اینستاگرام

افیلیت مارکتینگ چیست – مزایا و معایب آن

اگر از شما بپرسند:

 1. ترجیح می دهید هر روز راس ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و به سرکار بروید و پس از انجام یک سری کارهای مشخص شده و در انتهای ماه مقدار مشخصی پور دریافت کنید و یا؛
 2. ترجیح می دهید از جاییکه در حال استراحت هستید با به کاربردن استراتژی های به خصوص و هوشمندانه روزانه یا ماهانه مقادیر نامشخصی از سود و در آمد داشته باشید؛

 کدامیک را انتخاب می کنید؟ نوشته را با این جمله ی طولانی شروع کردیم که بگوییم اگر ترجیح شما حالت دوم است، ما به شما افیلیت مارکتینگ را پیشنهاد می کنیم. اما افیلیت مارکتینگ چیست؟ افیلیت مارکتینگ آن نوعی از بازاریابی است که بعنوان همکاری در فروش از آن یاد می کنند. در بازاریابی این مفهوم نسبتا جدیدتر است. در این نوشته می خواهیم افیلیت مارکتینگ را به طور دقیق بررسی کنیم. اگر شما هم کنجکاو هستید بدانید مفهوم بازاریابی در فروش که جدیدا آن را زیاد می شنویم به چه معناست این نوشته را از دست ندهید.

افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ یک روش بازاریابی است که برای افزایش فروش کسب و کارها و افزایش درآمد بازاریاب ها بسیار پرطرفدار شده است. در این روش هم برندها و هم بازاریاب ها سود می کنند. در واقع این روش بازاریابی یک روش به روز بازاریابی است که می خواهد از روش های سنتی کمی فاصله بگیرد.در ادامه ی این بند به تمام جوانب افیلیت مارکتینگ نگاه ویژه تری خواهیم داشت. اینکه مفهوم این نوع از بازاریابی چیست و در دنیای امروز چه جایگاهی دارد؟ در ایران وضعیت افیلیت مارکتینگ و همکاری در فروش چگونه است؟ چه برندهایی در ایران در این زمینه فعال هستند؟ سیستم افیلیت مارتینگ دیجی کالا چگونه کار می کند؟ مزایا و معایب این نوع از بازاریابی چیست؟ بحث را با بررسی مفهوم افیلیت مارکتینگ شروع می کنیم.

بیشتر بدانید: چگونه در اینستاگرام بفروشیم؟

مفهوم افیلیت مارکتینگ

اگر در مورد مفهوم لغوی افیلیت مارکتینگ جستجو کنیم به این عبارت می رسیم:

“یک نوع از بازاریابی که در آن یک فروشنده ی آنلاین به فروشنده هایی خارج از سیستم خود به ازای میزان فروش یا ترافیکی که با استفاده از لینک هایشان ایجاد می کنند،‌ کمیسیون یا درصدی از سهم فروش را پرداخت می کند.”

در واقع افیلیت مارکتینگ وقتی اتفاق می افتد که شما محصولات برندهای دیگر را بفروشید. منفعت شما از این کار سود یا کمیسیونی است که از آن برند دریافت می کنید. یعنی با این کار شما به فروشنده ی برند تبدیل می شوید و مطابق مقدار فروشتان سود دریافت می کنید. به محبوبیت این شیوه ی بازاریابی روز به روز افزوده می شود. مهمترین مزیت این روش بازاریابی در این است که شما بعنوان فروشنده نیاز نیست به یک برند و محصولاتش محدود شوید.

مزایای افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش

مزایای افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش

افیلیت مارکتینگ برای هر دو طرف معامله یعنی فروشنده و برند مزایای زیادی بهمراه دارد. یکی از این مزایا را در بند قبل بررسی کردیم و آن دسترسی فروشنده ها به گستره ی عظیمی از محصولات و کسب و کارها بود. این مزایا فهرست طولانی تری دارند که در ادامه بررسی می کنیم:

 1. کسب و کارها و کسانی که محصولاتی برای فروش دارند از طریق افیلیت مارکتینگ می توانند به فضای گسترده تری برای محصولاتشان دسترسی داشته باشند. از این طریق آنها می توانند محصولاتشان را به افراد بیشتری بفروشند.
 2. کسب و کارها برای دسترسی به تعداد بیشتر خریدارها نیازی به صرف وقت و انرژی بیشتری ندارند. آنها از طریق فروشنده هایی که در افیلیت مارکتینگ فعال هستند به فروشنده های بیشتر دسترسی پیدا می کنند.
 3. برنامه ها و سایت هایی که لینک های افیلیت را ردیابی می کنند می توانند اطلاعات دقیق تری از روند نیازها و تقاضاهای مردم در مورد یک محصول به دست بدهند. به دست آوردن این اطلاعات در شرایط عادی نیاز به صرف هزینه های بیشتری دارد که افیلیت مارکتینگ این کار را ساده تر کرده است.
 4. افیلیت مارکتینگ یک راه درآمدی مازاد برای کسانی که دارای وبسایت های پرترافیک یا دارای صفحات اجتماعی با تعداد فالور بالا هستند ایجاد می کند. آنها با به اشتراک گذاری بنر محصولات برندها در سایت و صفحات اجتماعیشان از طریق لینک منحصر بفردی که در اختیارشان قرار می گیرد کسب در آمد می کنند. این موضوع را در بندهای بعدی توضیح داده ایم .
 5. مشارکت کنندگان در بازاریابی از نوع افیلیت یا همکاری در فروش نیاز نیست منابع یا انبارهای برای موجود کردن محصول در اختیار داشته باشند.
 6. فروشندگان در این مدل بازاریابی نیاز نیست که درگیر دردسرهای ناشی از نگهداری محصول و مشکلات بحث تجاری آن شوند. این کارها بر عهده ی شرکت اصلی و برند است. همه ی کاری که فروشنده در افیلیت مارکتینگ انجام می دهد. تبلیغ محصول و فروش آن هاست.
 7. فروشندگان در افیلیت مارکتینگ به نوعی در دسته ی اینفلوئنسرها جای می گیرند. آنها می توانند در هر مکان و هر زمان به صورت 24 ساعته کسب در آمد کنند. این شیوه ی کار مطلوب افراد بسیاریست. آنها نیازی نیست پاسخگوی کسی باشند و صرفا با پیاده سازی استراتژی های مورد نظرشان در سایت و فضای مجازی کسب درآمد می کنند. برای اینکار تنها به یک لپ تاپ و اینترنت نیاز دارند.
 8. شرکت در پروژه های افیلیت مارکتینگ مانع از آن نمی شود که افراد نتوانند شغل های دیگری داشته باشند. یعنی شما می توانید فروشنده ی محصولات یک برند باشید و در عین حال به سرکار بروید و یا به صورت حضوری در فضاهای مختلف کسب درآمد کنید. یعنی برای افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش نیازی به حضور محل خاصی ندارید و می توانید این کار را در زمان های خالی خود انجام دهید. یعنی در حالیکه از تعطیلات لذت می برید کسب در آمد کنید.
 9. اینکار برای خریداران نیز مزایای زیادی دارد. دیگر نیاز نیست برای خرید محصولات تا محل فروشگاه های حضوری برندها بروند. در واقع در این جریان خریدار به واسطه ی فروشندگان افیلیت مارکتینگ می تواند محصولات کسب و کارها را در همه جا ببینند.

موارد گفته شده مزایای مهمتر افیلیت مارکتینگ بودند که البته به همین فهرست ختم نمی شوند. هر فروشنده و کسب و کاری با توجه به شرایط خود می تواند مزایای دیگری برای این نوع از بازاریابی تعریف کند. مانند هر مورد دیگری افیلیت مارکتینگ معایبی هم دارد که در بند بعدی به آن می پردازیم.

بیشتر بدانید: چگونه تاثیر اینستاگرام در فروش خود را بیشتر کنیم

معایب افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش

معایب افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش

افیلیت مارکتینک در کنار مزایایش معایبی هم دارد. این معایب بیشتر از اینکه متوجه مفاهیم این شیوه ی بازاریابی باشند به روابط بین فروشنده و کسب و کار برمی گردند. برای مثال:

 1. ممکن است  برخی کسب و کارها برای افزایش فروش ناشی از افیلیت مارکتینگ، متحمل هزینه های بیشتر مالیاتی یا مواردی نظیر انبارداری شوند.
 2. فروشنده ها برای اینکه فروش بیشتری داشته باشند ممکن است در دادن اطلاعات محصول به خریداران، عمدا یا سهوا اغراق کرده و یا اشتباه کنند. این اطلاعات اشتباه یا وعده های دروغین ممکن است برای برند گران تمام شود. چرا که خریدار در نهایت برند را می شناسد. در صورتیکه وعده های داده شده در هنگام خرید محقق نشود، برند با سیلی از خریداران شاکی مواجه می شود که عملا تقصیری در نارضایتی آنها نداشته است.
 3. به هر فروشنده در افیلیت مارکتینک یک لینک منحصر بفرد داده می شود تا از آن طریق کسب و کار بتواند میزان فروش هر نفر را بسنجد. اگر صاحب کار فرد درستکاری نباشد می تواند لینک مربوط به یک فروشنده را از کار بیندازد بدون اینکه به او اطلاع دهد. در این صورت محصول به فروش رفته و سود به کسب و کار می رسد اما از آنجایی که لینک مخدوش بوده، به فروشنده کمیسیونی تعلق نمی گیرد.
 4. کسب و کارها ممکن است برای جذب فروشندگان بیشتر وعده ی کمیسیون های بیشتر بدهند. این روند ممکن است چند هفته هم ادامه داشته باشد. بعد از آن کسب و کار ناگهان تصمیم می گیرد که کمیسیونی کمتر از مقدار تعیین شده بپردازد و این یعنی فروشندگان ناراضی پشت سر بگذارد.
 5. ممکن است لینک هایی که به فروشندگان داده می شود به دست افراد هکر و یا سودجو بیفتد. یعنی با تغییر مسیر لینک ها به روش های به خصوص تمامی کمیسیون های یک فروشنده را از آن خود کنند.
 6. در افیلیت مارکتینگ تبلیغات اشتباه، سواستفاده از نام یا لوگوی برند کسب و کار و مسائلی از این قبیل می تواند به نام برند آسیب های جبران ناپذیر وارد کند.

علیرغم معایبی که برای افیلیت مارکتینگ نام بردیم ، هنوز این روش بازاریابی یکی از بهترین روش هایی است برای رشد کسب و کارها در فضای آنلاین که وجود دارد. تمامی این معایب با کمی دقت، رعایت نکات امنیتی در فضای مجازی و با اشتن اطلاعات کافی در مورد نحوه ی محاسبه ی کمیسیون توسط کسب و کار مورد نظر می توانند به راحتی از مزایای افیلیت مارکتینگ بهره مند شوند.

افیلیت مارکتینگ دیجی کالا

افیلیت مارکتینگ دیجی کالا

سیستم کسب در آمد دیجی کالا ساز و کار ساده ای دارد. برای اینکه بتوانید در طرح همکاری در فروش دیجی کالا شرکت کنید اولین و مهمترین گام شما عضویت در این سایت است. به ادعای دیجی کالا تا این لحظه 93 هزار و 442 در طرح افیلیت مارکتینگ دیجی کالا شرکت کرده اند. این افراد کمیسیونی معادل 4 میلیارد و 670 میلیون تومان دریافت کرده اند. 55 هزار وبسایت و شبکه ی اجتماعی در این طرح ثبت شده اند. در نهایت حدودا 600 هزار خرید محصول از این طریق شکل گرفته است. تعریف افیلیت مارکتینگ در سیستم دیجی کالا با آنچه تا به اینجا در مورد این شیوه ی بازاریابی گفتیم تفاوت چندانی ندارد. با این حال دیجی کالا یک مثال مناسب برای توضیح سیستم های افیلیت مارکتینگ است. برای عضویت در این سیستم و شروع فعالیت 4 گام مهم پیش روی شماست:

 1. ثبت نام در سایت و دریافت لینک اختصاصی
 2. درج تبلیغات در سایت و شبکه های اجتماعی
 3. کسب درآمد به ازای هر خرید از طریق لینک شما
 4. قطعی شدن کمیسیون دریافتی شما بعد از 14 روز (در شرایطی که خرید کنسل نشود)

در سیستم افیلیت مارکتینگ دیجی کالا، همه چیز برای کسب درآمد شما محیا شده است. آموزش های جامع و کاملی از شروع راه تا زمان برداشت کمیسیون در اختیار شما قرار می گیرد. شما برای شروع نیاز به هیچ سرمایه و حتی محصولی ندارید. تنها کافیست لینکی که به شما اختصاص دارد را در جای مناسبی قرار دهید تا فروش شما آغاز شود. این سیستم ابزار جالب دیگری در اختیار شما قرار می دهد که به واسطه ی آن می توانید درآمد ماهیانه ی خود را تخمین بزنید:

سیستم افیلیت مارکتینگ علی بابا

در این ابزار می توانید ببینید که در ازای چه اندازه کلیک بر روی لینک شما، در ازای میانگین خرید به مبلغ مشخصی و درصد کمیسیونی که در نظر گرفته می شود، چقدر می توانید در آمد داشته باشید. دقت کنید که تمامی این مفاهیم حتی برای کسانی که هیچ آشنایی با مباحث دیجیتال مارکتینگ و فروش و بازاریابی ندارند در خلال آموزش های دیجی کالا به طور کامل توضیح داده می شود.

بیشتر بدانید: 10 راهکاربرتر افزایش فروش در اینستاگرام

انواع همکاری در فروش

افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش را می توانیم به دو دسته ی عمده تقسیم کنیم:

انواع افیلیت مارکتینگ از نظر اجرایی که خود به سه دسته تقسیم می شود شامل:

 • افیلیت مارکتینگ مرتبط یا وابسته (Related Affiliate Marketing‌)

همانطور که احتمالا از نام این نوع بازاریابی بر می آید در آن شما به عنوان بازاریاب با محصول و برند در ارتباط هستید. شما باید برای جذب مشتری و افزایش فروش و درآمدتان باید در پلتفرم های مختلف محتواهایی در وصف آن محصول و خدمت تولید کنید. لینک های افیلیت مارکتینگ شما در خلال این محتواها به کار می رود. مثلا شما به یک پست در رابطه با جدیدترین محصولات و گجت های دیجیتال می سازید و در انتهای نوشته از خوانندگان می خواهید که اگر قصد خرید این گجت ها را دارند به لینک افیلیت شما مراجعه کنند. همچنین اگر سایت یا شبکه ی اجتماعی پرترافیکی دارید بنر مرتبط با محصول را در جلو چشم کاربران قرار می دهید. در هر صورت شما به طور مستقیم با محصول و خریداران بلقوه ی آن در ارتباط خواهید بود.بدیهی است که آشنایی نسبی شما با محصول در این راه کمک کننده خواهد بود. کاربران با این روش تبلیغات احساس صمیمت بیشتری دارند و کسب در آمد از این روش بیشتر از سایر روش هاست.

 • افیلیت مارکتینگ غیرمرتبط یا غیروابسته (Unattached affiliate marketing)

در این روش بر خلاف روش قبلی بازاریاب هیچ ارتباط مستقیمی با محصول ندارد. در این راه حتی اگر وبسایت و شبکه ی اجتماعی نداشته باشید می توانید کسب درآمد را آغاز کنید. در این روش بر اساس ppc یا پرداخت به ازای هر کلیک پول دریافت می کنید. در این روش شما به محصول هیچ وابستگی ندارید. تنها کار شما پخش کردن بنر مرتبط با محصول در سایت هایی با ترافیک بالاست تا در ازای کلیک کاربران بر روی این بنرها پول دریافت کنید. این روش مناسب کسانی است که قصد ندارند خود را با زحمت های ناشی از تولید محتوا و یا زمان لازم برای ساخت سایت و شبکه ی اجتماعی درگیر کنند. از آنجا که این روش به دانش و تخصص خاصی نیاز ندارد بیشتر مورد توجه مارکترها قرار می گیرد. اما از آنجایی که با خریدار نهایی هیچ ارتباطی برقرار نمی شود، میزان صمیمیت در آن بسیار کم است.

افیلیت مارکتینگ درگیر
 • افیلیت مارکتینگ درگیر(involved affiliate marketing)

ما در اینجا کلمه ی involved را به صورت درگیر ترجمه کردیم. این درگیری در معنای مثبت و با مفهوم ارتباط نزدیک فروشنده با محصول است. این نزدیکی تا حدی است که خود بازاریاب از محصولاتی که قرار است به مشتریان معرفی کند در زندگی روزمره اش استفاده می کند و این موضوع را از طرق مختلف به مخاطبانش تفهیم می کند. تفاوت این روش با روش اول در میزان آشنایی بازاریاب با محصول است. در این نوع از افیلیت مارکتینگ بازاریاب ابتدا محصول را به طور کامل استفاده می کند و بعد از آن آن را در قالب پست های نقد و بررسی به مخاطبانش معرفی می کند. میزان جلب اعتماد در این روش بسیار بالاست. به همان میزان این حد از درگیر شدن با محصولات نیازمند صرف وقت و انرژی به میزان لازم است.

این سه روش افیلیت مارکتینگ را از جنبه ی اجرای آن بررسی کرد. ما می توانیم این دسته بندی را از نظر پلتفرم و محتوا هم داشته باشیم.

انواع افیلیت مارکتینگ از نظر محتوا و پلتفرم به 5 دسته تقسیم می شود:

 • شبکه های اجتماعی

استفاده از شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام، فیسبوک، یوتبوب و مواردی نظیر این شبکه ها در دسترس ترین پلتفرم ها برای اجرای افیلیت مارکتینگ است. بازاریاب ها با استفاده از این پلتفرمها و تولید محتوای جذاب در آن ها کاربران را به سمت خرید هدایت کرده و کمیسیون دریافت می کنند.

 • سایت های تخفیف

مردم همیشه از تخفیف استقبال می کنند. یعنی در شرایط یکسان کاربران به دنبال سایت هایی می گردند که محصول مورد نظرشان را با تخفیف بفروشد. در این میان سایت هایی مثل نت برگ و یا تخفیفان که معروف ترین سایت ها در زمینه ی تخفیف های گروهی هستند، با شرکت های مختلفی از همین طریق همکاری می کنند.

 • ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ روش دیگری برای جذب مخاطب و افزایش فروش است. در این روش با دریافت ایمیل تعداد زیادی از افراد به هر طریقی می توانید آنها را نسبت به آخرین محصولات آگاه کنید. نحوه ی دریافت این ایمیل می تواند از طریق اشتراک آنها در خبرنامه ی سایت و یا هر روش دیگری صورت بگیرد.

نمونه ایمیل مارکتینگ
 • بلاگری و ولاگری

بازاریاب هایی که برای شرکت در افیلیت مارکتینگ از این روش استفاده می کنند، در پلتفرمهای مورد نظرشان محتواهایی در قالب متن و ویدئو در نقد و بررسی یک محصول ایجاد می کنند. برندها با ارتباط گیری با بلاگری که در زمینه ی محصول آنها فعالیت می کند، می توانند محصولشان را در آن پلتفرم به مخاطبان هدف خود معرفی میکنند. بعلاوه در چنین فضاهایی افرادی که پیش از این از محصولی استفاده کردند نیز نظراتشان را با دیگران در میان می گذارند.

 • وبمستری و دیجیتال مارکتری

در این روش افراد با راه اندازی سایت هایی قوی و پرترافیک بنر محصولات برندها را در سایت خود قرار می دهند و از فروش محصولات و خدمات پورسانت دریافت می کنند. در این روش الزامی برای همخوانی محصول و زمینه ی کاری سایت وجود ندارد. بازاریاب باید با استفاده از روش های بهینه سازی جایگاه خود را ارتقا دهد.

ترکیب سه روش اول و پنج روش دوم در اجرای افیلیت مارکتینگ می تواند بازاریاب ها را به درآمدهای بالا برساند. برای هر روش می توان مثال های داخلی و خارجی بسیاری آورد. در بند بعدی می خواهیم معروف ترین افیلیت های ایران را بررسی کنیم.

افلیلیت های ایران

همگام با پیشرفت روز افزون افیلیت مارکتینگ در ایران وبسایت های زیادی به این روش روی آورده اند. در این بند 4 سایت معروف ایرانی که در این حوزه فعال هستند به شرح زیر معرفی می کنیم:

 • دیجی کالا:

مهمترین و معروف ترین سایت فعال ایرانی در زمینه ی افیلیت مارکتینگ دیجی کالا است. سیستم همکاری در فروش این سایت بسیار منسجم و حرفه ای در حال فعالیت است. دیجی کالا تا 7 روز پس از کلیک کاربر بر روی لینک، پورسانت حاصل از آن را براش ما محاسبه می کند. در بند جداگانه ای در همین نوشته به سیستم همکاری در فروش دیجی کالا پرداخته ایم.

 • میهن استور:

در میهن استور شما بعد از ثبت در خواست همکاری به عنوان فروشنده در یک پنل که به شما اختصاص پیدا می کند شروع به فروش محصولات آنها می کنید. پورسانت شما بعنوان فروشنده در این سایت به میزانی که فعالیت بیشتری داشته باشید بیشتر می شود.

 • می مارکت:

شاید مهمترین ویژگی می مارکت ارسال سریع محصولاتش باشد. این شرکت روزانه دو بار محصولات را برای خریداران ارسال می کند و نهایتا هر سفارش طی 48 ساعت به دست خریدار می رسد. امکان زیرمجموعه گیری در این مجموعه نیز وجود دارد.

 • سبزگستر:

شرکت سبز گستر هم در تنوع محصولاتش و هم در میزان پورسانتی که برای فروشندگانش در نظر می گیرد یکی از بهترین سیستم همکاری در فروش را دارد. از امکانات جالب این مجموعه امکان زیرمجموعه گیری در فروش است که به نوبه ی خود تاثیر زیادی بر روی فروش بازاریاب ها دارد.

این فهرست را می توان همچنان ادامه داد و برای هر مورد می توان ویژگی های مثبت و منفی بسیاری نام برد که در حوصله ی این نوشته نمی گنجد. به طور کلی ویژگی های یک سیستم افیلیت مارکتینگ خوب در بندهای بعدی بررسی شده است.

بیشتر بدانید: چگونه افکت های اینستاگرام را فعال کنیم؟

سیستم کسب درآمد از افیلیت مارکتینگ

سیستم کسب درآمد از افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ را از جنبه های مختلف بررسی کردیم. حال باید ببینیم چگونه می توانیم به یک سیستم مبتنی بر افیلیت مارکتینگ وارد شویم. برای اینکار چند گام ساده پیش روی ماست به شرحی که در ادامه به آن می پردازیم. گام های زیر را دنبال کنید:

 1. یک پلتفرم برای شروع کار انتخاب کنید
 2. زمینه ی کاری مورد نظرتان را انتخاب کنید
 3. یک پروژه افیلیت مارکتینگ برای شروع انتخاب کنید
 4. تولید محتوای بی نظیر را جدی بگیرید
 5. کاربران را به سمت لینک افیلیت خود هدایت کنید
 6. از ترافیک ایجاد شده بر روی لینک افیلیت خود لذت ببرید
 7. این کلیک ها را به پول تبدیل کنید و بفروشید

در ادامه این مراحل را گام به گام بررسی می کنیم:

گام 1: یک پلتفرم برای شروع کار انتخاب کنید

افیلیت مارکتینگ می تواند بر روی هر پلتفرمی انجام شود: اینستاگرام، یوتیوب و فیسبوک مثال هایی از این پلتفرم ها هستند. اگر قصد دارید در این حوزه ورود کنید بهتر است شروع به ساختن یک سری مخاطب و افزایش فروش از طریق لینک های افیلیت شروع به کار کنید. راه اندازی یک وبلاگ و یک سایت پرترافیک تقریبا بدون پرداخت هیچ هزینه ای امکان پذیر است. امروزه در سراسر اینترنت آموزش های رایگان فراوانی برای این موضوع وجود دارد. بعد از بالا آمدن سایت نوبت به پرداخت آن می رسد. حال باید سعی کنید که سایت شما در رده های بالای موتور جستجو قرار بگیرد تا بتوانید از ترافیک موجود در اینترنت برای سایت خود استفاده کنید. اگر نهایتا به یک سایت پر ترافیک برسید نوبت به کسب در آمد از طریق لینک های افیلیت مارکتینگ می رسد. شما می توانید بنرهای هر کسب و کاری که قصد همکاری با آنها را دارید در وبسایت خود قرار دهید. از آنجا که سایت شما روزانه محل گذر افراد زیادی است، درآمد شما از طریق کلیک بر روی این لینک ها تا خرید محصولاتی که معرفی کرده اید حاصل می شود. همین موضوع برای پلتفرم یوتیوب هم مطرح است. شما با تولید محتوای جذاب ویدئویی برای یوتیوب و بهبود آنها بر اساس اصول سئو می توانید با لینک های افیلیت که در بطن آن قرار می دهید کسب درآمد کنید. لینک های افیلیت قرار گرفته در بایو اینستاگرام افراد نیز از همین روند پیروی می کند:

قرار دادن لینک افیلیت در بایو اینستاگرام

یعنی شما در ادامه ی تولید محتوای غنی و جذاب به تعداد زیادی فالور دست پیدا می کنید. این ترافیک می تواند به لینک افیلیت شما هدایت شوند و روند کسب درآمد از افیلیت مارکتینگ آغاز شود.پس در نهایت پلتفرم انتخابی شما می تواند یوتیوب، اینستاگرام، فیسبوک ، وبسایت و یا هر شبکه ی اجتماعی دیگری باشد.

گام 2: زمینه ی کاری خود را انتخاب کنید

اگر بخواهیم روراست باشیم اگر همین امروز قصد راه اندازی یک وبلاگ را داشته باشید، با هزاران و بلکه میلیون ها رقیب مواجه می شوید. بر اساس آمار و ارقام تعداد بلاگر ها در سال 2020 فقط در آمریکا از مرز 31 میلیون نفر گذشته است. در این حجم فزاینده شما نباید تمرکز خود را از دست بدهید. زمینه ای را برای کسب در آمد از طریق افیلیت مارکتینگ انتخاب کنید و بر یک بخش خاصش تمرکز کنید. مثلا حوزه ی “لباس” بسیار گسترده است و اگر بخواهید در این زمینه ورود کنید با رقبای زیادی مواجه می شوید. کار عاقلانه برای شما این است که یک حوزه ی تخصصی تر مثلا “لباس مجلسی” را انتخاب کنید. اینکار باعث می شود تا با تمرکز بیشتر بتوانید مخاطب های مشخص تری را جذب کنید. این مخاطبان به شما کمک می کنند تا درهر پلتفرمی که هستید به رده های بالای آن برسید. در این حالت کیفیت بر کمیت پیشی می گیرد.

نکته ی مهمتر دیگر این است که این زمینه ی منتخب باید زمینه ی مورد علاقه ی خودتان هم باشد. بسیاری از سایت هایی که به قصد افیلیت مارکتینگ راه اندازی می شوند بعد از مدتی به دلیل نداشتن تمرکز از بین می روند. اگر موضوعی که انتخاب می کنید موضوعی باشد که به آن علاقه دارید، پس تولید محتوا برای آن ساده تر خواهد بود. همین موضوع باعث موفقیت شما می شود. چه بهتر که این موضوع موردعلاقه موضوعی باشد که در آن تخصص هم دارید. البته اگر چنین موضوعی پیدا نمی کنید نگران نباشید. شما می توانید از متخصصین تولید محتوا کمک بگیرید تا در یک زمینه ی خاص برای شما محتوا تولید کنند. یعنی تولید محتوا را برون سپاری کنید و خودتان به سایر کارهای فروش و بازاریابی به طریق افیلیت بپردازید.

گام 3: یک پروژه ی افیلیت مارکتینگ برای شروع انتخاب کنید

در مجموع سه نوع پروژه ی افیلیت برای انتخاب کردن وجود دارد:

 • پروژه هایی با پرداخت بالا در حجم کم

در برخی زمینه های افیلیت مارکتینگ حجم فروش کم اما پرداخت بالاست. برای مثال شرکت هایی وجود دارند که در ازای ارسال تعداد مشخصی از مشتریان به صورت ماهانه کمیسیون بالایی به شما می پردازند. در این زمینه کار شما قانع کردن مشتریان بلقوه و تحویل یک crm قابل قبول به کسب و کار مورد نظر است. برای درک بیشتر این مورد همچنین می توانید کالاها و یا خدمات لوکس را در نظر بگیرید.

 • پروژه هایی با پرداخت کم در حجم بالا

این مورد بیشتر برای کالاها و خدمات روزمره کاربرد دارد. کالاهایی که مصرف روزانه دارند هم به تعداد بالایی خریداری می شوند و هم مبلغ پایینی دارند. کمیسیون فروشنده به ازای هر کالا نیز مبلغ کمتری نسبت به مورد قبل است که این موضوع با حجم فروش جبران می شود.

 • پروژه هایی با پرداخت بالا در حجم بالا

این مورد برای کالاها و خدمات پرمصرف با هزینه های نسبتا بالا است. در این مورد می توانید به خدماتی مانند بیمه فکر کنید. خدمات بیمه همیشه خریدار دارد و به ازای آن هزینه های بالا پرداخت می شود. بعلاوه مردم در صورت رضایت سالیان سال به یک شرکت بیمه همکاری می کنند.

در اینجا یک سوال مهم ممکن است مطرح شود و آن اینکه کدام یک از سه نوع پروژه ای که گفته شد برای ما مناسب ترین است؟ این موضوع ارتباط مستقیمی به زمینه ی کاری شما و سطح تخصصتان بستگی دارد. پلتفرم منتخب شما و زمینه ی کاریتان باید پتانسیل ارائه ی خدمات در هر سطح را داشته باشد.

گام 4: تولید محتوای عالی را جدی بگیرید

قلب تپنده ی موفقیت در فضاهای آنلاین تولید محتوای جذاب و کاربردی است. شما در نهایت در هر پلتفرم در هر زمینه ی کاری به مخاطبینی نیاز دارید که به صحبت های شما گوش کنند. تنها یک راه برای جلب توجه آنها وجود دارد و آن تولید محتوایی است که برایشان جذاب و کاربردی و متناسب با پلتفرمی باشد که در آن حضور دارند. محتوای شما باید یک مشکل از مشکلات کاربران را حل کند و یا در مراحل بالاتر بتواند تجربه ی خوبی در ذهن آنها باقی بگذارد. این کار ساده نیست اما اگر موفقیت آمیز باشد برای شما سوددهی بالایی دارد. پس در نوشتن توضیحاتی در مورد محصولات یا خدمات به تجربه ای که از آن حاصل می شود اشاره کنید. بعلاوه مردم دوست دارند تجربه ی مشابهی با دیگران داشته باشند پس محتواهایی که نشان دهنده ی رضایت مشتریان قبلی شما باشد در جذب کاربران جدید تاثیر بسزایی دارد.

گام 5: کاربران را به سمت لینک افیلیت خود هدایت کنید

پلتفرمتان را انتخاب کردید، زمینه ی کاریتان مشخص است و تولید محتوای عالی هم انجام دادید. حال باید کسانی باشند که آن محتوا را ببینند. شما می خواهید در ادامه این ترافیک را به سمتی ببرید که بر روی لینک افیلیت شما کلیک کنند تا محصولی بخرند و کسب درآمد اتفاق بیفتد. برای این اتفاق سه استراتژی عمده پیش روی شما قرار دارد:

 • اول: خرید ترافیک

در این روش شما با پرداخت هزینه به ازای هر کلیک که به آن PPC می گویند، در ازای پرداخت مبلغی، ترافیک می خرید. این ترافیک از لحظه ای که آن را خریداری کنید به سمت پلتفرم شما هدایت می شود. برای کسانی که در بحث تبلیغات وارد می شوند اینکه در ابتدا پولی خرج کنند تا در آینده سودهای بیشتری ببیند بسیار طبیعی است. در این حالت به محضی که پرداخت برای ترافیک را قطع کنید،‌ ترافیک نیز قطع می شود. اگر در ابتدای راه بازاریابی به روش افیلیت مارکتینگ هستید و هنوز بودجه ی چندانی برای تبلیغات به این روش ندارید فعلا روش های دیگر را امتحان کنید.

 • دوم: بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی موتور جستجو search engine optimization که به آن سئو یا seo  گفته می شود روشی است برای بهینه سازی صفحات وبسایت ها تا در موتور جستجوی گوگل جایگاه مناسبی کسب کنند. برای درک این موضوع به یاد بیاورید که شما در هر جستجو در گوگل اغلب اوقات به سه نتیجه ی اول نگاه می کنید. کمتر اتفاق می افتد که به صفحات بعدی گوگل مراجعه کنیم. از همین رو می توانید حدس بزنید که میزان ترافیک نتایج اول گوگل نسبت به باقی نتایج چگونه است. اگر بتوانید در کلمه های کلیدی مد نظر و مرتبط با کارتان این جایگاه را در گوگل کسب کنید ترافیک همیشگی و البته مفیدی به وبسایتتان هدایت می شود. در سطح ابتدایی سئو این کار ها را انجام می دهد:

 • فهمیدن اینکه مخاطبان هدف شما چه می خواهند و برای چه موضوعاتی سرچ می کنند. این مرحله به پیدا کردن کلمات کلیدی اختصاص دارد.
 • تولید محتوا پیرامون آن کلمات (پست برای وبلاگ، ویدئو برای یوتیوب یا اینفوگرافیک برای اینستاگرام و مواردی نظیر آن)
 • لینک سازی و انجام تکنیک های سئو برای بهینه سازی صفحات و محتواهایی که تولید شده است.
 • سوم: درست کردن لیست ایمیل

لیست ایمیل به شما کمک می کند که همواره با خوانندگانتان در ارتباط باشید. با استفاده از ایمیل می توانید در مورد محتواهای جدید به مخاطب ها اطلاع بدهید. با اینکار آنها همواره به یاد برند شما می افتند و به سایت شما برمی گردند. در خلال این ایمیل ها می توانید پروموشن های محصولاتی که در پروژه ی افیلیت مارکتینگ دارید را نیز انجام دهید. برای ساخت یک لیست ایمیل شما باید در بدو ورود یک کاربر به وبسایتتان، به طریقی او را متقاعد کنید که آدرس ایمیلش را وارد کند. این کار می تواند با ارائه ی یک کتاب رایگان،‌ یک ویدئوی هیجان انگیز ، یک جایزه و به هر طریقی که تصور می کنید مناسب است انجام شود.

گام 6: از کلیک ها بر روی لینک افیلیت خود لذت ببرید

اینکه همه ی پنج گام قبلی را به خوبی انجام داده اید هیچ تضمینی نمی کند که کاربران بر روی لینک افیلیت شما کلیک کنند. چند موضوع مهم دیگر هستند که باید به آنها دقت کنید:

 • محلی که لینک را قرار می دهید

اگر لینک افیلیت مارکتیگ شما در انتهای متن یا کپشن هایتان قرار بگیرد، می توانید حدس بزنید که گذر افراد کمی به آن می افتد و تعداد کمتری بر روی آن کلیک می کنند. اگر لینک را به وفور در لابلای متن جا دهید، متن شما غیرحرفه ای و اسپم به نظر می رسد. در هر صورت بر اساس نوشته ی خود باید بهترین جا را برای قرار دادن لینک افیلیت مارکتینگ خود انتخاب کنید.

 • نحوه ی معرفی لینک

مثلا تصور کنید که می خواهید به کاربران بگویید که سه لباس جدید به کالکشن پاییزه ی شما اضافه شده است یک راه این کار استفاده از لینک خرید این محصولات به این شکل است: امروز سه محصول جدید به کالکشن پاییزه ی ما اضافه شد. این کار علاوه بر اینکه ظاهر نوشته ی شما را مخدوش می کند ظاهری غیرحرفه ای و اسپم به نظر می رسد. روش زیر بهتر است:

امروز ما سه محصول جدید به کالکشن پاییزی خود اضافه کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصولات می توانید به صفحه ی معرفی محصولات یعنی: محصول یک، محصول دو و محصول سه مراجعه کنید.

 • روشی که برای نمایش لینک انتخاب کرده اید

استفاده از دکمه هایی با طراحی جذاب به رنگ هایی که توجه کاربر را به خود جلب کند می تواند کاربران را به سمت لینک افیلیت شما هدایت کند.این کار بعضا بسیار بیشتر از یک نوشته با رنگ متفاوت کاربر را ترغیب می کند که بر روی لینک کلیک کند.

گام 7: کلیک ها را به پول تبدیل کنید

در افیلیت مارکتینگ دو نوع تبدیل داریم:

 1. یکی تبدیل کلیک کاربر به ورود به صفحه ی فروش محصول است. این مورد تا حدود زیادی در کنترل شماست. شما با استفاده از تمامی گام هایی که پیش از این بررسی کردیم می توانید کاربر را ترغیب کنید که به صفحه ی فروش محصول هدایت شود. توضیحات محصول را بخواند و اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کند.
 2. دومین تبدیل زمانی است که کلیک کاربر به خرید او منجر می شود. این مورد از کنترل شما خارج است. کاربر خرید خود را نجام می دهد و فروشنده ی اصلی محصول میزان فروش را چک می کند. نرخ تبدیل در این مرحله محاسبه می شود و کمیسیون شما بر آن اساس به شما داده می شود.

در این مرحله شما باید برند، محصول، زمینه و پلتفرمی را انتخاب کنید که در انتهای این گام ها سود بیشتری نصیب شما شده باشد. بعلاوه همانطور که در بندهای قبلی به آن اشاره کردیم حضور در سیستمی که از بابت محاسبات مالی شفاف و دقیق باشد بسیار مهم است. یعنی اگر شما در نهایت بعد از تلاش فراوان نتوانید به آنچه واقعا مستحق آن هستید برسید تلاش های شما بیهوده خواهد بود. برای رفع این مشکل در ابتدای شروع همکاری با یک برند در مورد نحوه ی محاسبه ی سود و زیان صحبت کنید.

طی هفت گام اساسی توانستیم افیلیت مارکتینگ را پیاده سازی کنیم. اما یک سیستم مبتنی بر افیلیت مارکتینگ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ بند بعدی را به این موضوع مهم اختصاص داده ایم.

بیشتر بدانید: لیست اینفلوئنسرهای اینستاگرام به همراه آدرس پیج

ویژگی های بهترین سیستم همکاری در فروش

ویژگی های بهترین سیستم همکاری در فروش

در افیلیت مارکتینگ شاید هیچگاه ارتباط مستقیمی بین برند، فروشنده و خریدار اتفاق نیفتد. همه ی معاملات در یک بستر آنلاین و به صورت نسبتا مخفیانه اتفاق می افتد. فروشنده باید به برندی اعتماد کند که شاید از نزدیک هیچگاه شاهد فعالیت های آن نبوده است. از طرفی خریدار به فروشنده ای اعتماد می کند که نه محصول را ساخته و نه در روند تولید آن بوده است. چه چیزی این ارتباط را زنده نگه می دارد؟ در واقع یک سیستم همکاری در فروش خوب باید تا جای ممکن شفاف باشد. این جمله بیشتر به برند و سیستمی که در اختیار فروشندگانش قرار می دهد بر می گردد. فروشنده باید به طور دقیق از میزان در آمدش به ازای فعالیت هایش اطلاع داشته باشد. میزان پورسانت به ازای هر فروش باید مشخص باشد. نحوه ی پرداخت درآمد، فاصله های زمانی پرداخت باید به طور واضح مشخص باشد. ویژگی هایی نظیر زیرمجموعه گیری و کمیسیون حاصل از زیر مجموعه گیری نیز از دیگر مواردی است که باید به آن دقت شود.

علاوه بر اینها در نهایت فروشندگان نیز کاربران سیستم افیلیت مارکتینگ یک برند هستند. پس بهتر است برند پلتفرم کاربر پسندی در اختیار فروشندگانش قرار دهد تا از طریق آن بتوانند میزان فروش خود را پیگیری کنند. امنیت لینک اختصاص یافته به فروشندگان نیز باید تضمین شود. آموزش برند و پشتیبانی آنها از فروشندگان در صورت بروز مشکل یا نیاز به راهنمایی و مشاوره باید در دسترس آنها باشد. ارسال به موقع محصول به خریداران و موجود کردن محصولاتی که به اتمام می رسد با اعتبار فروشندگان ارتباط مستقیمی دارد. یک برند باید بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به تامین این موارد اقدام کند. در نهایت خریداران با فروشندگان در ارتباط هستند.

ویژگی های یک سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ را می توان همچنان ادامه داد. برخی از این ویژگی ها همگانی نیستند و از محصول به محصول با برند با برند تفاوت می کنند. در هر صورت فهرست ویژگی های سیستم های مشارکت در فروش را در همین نقطه به پایان می بریم. بند بعدی اساسی ترین سوال این نوشته را پاسخ می دهد: یک سیستم افیلیت مارکتینگ چگونه کار می کند؟

سیستم افیلیت مارکتینگ چگونه کار می کند؟

برای کار در هر سیستم افیلیت مارکتینگ شما نیاز به یک لینک منحصر بفرد دارید. این لینک برای هر فروشنده به طور مجزا وجود دارد. مهمترین فایده ی این لینک برای کسب و کار مشخص می کند که مسئول یک فروش کدام فروشنده است. این لینک منحصر بفرد شمایلی مانند تصویر زیر دارد:

سیستم افیلیت مارکتینگ چگونه کار می کند

زمانیکه شخصی بعنوان خریدار روی این لینک کلیک کند؛ یک فایل کوچک به نام کوکی بر روی دستگاه او ذخیره می شود. این فایل کم حجم دو کار عمده انجام می دهد:

 1. به کسب و کار کمک می کند که محصول فروش رفته را به شخص درستی ارجاع کند.
 2. این فایل تاریخ دقیق ثبت سفارش از طریق لینک را ثبت می کند. با این کار اگر حتی بین خرید و پرداخت وجه فاصله ای ایجاد شود، فروشنده کمیسیون خود را دریافت می کند.

بیشتر بدانید: راهنمای تبلیغات گسترده در اینستاگرام

یعنی در شرایطی که کاربر بر روی لینک افیلیت شما در سایت یا شبکه ی اجتماعی تان که مربوط به فروش یک لباس در سایت دیجی کالا است کلیک می کند. در همین حین متوجه می شود که باید به دنبال کودکش برود و او را از مدرسه برگرداند. به صور خلاصه تا زمانیکه کاربر مجدد پای سیستم بنشیند و به دنبال همان لباس بگردد زمان زیادی می گذرد. در نهایت کاربر پای سیستم می نشیند و اینبار تصمیم میگیرد علاوه بر لباس مذکور، یک کفش هم به سبد خریدش اضافه کند. خبر خوب اینکه از آنجایی که کاربر ابتدا بر روی لینک افیلیت شما برای لباس کلیک کرده بود، شما از فروش کفش نیز سهم می برید. یعنی کاربر از طریق لینک شما که در فایل کوکی او ذخیره شده بود به کفش رسید و سایت های مبتنی بر افیلیت مارکتینگ این موضوع را متوجه می شوند. البته دقت کنید که سایت ارائه دهنده ی لینک باید فایل کوکی را تا آن زمان حفظ کرده باشد. مثلا سایت آمازون، فایل های کوکی را تا 24 ساعت ذخیره می کند اما این عدد ممکن است برای سایت های دیگر متفاوت باشد. در واقع این موضوعی است که شما پیش از همکاری با یک برند باید در موردش اطلاعات کسب کنید.

سخن پایانی

همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ نوعی از بازاریابی که روز به روز با اقبال بیشتری روبرو می شود. البته کار به همین سادگی نیست و همانطور که دیدید برای موفقیت در این حوزه باید به طور جدی وقت صرف کنید. البته این موضوع مانع از این نمی شود که شما به بازاریابی از این طریق به چشم یک شغل پاره وقت نگاه کنید. در هر صورت سیستم های افیلیت مارکتینگ در دنیا و در ایران روز به روز طرفداران بیشتری به خود جلب می کنند و اگر شما هم دارای یک سایت یا شبکه ی اجتماعی پر مخاطب هستید به سادگی کسب در آمد از این طریق را آغاز کنید.

بیشتر بدانید: چگونه بلاگر اینستاگرام شویم؟

همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ

سوالات متداول

افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش به طور ساده به آن نوعی از بازاریابی گفته می شود که در آن شما بعنوان بازاریاب محصولات برندهای دیگر را به صورت آنلاین به فروش می رسانید. شما این کار را به واسطه ی یک سایت پرترافیک یا یک شبکه ی اجتماعی با تعداد زیاد دنبال کننده انجام می دهید.

انواع همکاری در فروش چگونه است؟

شما به روش های گوناگونی می توانید در فروش سایر برندها همکاری داشته باشید. برای مثال برای محصول آنها تولید محتوای با کیفیتی داشته باشید تا خریداران را به استفاده از آن محصول ترغیب کنید. همچنین می توانید به نقد و بررسی محصول آنها در وبلاگ یا شبکه ی اجتماعی خودتان بپردازید و از این طریق محصول را کاربران معرفی کنید. روش های دیگری مانند sms marketing، email marketing و غیره نیز در ارتباط گیری مستقیم با خریداران تاثیر گذار است.

کسب درآمد از افیلیت مارکتینگ چگونه است؟

کسب در آمد در افیلیت مارکتینگ از طریق لینک یکتایی که در اختیار شما قرار میگیرد انجام می شود. شما به ازای هر شخصی که از طریق لینک شما یک محصول یا خدمت را خریداری کنید درصدی بعنوان کمیسیون دریافت می کنید. بدیهی است که هر چه افراد بیشتری از طریق لینک شما محصولی را خریداری کنند کمیسیون شما بیشتر و در نهایت درآمدتان نیز بیشتر می شود.

بهترین سیستم همکاری در فروش چگونه است؟

بهترین سیستم های همکاری در فروش آنهایی هستند که در بحث مالی به قدر کافی شفاف باشند. شما بعنوان فروشنده باید مطمئن شوید که هر چه بیشتر بفروشید درآند بیشتری نصیبتان می شود.

بهناز نوجوان

من یک مهندس کامیپوترم که دوست داره از همه چیز سر دربیاره...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن