اینستاگرام

ترفندهای اینستاگرام، قابلیت های حرفه ای و جذاب

در اینکه اینستاگرام یکی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعیست تقریبا همه موافق هستیم. اما دانش ما از این اپلیکیشن اقیانوسی به عمق یک سانتی متر است! این شبکه ی اجتماعی هر روز موضوع جدیدی برای کشف کردن در اختیار ما می گذارد. در این نوشته با این عنوان جذاب می خواهیم تکنیک ها و ترفندهای اینستاگرام را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. راستی اگر بدنبال اطلاعات بیشتر درباره آموزش تگ کردن در اینستاگرام هستید این مقاله را هم در بلاگ نشانت بخوانید.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

یکی از علل موفقیت اینستاگرام، راحتی استفاده از آن است. با اینهمه امکانات زیادی که طی سالیان به آن اضافه شده، ممکن است حالت پیچیده تری به آن داده باشد. این یعنی اینستاگرام هنوز امکانات تازه ای دارد که ما از آن بی خبریم. حتما می دانید که داشتن اطلاعات در مورد امکاناتی که دیگران از وجود آن بی خبرند تا چه اندازه هیجان انگیز است.در ادامه  ما 25 مورد از ترفندها یا tricks های اینستاگرام در سال 2020 را برای شما آماده کرده ایم. اگر شما هم میخواهید از زیر و زبر این نرم افزار چموش اطلاعات به روزی داشته باشید، این مقاله را از دست ندهید.

ترفندهای اینستاگرام

ترفندهای اینستاگرام

ترفند یا trick در لغت به معنی رمز و راز یا فوت و فن است. زمانی که از ترفندهای اینستاگرام صحبت می کنیم یعنی امکاناتی فراتر از آنچه به نظر می رسد در این اپلیکیشن وجود دارد و ما قصد داریم این نکات را کشف کنیم. شاید بپرسید فایده ی اینکار چیست؟ در جواب باید بگوییم که هر چه اطلاعات شما از امکانات یک نرم افزار یا یک وسیله بیشتر باشد، می توانید استفاده ی بیشتر و مفیدتری از آن داشته باشید. اینستاگرام نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس با این مقدمه در ادامه چندین ترفند جالب از ترفندهای اینستاگرام را برای شما معرفی می کنیم. هدف این است با استفاده ی هرچه مفیدتر از این اپلیکیشن به یک “حرفه ای” تبدیل شوید. ممکن است برخی از این ترفندها را از قبل بدانید.

نکته ی مهم: برای راحتی در مطالعه ی مقاله آن را به پنج بخش عمده تقسیم کرده ایم:

 • بخش 1: ترفندهای بخش استوری ها (10 ترفند)
 • بخش 2: ترفندهای بخش پست ها (5 ترفند)
 • بخش 3: ترفندهای مربوط به امنیت و حریم خصوصی (4 ترفند)
 • بخش 4: ترفندهای کلی اینستاگرام (5 ترفند)
 • بخش 5: ترفندهای مخصوص کاربران حرفه ای و کسب و کارها
 • بخش 6: ترفندهای مخفی اینستاگرام

گفتنی است که در جای جای این نوشته برای طولانی نشدن مطلب، به نوشته های قبلی ارجاع داده ایم. برای اینکه اطلاعات کاملتری در خصوص یک مطلب به دست بیاورید توصیه می شود مطالب مرجع را نیز مطالعه کنید. نکته ی دیگر اینکه تصاویر تهیه شده در خلال متون از روی گوشی اندروید و اینستاگرام آخرین نسخه هستند. از انجا که نقطه ی اشتراک کاربران اندروید و ios برنامه ی اینستاگرام است،‌کاربران ios نیز مراحل نسبتا مشابهی برای بهره مندی از این ترفندهای اینستاگرام پیش رو خواهند داشت.

بیشتر بدانید: تولید محتوا در اینستاگرام

ترفندهای اینستاگرام 2

ترفندهای استوری اینستاگرام

استوری یک فضای بی نظیر برای تعامل با کاربر و یک ابزارحرفه ای برای افزایش فروش در اینستاگرام است. استوری اینستاگرام چیزی فراتر از بارگذاری یک عکس یا نوشتن یک متن در آن است.  بیایید 10 ترفند از ترفندهای استوری اینستاگرام را با هم بررسی کنیم. توجه کنید که تمامی تنظیمات گفته شده برای اینستاگرام است که زبان پیشفرض آن انگلیسی باشد. در صورتیکه زبان اینستاگرام شما فارسی است تمامی تنظیمات را به صورت برعکس انجام دهید.

ترفند اول:‌ هایلایت استوری و آرشیو استوری ها

ذات استوری های اینستاگرام در فانی بودن آنهاست. یعنی میدانیم که هر استوری بعد از 24 ساعت از بین می رود.با اینهمه در دسامبر سال 2017 (یعنی حدودا آذرماه سال 1396) اینستاگرام یک ویژگی جدید اضافه کرد و آن آرشیوکردن تمامی استوری های شماست. این اتفاق قبل از پایان یافتن 24 ساعت عمر استوری اتفاق می افتد.برای دسترسی به آرشیو استوریهای خودتان مسیر زیر را طی کنید:‌

 • در صفحه ی اصلی پروفایلتان بر روی سه خط بالای صفحه بزنید.
 • در منوی باز شده بر روی archive بزنید.
 • تمامی استوریهای پیشین شما به همراه تاریخ بارگذاری آن در این قسمت قابل مشاهده است.

با دسترسی به این قسمت شما می توانید استوریهای قبلی خودتان را از نو بارگذاری کرده و یا به محتوای آنها دسترسی داشته باشید. تصاویر زیر را دنبال کنید:

همزمان با معرفی این ویژگی، خاصیت “هایلایت استوری” نیز توسط اینستاگرام معرفی شد. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد که استوری های خود را برای همیشه در پروفایلشان ذخیره کنند. برای ایجاد یک هایلایت جدید دو راه پیش رو دارید.در صفحه ی اصلی پروفایل خود بر روی علامت “+” یعنی new highlight بزنید. حال تمامی استوری های قبلی(آرشیو) شما پیش رویتان ظاهر می شود. شما می توانید برخی از این استوری ها و یا همه ی آن را در قالب هایلایت در پروفایل خود ذخیره کنید. بعلاوه می توانید با انتخاب نام و عکس کاور هایلایت های متمایزی بسازید. تصویر زیر را دنبال کنید:

هایلایت استوری و آرشیو استوری ها، ترفندهای اینستاگرام

هایلایت ها به خودی خود از بین نمی روند. اما هر زمان می توانید در پروفایل اصلی خود با نگه داشتن انگشت روی هایلایت مورد نظر آن را حذف کنید.

ترفندهای اینستاگرام، حذف هایلایت

البته راه دیگری برای ساخت هایلایت وجود دارد. برای ایجاد هایلایت به این روش باید در زمانی که استوری شما هنوز موجود است، در گوشه ی پایین سمت راست بر روی علامت هایلایت بزنید و هایلایت جدید ایجاد کنید. البته می توانید استوری فعلی را در هایلایت های قبلی که ایجاد کرده اید نیز قرار دهید.

ترفندهای اینستاگرام ، ساخت هایلایت

ترفند دوم: مخفی کردن استوری از برخی افراد

این ترفند شیک اینستاگرام که آن را بعنوان هاید کردن (hide) می شناسیم توسط اینستاگرام برای استوری ها معرفی شد. با استفاده از این ویژگی می توانید استوری خود را از کاربران به خصوصی مخفی کنید. این افراد ممکن است فالور بوده و یا حتی اعضای نزدیک خانواده ی شما باشند.به هر حال برای هاید کردن استوری از دید افراد به خصوص دو راه پیش روی شماست:

راه اول این است که به صفحه ی پروفایل شخص بروید.بر روی سه نقطه ی بالای صفحه سمت راست بزنید. در منوی پاپ آپ باز شده عبارت hide your story یا مخفی کردن استوری شما را پیدا کنید.با زدن بر روی این عبارت استوری های شما از دید این شخص پنهان می شود. البته خود شخص متوجه این موضوع نخواهد شد مگر در یک صورت. در صورتیکه شما شخصی را هاید کنید، آن شخص نمی تواند هایلایت های پروفایل شما را نیز ببیند. از این جهت اگر شخص پیشتر از این هایلایت های شما را دیده باشد و در زمانی که او راهاید کرده اید به صفحه ی شما مراجعه کند و هایلایت ها را نبیند متوجه موضوع می شود.امکان دیگر این است که قبل از این بررسی توسط دوستان مشترکتان از اینکه شما استوری گذاشته اید و او ندیده است مطلع شود! البته این موضوع می تواند برای شما مهم نباشد.

ترفندهای اینستاگرام، مخفی کردن استوری

راه دوم برای هاید کردن پیش گرفتن مسیر زیر است:

 • در صفحه ی پروفایل خود بر روی سه خط بالای صفحه بزنید.
 • در منوی کناری بر روی تنظیمات بزنید.
 • به بخش privacy یا حریم خصوصی بروید.
 • در زیر بخش interactions بر روی story بزنید.
 • در صفحه ی باز شده در قسمت hide story from بر روی کلمه ی 0 people بزنید. لیستی از فالورهای فعلی شما پیش رویتان ظاهر می شود.
 • اسامی مورد نظرتان را یکجا انتخاب کنید.
ترفندهای اینستاگرام، مخفی کردن استوری

استوری شما زین پس از دید این افراد پنهان است. هر زمان می توانید نسبت به ویرایش این لیست اقدام کنید.

ترفند سوم: دانلود کردن استوری اینستاگرام

اگر مدتی است از اینستاگرام استفاده می کنید، می دانید که امکان دانلود کردن استوری ها در اینستاگرام تعبیه نشده است. حتی امکان گرفتن اسکرین شات از برخی استوریها وجود ندارد و این مورد به صاحب استوری اطلاع داده می شود. با این همه دانلود کردن استوری اینستاگرام با این ترفند از ترفندهای استوری اینستاگرام به آسانی ممکن است. به مبحث دانلود استوری اینستاگرام در نوشته ی جداگانه ای به صورت مفصل پرداخته ایم. در اینجا صرفا برای تکمیل موضوع برای دانلود استوری اینستاگرام باید اپلیکیشن story saver for instagram را دانلود و نصب کنید. این اپلیکیشن برای کاربران اندروید است.

ترفندهای اینستاگرام، دانلود کردن استوری

کار کردن با این نرم افزار بسیار ساده است. در برخی از این اپلیکیشن ها نیاز به لاگین در حساب کاربری خود دارید اما برخی از آنها نیازی به این کار ندارد.

ترفندچهارم: اشتراک گذاری لینک در استوری اینستاگرام

اگر کانال یوتیوب، وبسایت محصولات و یا هر لینکی خارج از فضای اینستاگرام دارید، می توانید آن را در بخش استوری اینستاگرام به اشتراک بگذارید. کاربران با بالا کشیدن صفحه ی استوری به سمت بالا، وارد لینک مورد نظر شما شود.

با اینهمه ویژگی لینک در استوری اینستاگرام برای حساب های تایید شده دارای تیک آبی و همچنین برای کسانی که بالای 10 هزار فالور دارند به سادگی قابل دسترسی است. کافیست به بخش استوری خود بروید و در بالای استوری بر روی آیکون لینک در کنار آیکون استوری بزنید:

ترفندهای اینستاگرام، گذاشتن لینک در استوری اینستاگرام

البته خبر خوبی برای شما که کمتراز 10 هزار فالور دارید،‌وجود دارد. آن اینکه می توانید از خاصیت لینک در استوری استفاده کنید. در این بخش صرفا به آن اشاره کردیم؛ اما اگر مایل هستید اطلاعات کاملی در خصوص آن داشته باشید برای تکمیل این ترفند از ترفندهای اینستاگرام، مقاله ی گذاشتن لینک در استوری اینستاگرام را مطالعه کنید.

ترفند پنجم: ایجاد افکت های مختلف روی نوشته ها در استوری

چه چیزی بهتر از اینکه حتی نوشته های استوریتان را جذاب و چشمگیر بسازید. مهارت پیدا کردن در این گونه ترفندهای اینستاگرام نیازمند کمی صرف وقت است اما در نهایت ارزش آن را دارد. افکت های مختلفی می توانید روی نوشته های خود در استوری ایجاد کنید. ما در اینجا به دو مورد اشاره می کنیم و باقی را به خلاقیت شما واگذار می کنیم.

افکت رنگین کمانی: برای ایجاد این افکت مراحل زیر را طی کنید.

 • به بخش استوری اینستاگرام بروید. یک عکس برای پس زمینه انتخاب کنید. یک نوشته روی آن بنویسید و برای راحتی کار سایز آن را بزرگ کنید.
 • با نگه داشتن انگشت روی نوشته آن را به حالت هایلایت در بیاورید.
 • همچنین انگشت خود را بر روی یکی از رنگ ها نگه دارید تا حالت گرادیانت را ببینید.
 • این مرحله کمی حساس است لطفا با دقت بخوانید. در انتهای هایلایتی که بر روی متن انجام گرفت یک زبانه وجود دارد. یک انگشت خود را بر روی آن نگه دارید. انگشت دیگر خود را بر روی یکی از رنگ های ظاهر شده نگه دارید تا حالت گرادیانت را مشاهده کنید. حال هر دو انگشت خود را همزمان از سمت راست به سمت چپ بکشید. حالت رنگین کمانی به سادگی ایجاد می شود.
ترفندهای اینستاگرام، افکت استوری

افکت متن سایه دار: برای ایجاد این افکت مراحل زیر را طی کنید:

 • یک متن دلخواه را دوبار بنویسید.اینکار را به صورت مجزا بنویسید در انتهای همدیگر.
 • هر دو متن را به یک اندازه بزرگ کنید.
 • رنگ متفاوتی برای هر متن انتخاب کنید.
 • دو متن را به نحوی در زیر و روی هم قرار دهید که به صورت سایه دیده شود. مراحل را در تصویر زیر ببینید:
ترفندهای اینستاگرام، افکت استوری2

ترفند ششم: ترفندهای اینستاگرام روی ظاهر استوری

برای داشتن یک استوری شیک راه های زیادی وجود دارد. در این بخش دو حالت جالب را معرفی می کنیم.

حالت اول:برای ایجاد نوارهای رنگی روی استوری برای زیر نوشته ها مراحل زیر را طی کنید:

 • یک نقطه بر روی صفحه تایپ کنید.
 • در حالت classic کادر دور نوشته قرار دهید.
 • تا می توانید از روی کیبورد دکمه ی space را بزنید. تا کادر به اندازه ی دلخواه شما طولانی شود.
 • اندازه ی آن را به دلخواه خودتان تغییر دهید.
 • همچنین مکان این کادر، جهت آن و رنگش را به دلخواه تغییر دهید.
 • حالا نوشته ی مورد نظر خودتان را روی آن بنویسید.

تصویر زیر را دنبال کنید:

ترفندهای اینستاگرام روی ظاهر استوری

حالت دوم: برای ظاهر کردن عکس از زیر یک لایه ی رنگی این مراحل را طی کنید:

 • به بخش استوری بروید و یک عکس انتخاب کنید.
 • از منوی بالای استوری بر روی آیکون کناری استیکرها بزنید تا به بخش قلم ها بروید.
 • بر روی قلم اول بزنید و از پالت رنگ ظاهر شده یک رنگ را انتخاب کنید.
 • انگشت خود را بر روی صفحه نگه دارید. با اینکار کل صفحه به رنگ انتخابی شما در می آید. می توانید این رنگ را با تکرار همین روند تغییر دهید.
 • حال از ابزار بالا بر روی ابزار پاک کن بزنید. هر قسمتی از این صفحه ی رنگی را پاک کنید تا تصویر زیرین آن ظاهر شود. بسته به خلاقیت خود در این قسمت می توانید بخش مورد نظر خود را ظاهر کنید. این ترفند اینستاگرام علی الخصوص زمانی که بخواهید توجه کاربرانتان در مورد یک تصویر یا پست جدیدتان جلب کنید بسیار به کار می آید.تصویر زیر مراحل را به خوبی نشان می دهد:
ترفندهای اینستاگرام روی ظاهر استوری2

ترفند هفتم: ویژگی کلوزفرند یا دوستان نزدیک در استوری

در یکی از ترفندهای اینستاگرام در موارد بالا توضیح دادیم که می توانید استوری خود را برای افراد خاصی مخفی کنید. ویژگی کلوز فرند یا close friend کاربرد مشابهی در جهت معکوس دارد. یعنی شما استوری خود را صرفا به گروه خاصی از فالورهایتان نشان میدهید. این موضوع زمانی که فالورهای زیادی داشته باشید و هاید کردن آنها در تعداد بالا کار دشواری باشد مفید است. برای ایجاد لیست کلوز فرند مراحل زیر را طی کنید:

 • به بخش تنظیمات و از آنجا به بخش privacy بروید.
 • در بخش استوری و ذیل بخش هاید کردن بخش کلوزفرند را می بینید.
 • بر روی آن بزنید تا وارد صفحه ای شوید که شما را به بخش انتخاب دوستان نزدیک هدایت کند.بر روی get started بزنید.
 • لیست فالورهای فعلی شما پیش رویتان ظاهر می شود.
 • میتوانید با زدن دکمه ی add آنها را به لیست اضافه کنید. همچنین با زدن remove آنها را حذف کنید.
 • لیست کلوزفرند شما تشکیل شد.

حال اگر بخواهید استوری خود را صرفا برای این لیست منتشر کنید، کافیست در زمان انتشار استوری بر روی دکمه ی کلوز فرند در پایین استوری بزنید. کلوز فرند شما استوریهای این چنینی را به رنگ سبز و به صورت متمایز می بینند. همچنین سایر فالورهای شما متوجه این موضوع نمی شوند. تصویر زیر مراحل ایجاد کلوز فرند را نشان میدهد:

ترفندهای اینستاگرام، ویژگی کلوز فرند

ترفند هشتم: به اشتراک گذاشتن استوری مثل یک پست

شما می دانید که چطور باید پست های اینستاگرام را در قالب استوری منتشر کنید. برای اینکار بر روی آیکون موشک مانند در پایین پست می زنید. بعد از آن روی عبارت Add Post To Your Story می زنید. اگر پیج خصوصی نباشد،‌پست در استوری منتشر می شود و فالورهایتان می توانند با ضربه زدن بر روی آن پست را ببیند (View Post).

برعکس این حالت نیز ممکن است و در این ترفند اینستاگرام می خواهیم آن را بررسی کنیم. البته تفاوت اینجاست که شما تنها می توانید استوریهای “خودتان” را در قالب پست منتشر کنید. برای اینکار مسیر ساده ی زیر را طی کنید:

 • یک استوری جدید بارگذاری کنید.
 • بعد از اتمام بارگذاری بر روی سه نقطه ی موجود در پایین استوری بزنید.
 • در منوی پاپ آپ باز شده بر روی گزینه ی share To Post بزنید.با اینکار به صفحه بارگذاری پست در اینستاگرام هدایت می شوید.

تصویر زیر مراحل را به خوبی نشان می دهد:

ترفند اینستاگرام، به اشتراک گذاشتن استوری مثل یک پست

ترفند نهم:‌ اضافه کردن موزیک به استوری

اضافه کردن موزیک به استوری قابلیت دیگری است که به بخش استوری اینستاگرام اضافه شده است. این موضوع را در مقاله ی جداگانه ای به طور کامل بررسی کردیم که توصیه می کنیم حتما آن را بخوانید(افزودن آهنگ به استوری). در ابتدا این ویژگی برای کشورهای محدودی فعال شد اما بعدا تقریبا تمامی کشورها از این خاصیت استفاده کردند. البته به استثنای کشور ایران!

برای بارگذاری موزیک در استوری چند راه عمده پیش روی شماست:

 1. استفاده از استیکر موزیک: استیکر موزیک را می توانید در بخش استوری با زدن بر روی آیکون استیکر پیدا کنید. البته کاربران ایرانی این استیکر را مشاهده نمی کنند. برای رفع این مشکل ابتدا برنامه ی اینستاگرام خود را از روی گوشی کاملا پاک کنید. بعد از آن یکی از برنامه های تغییر آی پی(فیلترشکن) را روشن کنید. حال مجدد برنامه ی اینستاگرام را دانلود و نصب کنید. با اینکار استیکر موزیک را در بین استیکرهایتان می بینید.

بعد از آن با زدن بر روی این استیکر می توانید موزیک مورد نظر خود را از میان موزیک های موجود انتخاب کنید. با انجام چند تنظیم ساده موزیک به استوری شما به شکل دلخواهتان اضافه می شود. البته هنوز تضمینی نیست تا فالورهای شما بتوانند موزیک اضافه شده به استوریتان را بشنوند.

ترفند اینستاگرام، اضافه کردن موزیک به استوری
 • استفاده از برنامه های جانبی: برنامه های پخش موزیک معروف نظیر اسپاتیفای یا ساندکلاد امکان بارگذاری موزیک هایشان داخل استوری اینستاگرام را فراهم کرده اند. بسته به اینکه از کدام برنامه استفاده می کنید می توانید موزیک مورد علاقه تان را در استوری اینستاگرام به اشترام بگذارید. فالورهایی از شما که این برنامه ها را در گوشی شان داشته باشند می توانند موزیک را به صورت کامل در آن برنامه ها گوش دهند.در تصویر زیر نمایی از برنامه ی ساندکلاد(soundCloud) را می بینید:
ترفندهای اینستاگرام، اضافه کردن موزیک به استوری2
 • بارگذاری محتواهای موزیک دار: اولین و بدیهی ترین و البته بی هیجان ترین راه برای گذاشتن موزیک در استوری استفاده از ویدئوهاییست که قبلا موزیک دار شده اند. یعنی شما با استفاده از یکی از نرم افزارهای ویرایش ویدئو عکس یا ویدئوی خود را با موزیک مونتاژ می کنید. نهایتا ویدئو را در استوری بارگذاری می کنید.با علم بر اینکه هر استوری شامل ویدئو تنها 15 ثانیه طول دارد.

با سه روش گفته شده می توانید به استوری خود آهنگ اضافه کنید. ترفندهای اینستاگرام در این زمینه بسیار متنوع است. به همین دلیل مجددا توصیه می کنیم نوشته ی مربوط به این موضوع را به طور کامل بررسی کنید.

بیشتر بدانید: روش های کاربردی تشخیص پیج فیک اینستاگرام

ترفند دهم: رفتن به استوری بعدی، قبلی و نگه داشتن استوری فعلی

استوری اینستاگرام در حالت عادی تنها چند ثانیه ی کوتاه به نمایش در می آید. بعد از آن به استوری بعدی همان اکانت و یا به استوری اکانت بعدی می رود. حال اگر ندانید که چطور به استوری قبلی بروید، چطور استوری فعلی را نگه دارید و یا از روی تمام استوری ها رد شده و به استوری های اکانت بعدی بروید، تماشای استوری یک کار بی هیجان می شود. هر اکانتی در اینستاگرام ممکن است روزانه چندین استوری بگذارد که برخی از آنها جالب و برخی از آنها خسته کننده است. شما با استفاده از ترفندهای اینستاگرام می توانید استوری کسل کننده را رد کرده و بر روی استوری های جالب بیشتر مکث کنید. با این مقدمه موارد زیر را دنبال کنید تا نتایجی که در ادامه می آید حاصل شود:

 • انگشتتان را روی استوری(در هر گوشه ی دلخواه صفحه) نگه دارید: این کار به معنی مکث کردن استوری است و می توانید مدت بیشتری آن را مشاهده کنید.
 • با انگشتتان روی حاشیه سمت راست استوری ضربه بزنید: با این کار به استوری بعدی از همین اکانت می روید؛ قبل از اینکه زمان استوری به پایان برسد. اگر روی آخرین استوری باشید به استوری اکانت بعدی می روید.
 • با انگشتتان روی حاشیه ی سمت چپ استوری ضربه بزنید: با این کار به استوری قبلی همین اکانت می روید. اگر روی اولین استوری باشید به استوری اکانت قبلی می روید.
 • انگشتتان را روی صفحه نگه دارید وصفحه را به سمت چپ بکشید: با اینکار به استوری اکانت بعدی می روید. یعنی از روی همه ی استوریهای اکانت فعلی رد می شوید.
 • انگشتتان را روی صفحه نگه دارید و صفحه را به سمت راست بکشید: با اینکار به استوری اکانت قبلی می روید. یعنی از روی همه ی استوریهای اکانت فعلی که احتمالا آنها را دیده بودید رد می شوید.

نکته: درصورتیکه یک اکانت استوری جدیدی داشته باشد، دایره ی تقریبا قرمز رنگی دور عکس پروفایل آن شخص ظاهر می شود. در صورتیکه تمام استوری های یک اکانت را دیده باشید این دایره به رنگ خاکستری در می آید و عکس پروفایل شخص به انتهای لیست استوری ها(و جدیدا به پایین فهرست استوریها) منتقل می شود. هرچه با استوریهای یک اکانت تعامل بیشتری داشته باشید،‌استوری های وی را جلوتر از استوری باقی اکانت ها می بینید.

ترفندهای اینستاگرام برای بخش استوری البته محدود به مواردی که گفته شد نیست. اما می توانید آسوده باشید که مهمترین ترفندها در این بخش برای شما بررسی شد. در بخش بعدی ترفندهای مربوط به بخش پست ها را بررسی می کنیم.

بیشتر بدانید: چگونه فیلم را استوری کنیم؟

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

ترفندهای اینستاگرام مربوط به بخش پست ها

ترفندهای اینستاگرام را با بررسی ترفندهای بخش پست ها ادامه میدهیم. در این بخش 5 ترفند جالب برای شما گردآوری کرده ایم.

ترفند اول: زمان بندی ارسال پست ها از قبل

البته این مورد بیشتر از اینکه یک ترفند باشد یک ابزار برای کسب و کارهاست. اگر حساب اینستاگرام شما از حساب های بیزینسی باشد می توانید از ابزارهایی که به منظور زمان بندی پست ها طراحی شده اند استفاده کنید. اگر شما هم کسب و کاری در اینستاگرام دارید و یا قصد راه اندازی آن را دارید این ترفند اینستاگرام برای شماست.

قبل از بررسی آن بهتر است نحوه ی تبدیل حساب شخصی به حساب بیزینسی را بررسی کنیم. برای اینکار مسیر ساده ای دارید. کافیست به بخش تنظیمات اینستاگرام بروید. در منوی ظاهر شده روی account بزنید. صفحه را کمی به سمت بالا بکشید. عبارت switch to business account را بزنید. با طی چند مرحله ی بعدی حساب شما به بیزینسی تبدیل می شود.در نوشته ی راهنمای بیزینس پروفایل به این موضوع به صورت تحصصی پرداخته ایم.

زمانیکه قصد دارید در قالب کسب و کار در اینستاگرام فعالیت کنید، زمان انتشار پست هایتان اهمیت زیادی پیدا می کند. بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام هر کسب و کار با دیگری متفاوت است. نرم افزارهای زمان بندی پست در اینستاگرام پست های شما را در زمانی که به آنها اعلام می کنید منتشر می کنند. نحوه ی کار را در ادامه کامل توضیح داده ایم. برنامه های زیادی برای این موضوع وجود دارد که یکی از این برنامه ها اپلیکیشن buffer است.  ما بافر را از این لینک دانلود کردیم.

ترفندهای اینستاگرام، زمان بندی ارسال پست ها
 • وارد نرم افزار شوید. در ابتدای کار از شما می خواهند که یک حساب کاربری تشکیل دهید.
 • بعد از آن باید از طریق برنامه وارد حساب کاربری اینستاگرام خود شوید.
 • حال باید عکس یا ویدئوی مربوط به پست خودتان را انتخاب کرده و بارگذاری کنید.
 • بعد از آن در بخش کپشن،‌متن خود را نوشته و هشتگ هایتان را اضافه کنید.
 • حالا نوبت به اشتراک گذاری است. با زدن بر روی دکمه ی share منویی باز می شود که باید زمان بندی انتشار پست را انتخاب کنید.

با اینکار شما می توانید پست های خودتان را با زمان بندی مناسب انتشار دهید. یعنی در صورتیکه در زمان انتشار پست فرصت بارگذاری یا نوشتن کپشن نداشته باشید بافر این کار را برای شما انجام می دهد. البته بافر قبل از انتشار پست در ساعت مقرر برای گوشی شما هشداری ارسال می کند که در صورت تایید شما پست منتشر می شود.استفاده از پست های زمابندی شده یکی از ترفندهای اینستاگرام برای کسب و کارهاست.

ترفند اینستاگرام، زمان بندی ارسال پست ها 2

یک ایراد وارد بر برنامه ی بافر این است که امکان تگ کردن افراد یا اضافه کردن لوکیشن در آن تعبیه نشده است. در هر صورت استفاده از اینگونه برنامه ها مدیریت پست های اینستاگرامی بسیار آسان می شود.اگر می خواهید اپلیکیشن های بیشتری را در این خصوص امتحان کنید کافیست عبارت Schedule instagram post را در مارکت مربوط به گوشی همراهتان جستجو کنید. سازو کار اغلب این نرم افزارها به شرحی بود که گذشت.

ترفند دوم: ایجاد لیستی از پست های مورد علاقه

ترفندهای اینستاگرام را با بررسی یک ویژگی بسیار پرکاربرد ادامه می دهیم. بسیار پیش آمده که در گشت و گذار در سطح اینستاگرام به پست ای جالبی بر میخوریم که می خواهیم آن ها را بعدا هم ببینیم. با این نیت بر روی آیکون سیو کردن پست در گوشه ی سمت راست پایین عکس می زنیم. پست مورد نظر در بخش saved اینستاگرام ما در کنار هزاران پستی که قبلا ذخیره کرده ایم قرار می گیرد:

ایجاد لیستی از پست های مورد علاقه

نتیجه چیست؟ انبوهی از پست های ذخیره شده که بی هیچ ترتیب خاصی کنار هم قرار گرفته اند. یعنی اگر بخواهید بعدا به هر یک از آنها مراجعه کنید احتمالا حتی پیدایش نمی کنید. در این ترفنداینساگرام میخواهیم دسته بندی یا collection پست ها را بررسی کنیم. همانطور که در تصویر بالا دیدید به محض اینکه یک پست را سیو می کنید، یک عبارت آبی رنگ به اسم save to collection در بالای آیکون ظاهر می شود. با زدن بر روی آن می توانید در همان قسمت پست مورد نظرتان را در یک گروه به اسم دلخواهتان قرار دهید. البته اگر قبلا دسته بندی هایی تشکیل داده باشید، می توانید در این بخش یکی از آنها را نیز انتخاب کنید. با اینکار پست فعلی به یکی از آن دسته بندی ها می رود.

حال اگر پست های زیادی دارید که دسته بندی نشده اند مسیر زیر را طی کنید:

 • در صفحه ی اصلی پروفایلتان بر روی سه خط بالای صفحه بزنید.
 • در منوی کناری بر روی saved یا ذخیره شده بزنید.
 • در صفحه ای که باز می شود یک مربع چهار قسمتی می بینید. این مربع شامل تمام پست هاییست که تابحال سیو کرده اید.آن را فعلا باز نکنید.
 • در گوشه ی بالا سمت راست علامت بعلاوه “+” وجود دارد. روی آن بزنید. تمامی پست های سیو شده ی شما با قابلیت انتخاب کردن ظاهر می شوند. در گوشه ی هر عکس یک دایره ظاهر می شود که بعد از انتخاب کردن تیک آبی رنگی روی آن قرار می گیرد. حال باید هر کدام از پست ها را که می خواهید در یک گروه قرار بگیرند انتخاب کنید.
 • برای آن گروه از پست ها اسم مورد نظرتان را انتخاب کنید. همچنین می توانید برای جلد آن نیز عکس مجزایی از گالری گوشی همراهتان بردارید.

تصویر زیر مراحل گفته شده را به ترتیب نشان می دهد(مستطیل ها را دنبال کنید):

ترفند های اینستاگرام، ایجاد لیستی از پست های مورد علاقه 2

همانطور که می بینید گروه یا collection  مورد نظرمان در این بخش اضافه شد.

ترفند سوم: روشن کردن اعلان پست جدید برای افراد به خصوص

ممکن است صفحات به خصوصی در اینستاگرام وجود داشته باشد که شما نخواهید حتی یکی از پست های آنها را از دست بدهید. مثلا آن پیج  قرار است به 10 نفر اولی که لایک کردند یا کامنت گذاشتند جایزه بدهد. در این صورت باید ویژگی post notification یا اعلان پست جدید را برای آن حساب فعال کنید.

این کار بسیار ساده است. کافیست مراحل زیر را طی کنید:‌

 • به صفحه ی پروفایل آن صفحه بروید.
 • یکی از پست ها را باز کنید.بر روی سه نقطه ی بالای پست بزنید.
 • در منوی پاپ آپ باز شده بر روی عبارت Turn On Post Notification بزنید.

با اینکار هر زمان صفحه ی مورد نظر شما پست جدیدی برگذاری کند شمااز طریق اعلانات گوشی خودتان متوجه می شوید. هر زمان هم که تمایل داشتید می توانید با همین روش اعلان های یک صفحه را خاموش کنید(turn off post notification).

ترفند اینستاگرام ، روشن کردن اعلان پست جدید برای افراد به خصوص

ترفند چهارم: دیدن تعداد لایک های یک پست (اگر اینستاگرام حذف کرد)

شاید بگویید که همین الان هم می توانیم تعداد لایکهای یک پست را ببینیم! بله میدانیم اما احتمالا شنیده اید که اینستاگرام تصمیم دارد تعداد لایک های پست ها را حذف کند تا کاربران و ادمین ها بیشتر بر روی کیفیت محتوایشان تمرکز کنند. در حال حاضر کاربران کشورهای زیادی به صورت تستی نمی توانند تعداد لایک هایشان را ببینند. کاربران کانادا، ایتالیا،‌ایسلند، ژاپن، برزیل و زلاندنو جز این کاربران هستند.این ترفند از مجموعه ترفندهای اینستاگرام برای رفع همین موضوع است. فقط پیش از آن بگوییم که برای استفاده از این ترفند باید از طریق لپ تاپ یا کامپیوتر (دسکتاپ) وارد حساب کاربری اینستاگرامتان بشوید. مرورگر شما باید گوگل کروم باشد و نهایتا باید افزونه ی مربوط به این کار را نصب کنید. افزونه یا پلاگین the return of the like را از طریق این لینک در گوگل کروم ببینید.

ترفندهای اینستاگرام، دیدن تعداد لایک های یک پست

با زدن روی دکمه ی add to chrome افزونه به مرورگر شما اضافه می شود. می توانید آن را در قسمت بالای صفحه سمت راست ببینید. حال اگر وارد اینستاگرام شوید و از آنجا وارد صفحه ی مورد علاقه تان شوید، می توانید تعداد لایک ها و کامنت های هر پست را در زیر عکس آن ببینید.

ترفند اینستاگرام، دیدن تعداد لایک های یک پست

به اعداد نارنجی رنگ در ذیل عکس ها دقت کنید. در حال حاضر تنها راه برای این موضوع استفاده از پلاگین گفته شده در نسخه ی دسکتاپ است. اگر شما هم ناگهان فردا جز گروهی قرار گرفتید که اینستاگرام تصمیم گرفت این نسخه ی خود را روی حساب شما تست کند، نگران نباشید با استفاده از این ترفند می توانید هنوز تعداد لایک ها را ببینید.

ترفند پنجم:ترفندهای اینستاگرام در کار با پست های IGTV

پست های igtv پست های شامل ویدئو هستند که مدت زمان آنها از یک دقیقه بیشتر است. پست های این چنینی با یک مشخصه قابل تشخیص هستند و آن آیکون تلویزیون آنتن داری است که در گوشه ی تصویر آنها وجود دارد. همچنین پست های igtv در دسته بندی جداگانه ای در تب وسط در صفحه ی اصلی پروفایل اشخاص قرار میگیرند. تصویر زیر را ببینید، آیکونهای igtv مشخص شده اند:

ترفندهای اینستاگرام در کار با پست های IGTV

با دیدن این آیکون شما با یک ویدئوی igtv مواجه هستید که کار با آن نسبت به ویدئوهای عادی کمی متفاوت است. ویدئوی های igtv قابلیت های زیادی دارند:

 • میتوانید آنها را جلو بزنید و عقب ببرید.(به صورت جهش های 10 ثانیه ای) برای اینکار باید در هر سمتی که مایل هستید دو ضربه ی متوالی روی حاشیه ی صفحه بزنید. با اینکار ابتدا آیکون جهش در صفحه ظاهر می شود و بعد ویدئو 10 ثانیه جابجا می شود.
 • می توانید با جابجا کردن اسکرول ویدئو آن را هر اندازه که دوست دارید جلوتر یا عقب تر ببرید. زمان کلی ویدئو در انتهای اسکرول دیده می شود.
 • می توانید نمایش آن را متوقف کنید.برای اینکار باید روی آیکون play در انتهای اسکرول ضره بزنید.
 • می توانید با زدن یک ضربه روی صفحه به بخش کامنت ها بروید. تعداد دیده شدن یا view ویدئو را ببینید. سایر امکانات igtv مانند پست های عادی است. یعنی شما می توانید igtv را ذخیره کنید و یا آن را برای دیگران ارسال کنید.
 • همچنین آیدی پیج اینستاگرام شخص و اطلاعات دیگر نیز در صفحه قابل مشاهده است.
 • اگر اینترنت شما دچار اختلال شود، دایره ای در میان صفحه می چرخد تا زمانی که ویدئو لود شود.
 • دکمه ی up next در پایین استوری وجود دارد. با زدن روی آن سایر ویدئوهای igtv مربوط به آن صفحه (و در اکسپلورر مربوط به آن موضوع) برای شما نمایش داده می شود.

در تصویر زیر تمامی این موارد را مشاهده می کنید:

ترفندهای اینستاگرام در کار با پست های IGTV2

علاوه بر موراد گفته شده امکان دانلود igtv نیز مانند سایر ویدئوهای اینستاگرام وجود دارد. در این رابطه اپلیکیشن های زیادی که برای این کار طراحی شده اند مفید هستند.

مهمترین ترفندهای اینستاگرام مربوط به بخش پست ها شامل مواردی بود که بیان شد. در بخش بعدی ترفندهای مهم در حوزه ی پراهمیت حریم خصوصی و امنیت بررسی می شود.

ترفندهای مربوط به امنیت و حریم خصوصی در اینستاگرام

حقیقتا موضوع امنیت موضوع با اهمیتی است و تفاوتی نمی کند در چه فضایی راجع به آن صحبت می کنیم. در فضای اینستاگرام اینکه بتوانیم از اطلاعاتمان به درستی حفاظت کنیم موضوع مهمی است. امنیت در اینستاگرام چیزی فراتر از انتخاب پسورد و منتشر نکردن عکس هایمان است.در نوشته ی راهنمای امنیت در اینستاگرام به این موضوع به طور مفصل پرداخته ایم و توصیه می کنیم حتما آن را مطالعه کنید. در این بخش می خواهیم چند ترفند حرفه ای برای خفط امنیت در این فضا بررسی کنیم.

ترفند اول: مخفی کردن آنلاین بودن در دایرکت اینستاگرام

این ویژگی از پرطرفدارترین ویژگی های اینستاگرام است. با اینکار دیگران متوجه نمی شوند شما چه زمانی آنلاین بوده اید. البته با غیرفعال کردن این ویژگی شما نیز نمی توانید ببینید دیگران چه زمانی آنلاین بوده اند.

برای فعال کردن این ویژگی مسیر زیر را طی کنید:

 • در صفحه ی پروفایلتان بر روی سه خط بالای صفحه بزنید و به بخش تنظیمات بروید.
 • در بخش تنظیمات بر روی privacy بزنید.
 • در منوی باز شده روی activity status که همان وضعیت فعالیت است بزنید.
 • دکمه را به سمت راست بکشید تا وضعیت آنلاین بودن شما معلوم باشد. بدیهی است که با کشیدن دکمه به سمت راست وضعیت آنلاین بودن شما برای کسی معلوم نمی شود.
ترفندهای اینستاگرام، مخفی کردن آنلاین بودن در دایرکت اینستاگرام

در نتیجه ی تنظیمات بالا اگر به صفحه ی دایرکتتان بروید، برای کاربران آنلاین دایره های سبز رنگ و برای کسانی که آنلاین نیستن آخرین ساعت فعالیتشان را زیر نام کاربریشان می بینید، البته آنها هم ساعت فعالیت و وضعیت آنلاینی شما را می بینند:

ترفندهای اینستاگرام، مخفی کردن آنلاین بودن در دایرکت اینستاگرام

ترفند دوم: فعال کردن قفل دو مرحله ای در ورود به اینستاگرام

آیا کار از محکم کاری عیب می کند؟ قطعا نه! پس چه اشکالی دارد که دو پسورد یا رمز عبور در ورود به اینستاگرام داشته باشید؟ در این صورت اگر رمز اول شما به هر دلیلی به دست افراد سودجو افتاد، می توانید مطمئن باشید که رمز دوم شما را هیچ خطری تهدید نمی کند. در نوشته ی راهنمای امنیت در اینستاگرام به این موضوع نیز کامل پرداخته ایم.

ویژگی two factor authentication یا اهراز هویت دوگانه در واقع یک رمز دوم در اختیار شما قرار می دهد. اینکار باعث می شود که امنیت صفحه ی اینستاگرام شما دوچندان شود. فعالسازی این ویژگی بسیار ساده است:

 • در صفحه ی اصلی پروفایل اینستاگرامتان بر روی سه خط بالای صفحه بزنید.
 • به بخش تنظیمات و ازآنجا به بخش security بروید.
 • در زیر بخش login security می توانید عبارت two factor authentication را ببینید. بر روی آن بزنید.
 • در صفحه ی باز شده روی get started بزنید.
 • وارد یک صفحه ی جدید می شوید که می خواهد به یکی از دو روش اهراز هویت دو مرحله ای را برای شما فعال کند.توصیه ی ما استفاده از روش text messages است.
 • با این روش یک شماره  ی شش رقمی به شماره ی تلفنی که حساب اینستاگرام شما روی آن فعال است ارسال می شود. اگر قبل از این هیچ شماره ای برای حساب خود در نظر نگرفته اید لطفا از بخش edit profile در صفحه ی اصلی این کار را انجام دهید.دقت کنید که این شماره مختص به خود شما بوده و همیشه در دسترستان باشد.
 • کد شش رقمی را وارد کنید.
 • در صفحه ی بعدی چندین کد هشت رقمی به شما داده می شود. باید این کدها را در جای محفوظی نگه دارید تا در لاگین های بعدی بتوانید از انها بعنوان رمز دوم استفاده کنید. بعد از اتمام همه ی کدها، کدهای جدیدی به شما داده می شود.
ترفندهای اینستاگرام، فعال کردن قفل دو مرحله ای در ورود به اینستاگرام

از آنجایی که این کدها صرفا در دسترس شما هستند، در صورتیکه کسی به هر روشی به پسورد شما هم دسترسی داشته باشد نمی تواند وارد حساب اینستاگرام شما شود. با به کار گیری این ترفند اینستاگرام امنیت حساب کاربری خود را چندبرابر می کنید. البته از در نظر گرفتن یک پسورد قوی و حفظ آن غافل نشوید.

ترفند سوم: برداشت تگ خودتان از روی پست های دیگران

در راستای برقراری امنیت شما در فضای اینستاگرام، مهم است که حساب کاربری شما توسط افراد ناشناس قابل دسترسی نباشد. هنگامیکه شخص دیگری عکسی که شما در آن حضور دارید را پست کرده و شما را روی آن تگ می کند ممکن است برای شما مزاحمت هایی ایجاد شود و به هر نحو، حریم خصوصی و امنیت شما به خطر بیفتد. شما می توانید به سادگی تگ نام خودتان را از روی پست دیگران بردارید.

در این بخش از ترفندهای اینستاگرام چند گام ساده پیش رو دارید:

 •  ابتدا به صفحه ی اصلی پروفایلتان بروید.
 • بر روی تب your photo بروید. در این بخش تمامی پست هایی که آیدی شما روی آن تگ شده را مشاهده می کنید.
 • یکی از پست ها که می خواهید untag کنید را انتخاب کنید.
 • بر روی عکس بزنید تا آیدی خودتان را ببینید.
 • حال بر روی آیدی خودتان ضربه بزنید. یک منوی پاپ آپ ظاهر می شود. یکی از گزینه های آن Remove Me From Post است که به رنگ قرمز مشخص شده است. روی آن بزنید.
 • نام شما از روی پست حذف می شود و دیگر این پست را در بخش your photo نمی بینید.

 تصویر زیر مراحل کار را نشان می دهد:

ترفندهای اینستاگرام ، برداشت تگ خودتان از روی پست های دیگران

البته شما می توانید به طور کلی مانع از این شوید که دیگران شما را بر روی پست هایشان تگ کنند. مخصوصا اگر دوستانی دارید که مدام قصد دارند با تگ کردن شما زیر پست های جایزه دار، برنده ی قرعه کشی شوند. برای اینکار باید مسیر زیر را طی کنید:

 • در صفحه ی اصلی بازدن سه خط بالای صفحه به بخش تنظیمات بروید.
 • در بخش تنظیمات بر روی privacy بزنید.
 • در صفحه ی باز شده روی mention بزنید.
 • در بین گزینه های ظاهر شده انتخاب کنید که چه کسانی می توانند شما را منشن کنند. همه،‌ صرفا فالورهای شما و یا هیچکس.

در تصویر زیر مراحل را می بینید:

ترفندهای اینستاگرام، برداشت تگ خودتان از روی پست های دیگران2

ترفندچهارم: استفاده از ویژگی restrict برای محدود کردن دیگران

اینستاگرام هر چندوقت یکبار ویژگی جالبی را به اپلیکیشن خود اضافه میکند. اخیرا ویژگی restrict یا محدود کردن به مجموعه امکانات اینستاگرام در بخش حریم خصوصی اضافه شده است. اما کاربرد این ویژگی چیست؟ در این بخش از ترفندهای اینستاگرام موضوع restrict کردن در اینستاگرام را بررسی می کنیم.

اگر آرامش و سلامتی روحی و روانی شما در فضای اینستاگرام برایتان مهم است، احتمالا تصمیم میگیرید که ارتباط برخی از افراد را با خودتان محدود کنید. شاید به دلایلی نتوانید آنها را آنفالو یا بلاک کنید. اگر این افراد به شما پیام بدهند، برایتان کامنت بگذارند یا شما را تگ کنند و در مجموع از هیچ فعالیتشان با خبر نمی شوید. دیگران نیز هیچگونه فعالیت ایشان را در رابطه با شما را نمی بینند. البته اشخاص محدود شده هم متوجه محدود بودنشان نمی شوند. محدود کردن افراد بسیار ساده است کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 • به صفحه ی پروفایل شخص بروید.
 • روی سه نقطه ی بالای صفحه بزنید.
 • در منوی باز شده روی restrict بزنید.
 • اعلان ظاهر شده به شما می گوید که در صورت محدود کردن شخص چه دسترسی هایی از وی سلب می شود. آن را قبول کنید.
 • شخص مورد نظر محدود شد. شما می توانید این محدودیت را در بخش پروفایل او ببینید.
 • در هر لحظه با طی روندی برعکس می توانید او را از محدودیت خارج کنید(unrestricted)

تصویر زیر را ببینید:

ترفدهای اینستاگرام، استفاده از ویژگی restrict برای محدود کردن دیگران

ترفندهای اینستاگرام در بخش امنیت و حریم خصوصی را بررسی کردیم. کاربران حرفه ای اینستاگرام که به امنیت و حریم خصوصی خود ارزش زیادی می دهند حتما این ترفندها را به کار می گیرند. در ادامه ترفندهای کلی در خصوص اینستاگرام را بررسی می کنیم.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

ترفندهای کلی اینستاگرام

منظورمان از ترفندهای کلی اینستاگرام این است که این ترفندها در هیچکدام از دسته های بالا جای نگرفتند اما از طرفی به کارگیری آنها خالی از لطف نیست.

ترفند اول: استفاده از فونتهای خاص در اینستاگرام

قسمت بایوی پروفایل کاربری شما در اینستاگرام در واقع اولین چیزی است که دیگران در مورد شما می بینند. هر چه در این بخش بیشتر سرمایه گذاری کنید کاربران بیشتری به صفحه ی شما جذب می شوند. استفاده از عکس پروفایل خوب، ایموجی ها، علائم نگارشی و لینک ها در بخش بایو ممکن است. اما در این ترفند اینستاگرام می خواهیم چیز هیجان انگیزتری معرفی کنیم و آن استفاده از فونت های خاص و جذاب است. برای استفاده از فونت های متفاوت کار ساده ای در پیش دارید:

 • با مرورگر گوشی خود این لینک را باز کنید(LingoJam)
 • با باز کردن این لینک یک صفحه برای نوشتن متن پیش روی شما ظاهر می شود. متن دلخواه خود که می خواهید در بایو قرار بگیرد را در این محل بنویسید. به محدودیت کاراکتر در بایو دقت کنید.
 • همزمانی که شما متن خودتان را می نویسید، این متن با ظاهر دیگری در باکس پایینی ظاهر می شود.
 • این متن جدید را کپی کرده و در بایوی خود قرار دهید.
ترفندهای اینستاگرام، استفاده از فونتهای خاص در اینستاگرام

نکته: البته برای متن های فارسی انتظار خروجی های حیرت انگیز نداشته باشید. در اصل خروجی های این سایت برای نوشته های فارسی چیزی نیست که نتوانید با ایموجی ها و امکانات کیبورد انجام دهید. اما برای نوشته های انگلیسی می توانید به راحتی از خروجی های متنوع این برنامه استفاده کنید.

ترفند دوم: استفاده ی همزمان از چندحساب اینستاگرام

اگر به طور همزمان از چند اکانت اینستاگرام استفاده می کنید این ترفند به کار شما می آید. ممکن است به هر دلیلی نیاز داشته باشید تا چندین اکانت اینستاگرام را همزمان مدیریت کنید. در این صورت نیاز نیست برای استفاده از هر کدام یکبار از برنامه خارج شده و با حساب دیگری وارد شوید. شما می توانید همزمان تا 4 حساب کاربری را لاگین کنید. برای اینکار چند گام ساده دارید:

 • فرض بر این است که در حال حاضر یک اکانت اینستاگرام لاگین شده دارید. در صفحه ی اصلی پروفایلتان بر روی آیدی خود بزنید.
 • در پایین صفحه اکانت یا اکانت های فعلی شما بهمراه یک گزینه ی دیگر بعنوان اضافه کردن حساب جدید مشاهده می کنید.بر روی آن بزنید.
 • از شما پرسیده می شود که آیا می خواهید در یک حساب از قبل ایجاد شده لاگین کنید و یا آیا می خواهید حساب جدیدی تشکیل دهید؟
 • بسته به گزینه ی مورد نظر شما فرم لاگین یا فرم ثبت نام اینستاگرام پیش روی شما ظاهر می شود.

حال با هر باز ضربه زدن روی نام کاربریتان همه ی حساب های لاگین شده ی خودتان را می بینید. می توانید با ضربه زدن روی هر یک به پروفایل آن و سایر امکاناتش دسترسی داشته باشید.

به تصویر نگاه کنید:

ترفندهای اینستاگرام، استفاده ی همزمان از چندحساب اینستاگرام

حداقل فایده ی استفاده از این ترفند اینستاگرام صرفه جویی در وقت و بالارفتن سرعت در استفاده جابجایی بین حساب های اینستاگرام است.

ترفند سوم: داشتن دکمه های تماس،‌ایمیل و پیام در صفحه ی پروفایل

شاید در قسمت بایوی برخی از پیج های اینستاگرامی دکمه هایی دیده باشید که به واسطه ی آنها می توان به ادمین آن پیج پیام داد، یا تماس برقرار کرد و یا ایمیل ارسال کرد:

ترفندهای اینستاگرام، داشتن دکمه های تماس،‌ایمیل و پیام در صفحه ی پروفایل

برای داشتن چنین امکاناتی ابتدا باید صفحه ی خود را به از حالت شخصی به بیزینسی تبدیل کنید. با تبدیل پیج شخصی به بیزینس یا تجاری امکانات زیادی در دسترس شما قرار می گیرید. آنچه که در این قسمت بعنوان ترفندهای اینستاگرام مطرح کردیم در واقع سنگ بنای کسب و کارهای اینترنتی در بستر اینستاگرام است. موضوعات زیادی برای پیج های بیزینسی مطرح می شود که در نوشته های قبلی وبلاگ نشانت به آن پرداخته ایم.

با اینهمه فعال کردن دکمه های تماس در اکانت های بیزنیسی بسیار ساده است:

 • به صفحه ی اصلی اکانت خود بروید و روی edit profile بزنید.
 • صفحه ای که باز می شود را کمی به سمت بالا اسکرول کنید. گزینه ی contact option یا گزینه های تماس را بزنید.
 • در صفحه ای که باز می شود می توانید آدرس ایمیل، شماره تلفن برای تماس یا پیام و آدرس خودتان را وارد کنید. با اینکار دکمه های مربوط به هر کدام در صفحه ی اصلیتان در کنار سایر دکمه ها ظاهر می شود.

در تصویر زیر این مراحل را می بینید:

ترفندهای اینستاگرام، داشتن دکمه های تماس،‌ایمیل و پیام در صفحه ی پروفایل2

به این دکمه ها دکمه های call to action یا فراخوانی به عمل گفته می شود. علاوه بر موارد گفته شده می توان دکمه های بیشتری به این بخش اضافه کرد اما از آنجا که در ایران چندان شناخته شده نیستند به آنها نمی پردازیم.

ترفند چهارم: به اشتراک گذاری پروفایل اینستاگرام با استفاده از nametag 

تگ نام یا nametag ویژگی از اینستاگرام بود که نسبتا ناشناخته ماند. در واقع nametag حالت جالب به اشتراک گذاری پروفایل اینستاگرام با دیگران است. دیگران از طریق اسکن تگ نام می توانند به پروفایل اینستاگرام دیگران دسترسی پیدا کنند. می توان ادعا کرد که نبودن این ویژگی مشکلی را ایجاد نمی کند. البته شاید ویژگی های مخفی داشته باشد که تا این لحظه هنوز کشف نشده اند. به هر حال برای اینکه بخش ناشناخته ای در اینستاگرام باقی نگذاریم nametag  را بعنوان یک ترفند اینستاگرامی بررسی میکنیم.

برای دسترسی به nametag خودتان راه زیر را پیش بگیرید:

 • در صفحه ی اصلی پروفایلتان روی سه خط بالای صفحه بزنید.
 • در منوی کناری روی nametag بزنید.
 • صفحه ای پیش روی شما قرار می گیرد که آیدی شما در وسط آن قرار دارد. میتوانید استایل این صفحه را با دکمه ای که بالای صفحه قرار دارد تغییر دهید.
 • عبارت scan a nametag در پایین صفحه قرار دارد. اگر بر روی آن بزنید می توانید یک nametag دیگر در گوشی دیگری را اسکن کرده و پروفایل او را بررسی کنید.یعنی اگر نخواهید مشقت نوشتن آیدی در بخش جستجوی اینستاگرام و سرچ کردن را به جان بخرید، این روش شما را سریعتر به مقصد می رساند.

به هر حال مراحل کار در تصویر قابل مشاهده است:

ترفندهای اینستاگرام، به اشتراک گذاری پروفایل اینستاگرام

ترفند پنجم: استفاده از اینستاگرام روی دسکتاپ

مانند سایر اپلیکشن های شبکه های مجازی که یک نسخه ی تحت وب دارند،‌اینستاگرام نیز در دسکتاپ یعنی در لپ تاپ یا کامپیوتر شما نیز قابل استفاده است. به لحاظ امکانات نسخه ی دسکتاپ یا تحت وب اینستاگرام دست کمی از نسخه ی اپلیکیشنی آن ندارد.

نسخه ی دسکتاپ اینستاگرام روی ویندوز از این لینک قابل دریافت است:

ترفندهای اینستاگرام، استفاده از اینستاگرام روی دسکتاپ

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود در استور مایکروسافت شوید. حتما شنیده اید که بهتر است ویدئوهای igtv بیشتر از 15 دقیقه را از طریق اینستاگرام دسکتاپ بارگذاری کنید.

همچنین می توانید از طریق سایت اینستاگرام به حساب خودتان لاگین کنید. پست ها و استوری هایتان را ببینید، دایرکت خود را چک کنید و به پیام ها پاسخ دهید.کسانی را فالو کرده و آنفالو کنید.

استفاده از اینستاگرام در نسخه ی دسکتاپ از ترفندهای اینستاگرام بود که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. بخش بعدی ترفندهای اینستاگرام برای کاربران حرفه ای تر و صاحبین کسب و کار در بستر اینستاگرام است.

ترفندهای اینستاگرام برای کاربران حرفه ای و کسب و کارها

رشد در اینستاگرام دغدغه ی تمام کسانی است کسب و کاری در این فضا راه اندازی کرده اند. ما در این نوشته قصد نداریم به این موضوعات به صورت کامل بپردازیم چرا که در حوصله ی این متن نمی گنجد. با اینهمه به مهمترین این ترفندها اشاره می کنیم و آنها را به نوشته های قبلیمان ارجاع می دهیم:

تبدیل صفحه شخصی به اکانت تجاری: این تبدیل را چندین بار در خلال همین نوشته بررسی کردیم.اولین گام برای فعالیت تجاری در اینستاگرام داشتن یک حساب اینستاگرامی بیزینسی است.

گذاشتن پست و بررسی آمار و insight: اکانت های تجاری از خاصیتی بهره می برند که اکانت های شخصی آن را ندارند. این ویژگی insight نام دارد. با استفاده از insight می توانید آمار دقیقی از وضعیت پیج کاری خودتان داشته باشید. مثلا بدانید که چه کسانی از پروفایل شما بازدید کرده اند، چه تعدادی از بازدیدکنندگان پست های شما را به اشتراک گذاشته یا ذخیره کرده اند. همچنین متوجه می شوید چه تعداد از دنبال کنندگان شما را مردان و چه درصدی را خانم ها تشکیل می دهند. می توانید بررسی کنید که فالورهای شما بیشتر ساکن چه شهرها و کشورهایی هستند و بیشتر در چه ساعاتی در اینستاگرام فعالیت می کنند. این از جمله ترفندهای اینستاگرام است که صاحبان کسب و کارها در هر ابعادی باید از آن مطلع باشند.

Insight همچنین نرخ تعامل پیج شما را به خوبی به شما نشان میدهد. منظور از نرخ تعامل مجموع لایک ها،کامنت ها،  به اشتراک گذاری ها و ذخیره شدن های یک پست است. بدیهی است که هرچه این عدد بزرگ تر باشد یعنی آن پست شما از نظر عملکرد عالی بوده است.

ترفندهای اینستاگرام 5

ترفندهای استوری در اینستاگرام: ترفندهای اینستاگرام در استوری بسیار زیاد است. در واقع ترفندهایی که در این مقاله بررسی کردیم می تواند به اکانت بیزینسی شما هم کمک شایانی کند. تمامی مواردی که در بند قبلی در مورد نرخ تعامل گفته شد در بحث استوری ها نیز مطرح است. شما با روش های زیادی می توانید استوری های کاربرپسند بسازید. آهنگ گذاشتم دراستوری ، لینک گذاشتن در استوری، افزایش تعامل با کاربران با استفاده از استیکرهای استوری تنها گوشه ای از امکانات استوری برای اکانت های شخصی و تجاری است.

رفتن پست به اکسپلور: اکسپلور اینستاگرام آن بخشی است که توسط آیکون ذره بین در پایین صفحه ی پروفایل به آن میرسیم. پست هایی که در این قسمت قرار گرفته اند هر یک در زمینه ی کاری خودشان جز پست هایی هستند که بهترین عملکرد را داشته اند. رفتن پست به اکسپلور جز دغدغه های تمامی صاحبان کسب و کار است. در رفتن یک پست به این بخش فاکتورهای زیادی دخیل هستند و دانستن ترفندهای اینستاگرامی در این حوزه بسیار مفید خواهد بود. بحث نرخ تعامل که در بندهای قبلی به آن پرداختیم به این موضوع ارتباط مستقیم دارد.

افزایش واقعی فالور و لایک و کامنت: برای یک ادمین احتمالا موضوعی جذاب تر از این وجود ندارد که فالورهای بیشتری داشته باشد. این خواسته باعث می شود که افراد برای موفقیت سریعتر اقدام به خرید فالورهای فیک کنند و فریب تبلیغات زرد را در این خصوص بخورند. برخی نیز اقدام به خرید پیج اینستاگرام می کنند که این کار نیز بایدها و نبایدهای مخصوص به خود را دارد. این درحالیست که برای داشتن نرخ تعامل بالا نیاز به فالورهای واقعی دارید. افزایش فالور واقعی نیز ترفندهای زیادی در اینستاگرام دارد که یک ادمین اکانت بیزینسی باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشد.

همانطور که دیدی ترفندهای اینستاگرامی قصد تمام شدن ندارند. این وظیفه ی ماست که برای رسیدن به موفقیت در این فضا و رقابت در مورد این ترفندها تحقیق کنیم و همواره به روز باشیم. پیشرفت در اینستاگرام های تجاری یعنی موفقیت در فروش محصولات و خدمات و این یعنی خدمت رسانی به تعداد بیشتری از افراد. اگر بدنبال ترفند تبلیغات در اینستا هستید به این صفحه بروید.

ترفندهای اینستاگرام4

ترفندهای مخفی اینستاگرام

همیشه دانستن چیزهایی که دیگران نمی دانند برای ما جذاب است مثل راه های مخفی یک مسیر طولانی می ماند که شما با استفاده از آن زودتر به مقصد می رسید و مسیر جالب تر و هیجان انگیزتری هم انتخاب می کنید. اینستاگرام هم خیلی از این دست کاربردهای جالب دارد. در این قسمت ترفندهای مخفی اینستاگرام یا قسمت هایی از اینستاگرام را با هم مرور می کنیم که احتمالا کمتر سراغ آن رفته اید و یا از آن اطلاع ندارید:

آنفالو کردن گروهی در اینستاگرام

یک روز عصر ناگهان تصمیم میگرید تعداد زیادی از کسانی که فالو کرده اید اما تعامل زیادی با آنها ندارید، را آنفالو کنید. سابقا باید این کار را به صورت تک به تک انجام میدادید. یعنی لیست فالورهایتان را پیش رویتان میگذاشتید و بر اساس عکس و اسم به یاد می آوردید که میزان تعاملتان با این شخص یا صفحه چگونه است و بعد از آن با دو مرحله او را آنفالو میکردید. حال با این یکی از ترفندهای مخفی اینستاگرام خود اینستاگرام به شما امکان این را داده تا همین کار را طی چند حرکت ساده انجام دهید:یعنی آنفالو به صورت گروهی با کسانی که تعامل کمتری با آنها دارید.

بعلاوه دراین بخش می توانید کسانی را که شما را فالو کرده اند اما شما آنها را فالو نکرده اید را مشاهده کنید. همچنین می توانید کسانی را که شما فالو کرده اید را بر اساس تاریخ فالو کردنتان از قدیمی به جدید یا برعکس مرتب کنید.برای دیدن همه ی این موارد:

 •  در صفحه ی اصلی پروفایلتان روی فالورهایتان بزنید.
 • در صفحه ای که باز می شود دو تب فالور و فالویینگ مشاهده می شود.
 • در تب فالور از بالا تعداد فالورهایتان مشخص می شود.
 • بعد از آن با عبارت Accounts you don’t Follow Back مواجه می شوید که لیست کسانی که شما را فالو دارند اما شما آنها را فالو نکرده اید مشاهده می شود.
 • ذیل لیست بالا کسانی را که تعامل کمتری با آنها دارید مشاهده میکنید.
 • در تب فالویینگ، از بالا تعداد کسانی را که فالو کرده اید مشاهده میکنید.
 • بعد از آن صفحاتی که تعامل کمتری با آنها دارید با عبارت Least Interacted With مشاهده می کنید.
 • ذیل این بخش صفحاتی را می بینید که تعامل بیشتری با آنها دارید و می توان گفت محتواهای آن ها را از دست نمی دهید.
 • در بخش زیرین می توانید فالویینگ هایتان را از جدیدترین به قدیمی ترین و بلعکس مرتب کنید. برای این کار باید روی آیکون فلش رفت و برگشت روبروی عبارت sorted by Default بزنید.

تصویر زیر به طور خلاصه این موضوعات را نشان می دهد:

ترفندهای اینستاگرام، آنفالو کردن گروهی در اینستاگرام

دقت کنید که برای مشاهده ی تمامی این تنظیمات و استفاده از تمامی ترفندهای اینستاگرام باید به آخرین نسخه ی اپلیکیشن به روز باشید. ترفندهای بعدی را شما به ما بگویید.

سخن پایانی

راهنمای کامل دیگری در خصوص ترفندهای اینستاگرام در این نوشته در اختیار شما قرار گرفت. همانطور که احتمالا مشاهده کردید در خلال این نوشته به نوشته های دیگری در وبلاگ نشانت ارجاع داده ایم، این به معنی کامل نبودن این نوشته نیست،‌صرفا برای تکمیل هر چه بیشتر موضوع و پرداختن بیشتر به جزئیات کارآمد است. با نظرات خود درباره ی این نوشته در بخش نظرات نیز همراه ما باشید.

بهرحال امیدوارم نکات جدید موجود در این متن را به کار ببندید. اگر رشد کسب و کارتان دغدغه ی هر روز شماست، ما در نشانت در کنار شما هستیم. مقالات ما بر طبق آخرین بروزرسانی های اینستاگرام و توسط متخصصین این حوزه برای شما گردآوری شده است.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

سوالات متداول

ترفندهای جذاب اینستاگرام کدام است؟

برای هر بخش از اینستاگرام ترفندهای زیادی وجود دارد که استفاده از هر یک از آنها می تواند فعالیت در این اپلیکیشن را جذابتر و البته کارآمد تر کند. این ترفندها می توانند مربوط به بخش استوری اینستاگرام باشد که خود شامل گذاشتن آهنگ،‌لینک، استیکرهای تعاملی، افکت های روی عکس و متن و مواردی از این قبیل باشد. همچنین ترفندها می توانند باعث افزایش امنیت در اینستاگرام و حفظ حریم خصوصی شما در این فضا شود. بعلاوه ترفندهای مربوط به پست های اینستاگرام نیز به استفاده ی هرچه بهتر از محتواهای تولید شده توسط دیگران می انجامد. البته برای صاحبان کسب و کار و کسانی که قصد دارند فعالیت حرفه ای در این فضا داشته باشند، ترفندهای اینستاگرام بیشتری نیز وجود دارد. 

چگونه از ترقندهای اینستاگرام برای افزایش فروش استفاده کنیم؟

هرچه بتوانیم از امکاناتی که اپلیکیشن اینستاگرام در اختیار ما قرار داده استفاده ی بهتری کنیم، این موضوع از چشم اینستاگرام دور نخواهد ماند. در واقع ترفندهای اینستاگرامی امکاناتی از اینستاگرام را در اختیار ما قرار می دهند که پیش از آن نسبت به آنها بی توجه بودیم. حال با به کارگیری این ترفندها و جلب رضایت اینستاگرام می توانیم صفحه ی خودمان را به افراد بیشتری نشان دهیم. این یعنی به کاربران، مخاطبان و در درجه ی آخر به مشریان بیشتری دست پیدا کنیم. بدیهی است که مشتری بیشتر به معنی فروش بیشتر است. برای دانستن راهکارهای بیشتر برای افزایش فروش مقاله قبلی ما را بخوانید.

ترفندهای حرفه ای برای تبلیغات در اینستاگرام چیست؟

ویژگی promote در اینستاگرام برای کمک به کسب و کارها و البته کسب درآمد اینستاگرام ایجاد شد. به این صورت که اینستاگرام پست مورد نظری که آن را promote کرده اید را به مخاطبان هدف شما نشان میدهد. امکان دنبال شدن شما توسط افرادی که به نوعی به حوزه ی کاری شما مربوط هستند قطعا بیشتر است. اینستاگرام در ازای این خدمت از شما پول دریافت می کند. بدیهی است که این تبادل ارز به دلار خواهد بود و برای ایرانیان ساکن ایران در حال حاضر کاربردی نخواهد داشت. در هر صورت این از ترفندهای حرفه ای اینستاگرام است که در حوزه ی تبلیغات به کار می رود و اگر بتوانید در آن ورود کنید قطعا از خیل رقیبانتان پیشی خواهید گرفت. یکی از دیگر از راه های تبلیغات در اینستاگرام طراحی مسابقه اینستاگرامی موفق است که برای آشنایی بیشتر مقاله های قبلی را بخوانید.

بهناز نوجوان

من یک مهندس کامیپوترم که دوست داره از همه چیز سر دربیاره...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن