اینستاگرام

محبوب ترین اینفلوئنسرهای ایرانی

با کدام اینفلوئنسرها تبلیغ کنیم و نتیجه بهتری بگیریم؟

اینفلوئنسرها در دنیا افراد محبوبی به حساب می‌آیند. چرا که می‌توانند عده‌ای را با جریان زندگی و فعالیت‌های خودشان همراه کنند و مشارکت آنها را جلب کنند. اما در میان اینفلوئنسرهای ایرانی چطور می‌توانیم محبوب‌ترین‌هایشان را بشناسیم؟ چطور می‌توانیم مطمئن باشیم تبلیغی که در صفحه آنها منتشر می‌کنیم و بابتش هزینه می‌کنیم مورد توجه این مخاطبان قرار می‌گیرد؟ با در نظر گرفتن اینکه محبوبیت بالاتر در میزان تاثیرگذاری این افراد در کمپین‌های تبلیغاتی هم تاثیر مستقیم می‌گذارد، لازم است بدانیم چه معیارهایی برای تشخیص محبوبیت اینفلوئنسرها وجود دارد و این محبوبیت چگونه منجر به فروش بیشتر و تاثیرگذاری بیشتر در کمپین‌های تبلیغاتی می‌شود. با تغییر معیارهای تشخیص پست محبوب در اینستاگرام پس از حذف لایک، معیار اثرگذاری افراد هم تغییر کرده است. حالا دیگر صرفا با نگاه کردن به عدد فالوورها و لایک‌های افراد نمی‌توانیم مطمئن باشیم که محبوب‌ترین و موثرترین اینفلوئنسر چه کسی است. بلکه باید با استفاده از معیارهای معتبر جدید به نتیجه برسیم. با ادامه این مطلب همراه شوید تا محبوب‌ترین اینفلوئنسرهای ایرانی را بشناسیم و بدانیم که همکاری با آنها تحت چه شرایطی می‌تواند به افزایش آگاهی از برند و فروش بیشتر منجر شود.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

لیست محبوب‌ترین اینفلوئنسرهای ایرانی

محبوب‌ترین اینفلوئنسرهای ایرانی چه کسانی هستند؟ قبل از اینکه به دنبال لیستی درباره محبوب‌ترین اینفلوئنسرهای ایرانی باشیم، باید بدانیم چرا از میان کاربران شبکه اجتماعی، یک کاربر اینفلوئنسر محبوب می‌شود؟ چی ویژگی‌ای او را از سایر کاربران متمایز کرده است؟ اینفلوئنسرها افرادی هستند که توانایی همراه کردن دیگران با خود را دارند، می‌توانند روی افکار و نظرات آنها تاثیر بگذارند و باعث شوند که در عمل رفتار خاصی را پیش بگیرند. این تاثیرگذاری می‌تواند به شیوه‌های مختلفی انجام شود. مثلا در قالب طنز که از شیوه‌های محبوب تولید محتوا در تمام دنیاست، در قالب مطالب مرتبط با سبک زندگی، مطالب آموزشی، انگیزشی و…

برای اینکه بتوانیم لیست محبوب‌ترین اینفلوئنسرهای ایرانی را به دست بیاوریم ابتدا لازم است معیارهای تشخیص محبوبیت را بدانیم. ویژگی‌های یک اینفلوئنسر فعال و پرطرفدار چیست؟ در گذشته عددها در اینستاگرام بیشترین نقش را در ارزیابی کاربرها ایفا می‌کردند. فالوور بیشتر به معنای محبوبیت بیشتر بود و لایک‌های بیشتر می‌توانست تضمین کند که اینفلوئنسری از لحاظ تاثیرگذاری و دیده شدن بر اینفلوئنسر دیگر برتری دارد. هنوز هم بسیاری از افراد بر اساس همین معیارها به همکاری با اینفلوئنسرها شکل می‌دهند و همچنان معتقدند هر چه تعداد فالوور بیشتر باشد به معنی این است که اینفلوئنسر محبوب‌تر و تاثیرگذارتر است. استفاده از این روش به کلی منسوخ نشده است اما کارآمدی این روش زیر سوال رفته است. با توجه به این معیارهای قدیمی می‌توان گفت این افراد با داشتن بیشترین فالوور -تا لحظه نوشته شدن این مطلب- محبوب‌ترین اینفلوئنسرهای ایرانی هستند:

  1. محمدامین کریم‌پور با 4.7 میلیون فالوور
  2. میلاد قاسمی‌خواه با 3.8 میلیون فالوور
  3. عرفان علیرضایی با 3.4 میلیون فالوور
  4. محسن ایزی با 2.8 میلیون فالوور
  5. صدف بیوتی و الناز گلرخ با 2.5 میلیون فالوور

نمودار اینفلوئنسرهای ایرانی بر اساس تعداد فالوور

اگر بخواهیم بر اساس همین معیارهای قدیمی، نمودار اینفلوئنسرهای ایرانی بر اساس تعداد فالوور را ترسیم کنیم، به چنین نموداری می‌رسیم:

نمودار اینفلوئنسرهای ایرانی بر اساس تعداد فالوور

اما با تغییر معیارهای ارزیابی توسط اینستاگرام و دگرگون شدن الگوریتم آن، حالا دیگر این عددها نیستند که تعیین کننده محبوبیت و تاثیرگذاری هستند. بلکه مشارکت و تعامل‌های اینفلوئنسر با فالوورهایش اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است.

اگر قرار باشد این افراد را دوباره بر اساس میزان مشارکت مخاطبانشان روی نمودار قرار بدهیم، محمدامین کریمپور تقریبا 10% ، میلاد قاسمی‌خواه 13%، عرفان علیرضایی 8%، محسن ایزی 13% و صدف بیوتی 19% نرخ مشارکت دارند. پس نمودار محبوبیت این اینفلوئنسرها بر اساس میزان مشارکت یا رفتار کاربران به این شکل درمی‌آید:

اینفلوئنسرهای ایرانی بر اساس محبوبیت

با این حال چنین نموداری باز هم دقیق نیست و تکلیف برندها را برای انتخاب این افراد در همکاری‌هایشان روشن نمی‌کند. باکیفیت بودن و معنی‌دار بودن تعامل حالا اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است و معیار مهمی در تشخیص تاثیرگذاری اینفلوئنسرهاست.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

باکیفیت بودن و معنی‌دار بودن مشارکت یعنی چه؟ حالا مهم‌تر از عددها، نوع ارتباطی که اینفلوئنسر با مخاطبانش برقرار می‌کند اهمیت پیدا کرده است. چرا که این ارتباط است که قدرت تغییر نگرش افراد را دارد. حالا مخاطبان باهوش‌تر و آگاه‌تر از گذشته شده‌اند و صرفا با قرار گرفتن در معرض یک پیام و شنیدن یک ادعا، تحت تاثیر آن قرار نمی‌گیرند، بلکه لازم است اینفلوئنسر توان قانع کردن آنها را داشته باشد.Relevance  یا «مرتبط بودن» چیزی است که به ما کمک می‌کند یک ارتباط باکیفیت در اینستاگرام را درک کنیم. این مفهوم که حالا از مهم‌ترین معیارهای ارزیابی علمکرد اینفلوئنسرها در کمپین‌ها به حساب می‌آید بسیار ساده است: زمانی که شما معرفی یک کالا یا خدمات را در صفحه اینفلوئنسر می‌بینید ممکن است دو نوع واکنش نشان بدهید: 1 اینکه احساس کنید این پست صرفا یک تبلیغ است و از آن رد شوید و 2 اینکه متوجه شوید اینفلوئنسر مورد نظر در حال به اشتراک گذاشتن یک تجربه و حس از دید خودش با شماست و در عین حال محصول یا کالایی را هم معرفی می‌کند. در اینجا شما متوجه شدید که این پروموشن یا معرفی، کاملا در صفحه اینفلوئنسر نشسته و اضافی و آگهی بازرگانی به نظر نمی‌رسد. دلیل این مساله ارتباط خوبی است که میان برند و اینفلوئنسر برقرار شده و فرد درستی برای معرفی محصول به شما انتخاب شده است. حالا تفاوت میان این دو را تصور کنید: اینفلوئنسری که با تعداد فالوور میلیونی نتواند ارتباط محصول را با خود و مخاطبانش برقرار کند و پست را شبیه به آگهی بازرگانی منتشر کند و اینفلوئنسر دیگری که تعداد فالوور بسیار کمتری دارد اما از یک تجربه واقعی و کاربردی در استفاده از محصولی که معرفی می‌کند حرف می‌زند. در این صورت می‌توانید ببینید که کامنت‌های این دو پست چقدر با هم متفاوت خواهند بود و در پست دوم کامنت‌هایی با تعداد کمتر اما باکیفیت‌تر و مرتبط با آنچه گفته شده خواهید دید.

کریستی سامیس بنیانگزار آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ کلور می‌گوید: «اینگیجمنت حالا جای ایمپرشن را گرفته. این معیار حالا اهمیتیش اگر بیشتر از ریچ و ایمپرشن نباشد کمتر نیست.» اگر هزاران نفر به تبلیغ شما دسترسی پیدا کنند اما نسبت به آن هیچ احساسی نداشته باشند شما هزینه بالاتری کرده‌اید و نتیجه کمتری گرفته‌اید. پس لزوما انتخاب اینفلوئنسرهای بزرگتر نمی‌تواند به معنی موفقیت بیشتر تبلیغات شما باشد.

این طور که پیداست با در نظر گرفتن معیارهای جدید، دیگر نمی‌شود نسخه‌ای درباره محبوب‌ترین اینفلوئنسرها پیچید، بلکه لیست محبوب‌ترین‌ها در رابطه با هر برند متفاوت می‌شود و کاملا بستگی به نوع برند، تخصص اینفلوئنسر و علاقه مخاطبانش دارد.

لیست کلی اینفلوئنسرهای ایرانی می‌تواند به شما کمک کند از میان این افراد مرتبط‌ترین‌ها نسبت به برند خودتان را انتخاب کنید. یک لیست نسبتا کامل را می‌توانید در این لینک پیدا کنید. اما نگاه کردن به تعداد فالوور و اعداد و ارقامی صفحه‌ها اولین ملاک انتخاب شما نیست.

بیایید چند مثال را مرور کنیم. در صفحه پرفالووترین اینفلوئنسر ایرانی به سراغ یکی از پست‌های تبلیغ می‌رویم تا ببینیم این تبلیغ چقدر توانسته موفق عمل کند و توجه مخاطبان را جلب کند.

پر فالوورترین اینفلوئنسرهای ایرانی

 اسپانسر یکی از پست‌های اخیر این پیج صفحه‌ای فرهنگی مرتبط با بنای تخت جمشید است که در نگاه اول هم به نظر می‌رسد به اشتباه صفحه‌ای طنز را برای تبلیغ انتخاب کرده. چرا که به دنبال ترویج یک موضوع فرهنگی است. در نگاهی دقیق‌تر می‌بینیم در کلیپی که ساخته شده داستانی کاملا بی‌ارتباط با موضوع تبلیغ روایت می‌شود و تنها در یک دیالوگ بین دو شخصیت یکی از آنها به دیگری می‌گوید در مسابقه نورپردازی تخت جمشید در این پیج شرکت کند و بعد دوباره بحث عوض می‌شود و به داستان قبلی برمی‌گردد. به طوری که می‌شود حدس زد سناریوی کلیپ قبلا آماده بوده و صرفا یک جمله درباره اسپانسر به آن اضافه شده است. آیا این تبلیغ می‌تواند تاثیرگذاری مورد نظر اسپانسر را داشته باشد؟ برای اینکه متوجه شویم توجه مخاطبان چقدر به این اسپانسر جلب شده می‌توانیم به سراغ کامنت‌ها برویم تا ببینیم آیا آنها نظر یا سوالی درباره تخت جمشید یا مسابقه نورپردازی داشته‌اند؟ با بررسی کامنت‌ها مشخص می‌شود که حتی یک نفر هم توجهش به این مساله جلب نشده و همه درباره داستان کلیپ اظهار نظر کرده‌اند یا علاقه خود را به آن نشان داده‌اند. بنابراین به نظر می‌رسد این تبلیغ سر جای خودش انجام نشده و علی رغم هزینه سنگین برای دیده شدن در صفحه پرفالوورترین اینفلوئنسر ایرانی بازدهی لازم را نداشته است.

در مقایسه با این تبلیغ، می‌توانیم تبلیغ دیگری را در صفحه صدف بیوتی که از لحاظ رتبه تعداد فالوور پایین‌تر بود بررسی کنیم. در این پست صدف بیوتی برند اینلی را معرفی کرده و در تمام طول ویدیو کاربرد محصولات این برند را نشان داده و با آنها آرایش می‌کند. برخلاف مثال قبلی، در این پست بسیاری از کامنت‌ها مرتبط با موضوع تبلیغ هستند و مخاطبان با ویژگی برند و محصولاتش آشنا شده‌اند. بنابراین این اینفلوئنسر با تعداد فالوور کمتر، توانسته تبلیغ موثرتری انجام دهد و مخاطبانش را به سمت خرید محصول هدایت کرده است.

صدف بیوتی اینفلوئنسر ایرانی

یکی دیگر از معیارهایی که می‌تواند به شما کمک کند تاثیر تبلیغات در اینستاگرام را بسنجید این است که صفحه مورد نظرتان برای تبلیغ را مدتی زیر نظر بگیرید و در زمان انجام تبلیغات، صفحه‌ای را که معرفی شده مشاهده کنید تا متوجه تغییرات میزان مشارکت آن صفحه به خصوص در کامنت‌ها شوید. در صورتی که تغییر قابل توجهی در میزان مشارکت صفحه دیدید می‌توانید حدس بزنید که افراد تازه‌ای به دنبال تبلیغ وارد این صفحه شده و به آن علاقمند شده‌اند. البته توجه داشته باشید که ممکن است برای یک صفحه چند تبلیغ به طور همزمان انجام شده باشد. پس به یک معیار اکتفا نکنید و جنبه‌های مختلف را بررسی کنید.

انتخاب برترین اینفلوئنسرهای ایرانی در اینستاگرام برای تبلیغ

حالا که متوجه اهمیت مشارکت باکیفیت شدیم، ممکن است بخواهید بدانید چطور باید اینفلوئنسر مرتبط با برندمان را انتخاب کنیم. مثلا چطور می‌شود 3 تا از برترین اینفلوئنسرهای ایرانی در اینستاگرام را متناسب با برند انتخاب کرد و تبلیغ انجام داد؟ اگر قرار است به تعداد فالوورها اکتفا نکنیم، از چه راهی می‌توانیم صفحه‌های باکیفیت را پیدا کنیم؟ قبل از هر چیز باید هدف خود را از تبلیغ مشخص کنید و بدانید جامعه مخاطبان شما چه کسانی هستند. بعد از آن، تصمیم بگیرید که باید به سراغ چه گروهی از اینفلوئنسرها بروید؛ آنهایی که از سبک زندگی حرف می‌زنند، آنهایی که از زیبایی و استایل صحبت می‌کنند، از سفر و ماجراجویی می‌گویند، داستان‌های زندگی روزمره‌شان را تعریف می‌کنند و… کدام یک از این گروه‌ها با صفحه شما سنخیت بیشتری دارند؟ بعد صفحه اینفلوئنسرهایی را که مدنظر دارید بررسی کنید تا متوجه شوید مخاطبان آنها با مخاطبان شما همپوشانی دارند یا نه. یعنی موضوعات مورد علاقه‌شان همان چیزی هست که شما می‌توانید به آنها ارائه کنید؟ در این صورت این صفحه می‌تواند یکی از گزینه‌های شما برای تبلیغات باشد.

توجه داشته باشید که تجربه دوستان شما از همکاری با اینفلوئنسرها ممکن است با شما متفاوت باشد. همه چیز بستگی به برند شما، مخاطبان شما و همین طور نحوه توافق شما برای انجام تبلیغ دارد. شما می‌توانید به اینفلوئنسرها کمک کنید به اندازه کافی ایده و اطلاعات برای معرفی محصول یا خدمات شما در اختیار داشته باشند تا بتوانند به مهم‌ترین و مرتبط‌ترین جنبه‌های آن که می‌تواند مخاطبان آنها را علاقمند کند اشاره کنند.

اگر می‌خواهید به سادگی به تعداد زیادی از اینفلوئنسرها دسترسی داشته باشید، استفاده از پلتفرم نشانت یکی از گزینه‌های خوب پیش روی شماست. در این پلتفرم شما کمپین خود را ثبت می‌کنید و جزئیات تبلیغی که مدنظر دارید را به طور کامل توضیح می‌دهید، بعد اینفلوئنسرهایی که صفحه مرتبط با موضوع کار شما دارند به سراغ شما می‌آیند و محتوای متناسب با برند شما را تولید می‌کنند تا در صورت تائید شما منتشر کنند و برایتان تبلیغ کنند. به این ترتیب دسرسی بسیار ساده‌تری به اینفلوئنسرها خواهید داشت.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼
برترین اینفلوئنسرهای ایرانی چه کسانی هستند؟

پاسخ به این سوال پیچیده است. اگر بخواهیم دقیقا نام ببرید کار اشتباهی کرده ایم. اما در این مطلب توضیح داده ایم که با چه معیارهایی برترین اینفلوئنسرهای مناسب خود را انتخاب کنید. در حال حاضر می‌توان به محمدامین کریم‌پور ، میلاد قاسمی‌خواه ، عرفان علیرضایی ، محسن ایزی ، صدف بیوتی و الناز گلرخ اشاره کرد.

میانگین هزینه تبلیغ در پیج های اینفلوئنسرهای ایرانی چقدر است؟

اینفلوئنسرها با توجه به تعداد فالوور و نرخ تعامل، قیمت های متفاوتی به شما پیشنهاد می‌دهند. اما شما می توانید حدودا با 500 هزار تومان هم در پست های اینفلوئنسرهای کوچکتر (میکرو اینفلوئنسرها) جایی داشته باشید.

درآمد اینفلوئنسرهای ایرانی چقدر است؟

درآمد اینفلوئنسرهای ایرانی با توجه به میزان فعالیت آنها متفاوت است اما بطور میانگین هر پست تبلیغاتی برای یک اینفلوئنسر که نزدیک 100K فالوور دارد 2.5 میلیون تومان درآمد دارد.

برترین اینفلوئنسرهای گردشگری چه کسانی هستند؟

هدی رستمی ، مهسا نعمت ، سحر طوسی ، نگار علیزاده ، نفیسه رجب‌پور ، مهزاد الیاسی ، آرش آروین ، ماهنی صالح، ارشاد نیکخواه ، مملیکا ، هیوا مجیری و …

برترین اینفلوئنسرهای آشپزی چه کسانی هستند؟

آذر ماهی صفت ، امیر جابری ، مستر تیستر، شیرین طهانان ، علی یگانه ، سبا رحیمی ، فاطمه بوستاک ، ماکان شفیعی ، علی مروی ، مستر هانتر و …

مینا عینی فر

مینا عینی‌فر هستم. چندین ساله کار تولید محتوا کردم و در زمینه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام وقت بخیر خانم مینا عینی فر. بنده سوالاتی در مورد میزان مشارکت برخی پیج ها دارم . ممنون میشم به لنده کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن