پادکست گوش کردن چه فایده‌هایی دارد؟
پادکست گوش کردن چه فایده‌هایی دارد؟

اگر طرفدار پادکست گوش کردن نباشید، شاید سوالتان این باشد که اصلا پادکست گوش دادن چه فایده‌ای دارد؟ چرا طرفداران پادکست تا این اندازه به گوش دادن برنامه‌های مختلف در قالب پادکست، علاقه دارند؟ در ادامه از فایده‌های گوش کردن به پادکست صحبت می‌کنیم:

خواندن و شنیدن برای مغز تفاوتی ندارد

شاید فکر کنید خواندن یک مطلب با گوش کردن به همان متن تفاوت‌های زیادی در یادگیری و درک مطلب برای مغز شما خواهد داشت. همیشه درباره تفاوت خواندن و شنیدن نگرانی زیادی بین مردم وجود دارد. همه فکر می‌کنند گوش کردن به یک پادکست نمی‌تواند جایگزینی برای خواندن اصل یک مطلب و موضوع باشد.

اما طبق تحقیقاتی که توسط انتشارات Sage انجام شده، درک مطلب برای مغز هنگام گوش دادن به یک مطلب با خواندن همان مطلب، هیچ تفاوتی ندارد. پس موقعی که امکان خواندن یک مطلب وجود ندارد، دست کم پادکست‌ها می‌توانند جایگزینی مناسب باشند. البته فراموش نکنیم که مطالعه کتاب و مطالب مختلف همچنان از اهمیت زیادی برخوردار است!

اگر برند هستید و دوست دارید در پادکست های جذاب تبلیغ کنید تیم نشانت می تواند به شما کمک کند

گوش کردن پادکست و انجام همزمان یک کار دیگر ممکن و بسیار مفید است

همانطور که اشاره شد دسترسی آسان به محتوای باکیفیت، بدون محدودیت در زمان و مکان همان ویژگی است که باعث شده پادکست به سرعت رشد کند. موقعی که آشپزی می‌کنید، در حال رانندگی پشت ترافیک و هر موقعیتی که شما دوست داشته باشید، پادکست‌ها در دسترس شما هستند. به گرازش سایت entrepreneur 11 درصد افرادی که پادکست گوش می‌کنند، هنگام انجام دادن وظایف روزمره در محیط کار به پادکست گوش می‌دهند. بنابراین می‌توانید از هر موقعیتی برای یادگیری بیشتر  استفاده کنید و به یک پادکست مناسب گوش دهید.

پادکست یک سرگرمی متفاوت است

قصه گفتن و شنیدن عادت قدیمی ما انسان‌ها است. ما برای درک مفاهیم و موضوعات مختلف از ابزار جادویی داستان استفاده می‌کنیم. زمان‌هایی که در اینترنت مشغول خواندن یک مطلب می‌شویم و یا وقت‌هایی که به اخبار گوش می‌کنیم، شاید همه حواسمان روی موضوع متمرکز نباشد. مثلا یک مطلب در وبلاگ را کمی بالا و پایین می‌کنیم.

در حالی که پادکست‌ها از طریق داستان و گفت و گو با ما، ارتباط بسیار عمیق‌تری را برقرار می‌کنند. تنها کافی است تا کمی با موضوع و داستان پادکستی که گوش می‌کنیم، ارتباط برقرار کنیم. پس از آن مشتاقانه گوش می‌کنیم و یاد می‌گیریم. پادکست‌ها، تجربه جنس متفاوتی از سرگرمی را رقم می‌زنند.

چگونه پادکست بسازیم؟

چگونه پادکست بسازیم؟
چگونه پادکست بسازیم؟

شاید شما هم دوست داشته باشید پادکست خودتان را بسازید. ساختن یک پادکست جدید، آمیخته‌ای از سختی، لذت و یادگیری است. در ادامه مراحل ابتدایی ساخت یک پادکست را بررسی می‌کنیم و به شما می گویمم مراحل ساخت پادکست چیست و چگونه پادکست بسازیم :

پیش تولید یک پادکست، مهم‌ترین مرحله ساخت پادکست

فرقی ندارد قرار است چه شکلی از محتوا را تولید کنید. می‌خواهد شروع کردن یک وبلاگ باشد یا ساختن ویدیو و پادکست. همیشه مرحله اول، داشتن یک ایده مناسب، پیدا کردن یک سوژه و طی کردن مراحل ابتدایی یا به اصطلاح پیش تولید است.

چگونه پادکست بسازیم ؟ خوب سوژه‌ای را انتخاب کنید که عاشق تولید کردن محتوا درباره آن هستید. در غیر این صورت شاید در میانه راه از انگیزه‌تان برای تولید پادکست‌های جدید کم شود. اسم و هویت بصری پادکست خود را بسازید و درباره کاری که قرار است انجام دهید، حسابی تحقیق و فکر کنید. مرحله پیش تولید، مسیر و هدف پادکستتان را مشخص می‌کند. بنابراین مرحله اول را جدی بگیرید.

بیشتر بدانید: بیزینس پروفایل اینستاگرام

تجهیزات ساخت پادکست

توصیه من به عنوان کسی که پادکست تولید می‌کند این است که برای شروع دنبال تجهیزات گران‌قیمت نباشید. با یک گوشی موبایل هم می‌شود پادکست درست کردن را شروع کرد و اگر با استقبال مواجه شدید و پادکستتان به ثبات کافی رسید برای آن هزینه کنید. کافی است یک برنامه ضبط صدای خوب روی گوشیتان نصب کنید.

اما اگر می‌خواهید با تجهیزات پیشرفته‌ای این کار را شروع کنید، باید کمی مفصل‌تر در این مورد تحقیق کنید. میکروفون‌های مختلف، هر یک ویژگی‌هایی خاص خود را دارند و با توجه به بودجه‌تان انتخاب‌های مختلفی پیش رو دارید. یادتان باشد همراه میکروفون یک پاپ فیلتر مناسب نیز تهیه کنید.

نرم افزارهای ادیت صدا

معمولا برای ویرایش فایل‌های صوتی از نرم افزار Adobe audition استفاده می‌شود. در ابتدا شاید کار کردن با این برنامه کمی پیچیده به نظر برسد، اما با کمی تمرین، به راحتی می‌توانید پادکست‌های خود را با استفاده از آن  ویرایش کنید. این برنامه در بستر ویندوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. گزینه‌های مثل   Garage band نیز پیش روی کاربران اپل قرار دارد.

سرویس‌های میزبانی پادکست

برای اینکه پادکست شما در اپلیکیشن‌های مختلف پادگیر پخش شود و به دست مخطبانتان برسد، به یک فید نیاز دارید. فید به اپلیکیشن‌های پادکست اجازه دسترسی به آخرین بروزرسانی‌ها و پادکست‌های شما را می‌دهد.

مهم‌ترین سرویس رایگانی که در ایران طرفداران زیادی دارد، anchor  است. هنگامی که در این سایت حساب کاربری بسازید، یک فید برای پادکست شما ایجاد می‌شود. انکر به شما اجازه می‌دهد برای هر قسمت پادکستتان تا 250 مگابایت آپلود داشته باشید. سرویس‌های میزبانی دیگری نیز مانند پادبین، بلوبری، لیبسین هم وجود دارند که برای استفاده بلندمدت از آن‌ها باید مقداری هزینه کنید.

این نکته را هنگام شروع کردن یک پادکست جدید در نظر بگیرید که این کار، نیاز به صرف زمان زیادی دارد. کار تولید و انتشار آن، به راحتی که از دور به نظر می‌آید نیست! اما اگر اشتیاق و انگیزه کافی داشته باشید، حتما تجربه خوبی را برای خود رقم می‌زنید.

معرفی اپلیکیشن های پادکست فارسی

معرفی اپلیکیشن های پادکست فارسی
معرفی اپلیکیشن های پادکست فارسی

اپلیکیشن‌های پادکست امکانات بسیار جذابی را برای گوش کردن پادکست فراهم می‌کنند. از کم و زیاد کردن سرعت شنیدن یک پادکست تا دسترسی به همه پادکست‌ها به صورت یکجا. در ادامه مهم‌ترین اپلیکیشن‌های پادکست را معرفی می‌کنیم و به شما نشان می دهیم بهترین اپلیکیشت انتشار پادکست چیست:

کست باکس (castbox)، محبوب‌ترین اپلیکیشن پادکست در ایران

می‌توان گفت که این روزها کست‌باکس محبوب‌ترین اپلیکیشن پادکست در ایران است. قابلیت‌های جذاب این برنامه، باعث شده تا بیشتر کسانی که به صورت منظم پادکست گوش می‌کنند از این برنامه استفاده کنند. کست‌باکس امکان کامنت گذاشتن را فراهم کرده و شما با دنبال کردن پادکست‌های موردعلاقه‌تان می‌توانید از انتشار قسمت‌های جدید این پادکست‌ها مطلع شوید. همچنین می‌توانید سرعت پخش یک پادکست را کم یا زیاد کنید. بیشتر پادکست‌های فارسی هم در این برنامه پیدا می‌شوند. بنابراین یک گزینه بسیار مناسب برای گوش کردن به پادکست به شمار می‌آید.

گوگل پادکست، اپلیکیشن اختصاصی اندروید

این اپلیکیشن توسط شرکت گوگل به صورت اختصاصی برای دستگاه‌های اندرویدی ساخته شده است. در این برنامه‌ هم می‌توانید یک پادکست را دنبال کنید و از آخرین قسمت‌های هر یک از برنامه‌های مورد علاقه‌تان با خبر شوید. مزیتی که این اپلیکیشن دارد، این است که با یک حساب کاربری گوگل، می‌توانید به لیست پادکست‌های که دنبال می‌کنید، در دستگاه‌های مختلف دسترسی داشته باشید. همچنین این امکان وجود دارد که مثلا بخشی از یک پادکست را روی گوشی موبایلتان گوش کنید و ادامه همان پادکست را در یک دستگاه دیگر بشنوید.

اپل پادکست، اپلیکیشنی برای طرفداران اپل

این اپلیکیشن به صورت پیش فرض در گوشی‌های شرکت اپل نصب شده و قابل استفاده است. با توجه به اینکه سرویس‌های میزبانی مختلف، پادکست‌ها را روی اپل پادکست نیز پخش می‌کنند، بنابراین بیشتر پادکست‌های فارسی نیز روی این برنامه وجود دارد. بنابراین برای کاربران اپل که نمی‌خواند برنامه جداگانه جدیدی روی گوشی خود نصب کنند، اپل پادکست گزینه مناسبی برای استفاده به نظر می‌رسد.

معرفی پادکست

در این بخش تصمیم داریم چند پادکست خوب شنیدنی به شما معرفی کنیم تا بر اساس علاقه خود آنها را بشنوید و لذت ببرید. شاید اسم خیلی از این پادکشت ها به گوش شما خورده باشد و شاید هم فن یا طرفدار آن هستید. اگر شما هم پادکست خوبی می شناسید برای اضافه شدن در این بخش به ما معرفی کنید.

پادکست آموزش زبان

 • پادکست آموزش زبان انگلیسی دکتر عطایی : معلم مهربان زبان شماست. اگر وقت و حوصله رفتن به کلاس های زبان را ندارید پادکست فارسی آموزش زبان انگلیسی را گوش دهید. هر مطلبی با هر موضوعی هم پیدا می شود اینکه چطور با دیدن یک فیلم زبان یاد بگیرید تا اصول و قواعد زبان.
 • پادکست آموزش زبان انگلیسی با امین : امین با مطالب جذاب آموزشی توانسته مخاطب های زیادی را که به دنبال آموزش زبان انگلیسی بودند سمت خودش جذب کنید از تکنیک های متنوعی هم استفاده می کند.

پادکست های آموزشی

 • رادیو مرز : علاقمند به مسائل خانواده اید؟ پس درست انتخاب کرده اید پادکست رادیو مرز در مورد مسائلی صحبت می کند که گاها باعث جدایی آدم ها از یکدیگر می شود در این پادکست بسته به موضوع هر قیمت با یک میهمان همراه است

پادکست داستانی و ادبی و هنری

 • پادکست چنل بی : علی بندری و تمام! او کسی است که اسمش با این پادکست گره خورده صدایش شما را بین سطرهای داستان می برد و گاها روایتی ترسناک از رازهای پیچیده و مخوف بیان میکند کهاز اتفاقات واقعی سرچمه می گیرد.

پادکست سفر و گردشگری

 • پادکست دوردنیا : پادکست دور دنیا حاصل تلاش پانته‌آ غلامی و علی صالحی از دوستان خوب شرکت علی بابا است که آنقدر درست برنامه ریزی شده که شما را تا پای ریل های قطار می برند، با شما در کوپه می نشینند و از سفر می گویند.
 • پادکست رادیو جولون : رادیو جولون با گویندگی کیمیا و سالار یکی از پادکست های گردشگری و جذاب است که با انتخاب خوب موسیقی و صحبت در مورد تجربه های سفر و گردشگری از شما یک گردشگر حرفه ای می سازد.

پادکست بازاریابی و کسب و کار

 • پادکست 10 صبح : یکی از بهترین پادکست های کسب و کار است که می توانید تابحال گوش کرده باشید. این پادکست مناسب افرادی است که به دنبال راه اندازی کسب و کار و استارتاپ های خودشان هستند.
 • پادکست سفر محتوا : اگر به دنبال یادگیری درست و حسابی و اصولی محتوا هستید این پادکست را به عنوان یک پادکست آموزشی در حوزه تولید محتوا برای کسب و کار گوش دهید.

پادکست بورس و سرمایه

 • پادکست سیگنال : اگر در بورس هستید و یا به مباحث سرمایه گذاری علاقمندید حتما این پادکست را دنبال کنید. از اسمش هم که پیداست به شما اطلعات و سرنخ های مفید برای سرمایه گذاری می دهد و از عرضه اولیه و … صحبت می کند.

پادکست تکنولوژی

 • پادکست String Cast : استرینگ کست یک پادکست با لحن کاملا جدی و حرفه ای در مورد علم و فناوری است و چیزهایی زیادی برای یادگرفتن دارد.
 • پادکست رادیو گیک : جدی! دنیایی دارد برای خودش، اگر صفحه اینستاگرام یا توییترش را فالو کرده باشید تازه این آدم جذاب را می شناسیدو پادکست رادیو گیک بیشتر در حوزه فناوری و جامعه برایتان صحبت می کند.

پادکست طنز

 • پادکست طنز لنگ ظهر : روایت طنزگونه و خنده آوری از اتفاقاتی است که شاید در زندگی روزمره برای ما هم رخ داده باشد.
 • رادیو قرمز : نمیدانیم رادیو قرمز را جزو پادکست بیاوریم یا نه اما هر چه که هست با طنز تلخ اجتماعی و سیاسی طرفداران زیادی برای خودش جمع کرده و بیشتر در اینستاگرام محتوا تولید و منتشر می کند.
 • رادیو شمرون : طنز معاصر یک کمدین که اکثرا مثبت 18 سال است و نوع طنز آن اجتماعی است اما اگر بین صحبت ها جوک هم شنیدید تعجب نکنید.

پادکست معماری

 • رادیو معماری ترسیم : با شما در رابطه با متریال های مورد استفاده در معماری ساختمان و طراحی داخلی وجزییات دکوراسیون و هزینه هاشون و موارد اجرایی ساختمان صحبت می کند.

پادکست مذهبی

 • ایران صدا : ایران صدا مجموعه از سخنرانی های مذهبی از سخنوران دارد که شاید مناسب علاقمندی شما باشد مانند سخنرانی های استاد سید محسن میرباقری ، سخنرانی حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی ، سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان و سخنرانی حجت الاسلام محسن قرائتی که پیشنهاد میکنیم اگر به این موضوعات علاقمند هستید این فایل های صوتی را ازدست ندهید.

اگر شما هم سازنده پادکست هستید و دوست دارید اسپانسر داشته باشید برای گرفتن تبلیغات با تیم نشانت تماس بگیرید

معنای پادکست چیست؟

پادکست برنامه صوتی است که در بستر اینترنت پخش می‌شود. دسترسی به پادکست‌ها رایگان است و برای شنیدن پادکست‌ها تنها کافی است یک اپلیکیشن پادگیر روی گوشی خود داشته باشید.

نحوه تولید پادکست صوتی چگونه است؟

ابتدا لازم است پادکست خود را با استفاده از گوشی موبایل خود یا یک میکروفون ضبط کنید. سپس باید با یک برنامه ادیت صدا، پادکست خود را آماده انتشار کنید. سپس برنامه تولید شده را بر روی یک سرویس میزبان پادکست قرار دهید تا برنامه تولید شده به دست مخاطبان برسد.

چطور پادکست ها را دانلود کنیم؟

با استفاده از برخی اپلیکیشن‌های پادکست می‌توانید پادکست‌ها را بشنوید یا آن‌ها را دانلود کنید.

بهترین اپلیکیشن پادکست فارسی چیست؟

یکی از پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های پادکست در ایران کست باکس است. همچنین برنامه‌هایی مانند گوگل پادکست، اپل پادکست و اسپاتیفای نیز برای شنیدن پادکست وجود دارند.

سجاد بیگی

سجاد بیگی هستم، علاقمند به نوشتن و بازاریابی محتوایی. اینجا می‌نویسم تا در کنار شما بیشتر یاد بگیرم.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن