اینستاگراماینستاگرام مارکتینگبازاریابی محتوایی

تقویم محتوایی در اینستاگرام – ابزارها و نحوه استفاده از تقویم محتوا

به عبارت معروف “محتوا پادشاه است” که رسیدید، اندکی صبر کنید. تولید محتوا در اینستاگرام بدون برنامه ریزی و داشتن استراتژی های بلند مدت چه سودی دارد؟ چگونه باید برای انتشار محتوایمان در اینستاگرام زمان بندی کنیم؟ اگر تولید محتوای بهینه در اینستاگرام چالش این روزهای شماست، عبارت “تقویم محتوایی در اینستاگرام” را حتما شنیده اید. رقابت سطح بالا در تولید محتوا، افراد و کسب و کارها را بر آن داشت تا به مرور روش سازمان یافته ای برای محتواهایی که در اینستاگرام تولید می کنند ایجاد کنند. این موضوع مخصوصا زمانی که افراد بیشتری به تیم های تولید محتوا ملحق شدند، اهمیت بیشتری پیدا کرد. اگر در نصب اینستاگرام مشکلی دارید دیدن فیلم آموزش نصب اینستاگرام می تواند به شما کمک کند.

برنامه ریزی برای تولید محتوا بر اساس استراتژی ها و اهداف یک کسب و کار را به اختصار تقویم محتوایی می نامند. در این نوشته قصد داریم به طور جامع به این موضوع بپردازیم. در انتها چند قالب رایگان برای تقویم محتوایی در اختیار شما قرار می دهیم. اگر دوست دارید در مورد بازاریابی محتوایی بدانید در مطلب دیگری توضیح داده ایم. لطفا تا انتهای این نوشته همراه باشید. اگر بدنبال برنامه ادیت عکس حرفه ای اینستاگرام هستید می توانید در مطلب دیگری آن را بخوانید.

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوایی یا تقویم سردربیری محتوا در واقع یک برنامه ریزی بر اساس زمان است. بر اساس این زمان بندی برای انتشار محتواهای آینده برنامه ریزی می کنیم. البته این تقویم به برنامه ریزی برای “تولید محتوا” محدود نمی شود. همه ی مواردی که به نوعی به این حوزه ربط دارند در تقویم محتوایی جای میگیرند:  بروزرسانی وضعیت ها، برنامه ریزی برای تبلیغات و یا برگزاری کمپین های تبلیغاتی و بروزرسانی محتواهایی که قبلا تولید شده اند.

برای اینکه تصویری از تقویم محتوایی در ذهن داشته باشید، جدولی را تصور کنید که یا بر روی برگه و یا توسط یک نرم افزار رسم شده است. در این جدول ماه ها همراه با روزها و هفته هایشان مشخص شده اند. طبق این تقویم مشخص است که شما در هر روز باید چه کاری در راستای تولید محتوای صفحه ی خود در اینستاگرام انجام دهید. بعلاوه روزهای قبلی و بعدی نیز پیش روی شماست. تقویم محتوایی برای اینستاگرام شکلی مانند تصویر زیر خواهد داشت:

تقویم محتوایی چیست؟
تقویم محتوایی چیست؟

باید گفت که ایجاد تقویم محتوایی برای هر کسب و کار در هر ابعادی ضرورت دارد. همچنین این تقویم برای تولید محتوا در اینستاگرام و تولید محتوا در سایر شبکه های اجتماعی نیز قابل تدوین است. تمرکز ما در این نوشته بر تقویم محتوایی اینستاگرام خواهد بود، اما نکات گفته شده قابل تعمیم به سایر شبکه های اجتماعی هستند. اما چرا ایجاد تقویم محتوایی برای اینستاگرام یا هر شبکه ی اجتماعی دیگر تا این اندازه مهم است؟

بیشتر بدانید: چگونه در اینستاگرام پست بگذاریم

چرا داشتن تقویم محتوایی در اینستاگرام مهم است؟

روی صحبت ما با افرادیست که قصد دارند به صورت حرفه ای در اینستاگرام فعالیت کنند.  رمز موفقیت در این فضا داشتن نظم و برنامه ریزی است. تنها یک برنامه ریزی و زمان بندی مدون می تواند شما را به اهداف بازاریابی که دارید، برساند. داشتن و تنظیم یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام سه مزیت عمده برای شما دارد:

 • اول اینکه تقویم محتوایی این اطمینان را به شما می دهد که همه ی کارهای مربوط به تولید محتوا حتما انجام می شوند. در دنیای پر مشغله ی امروز احتمال فراموش کردن بعضی کارهای مهم وجود دارد. تصور کنید که اگر یک محتوای مهم را که مناسب تاریخ به خصوصی است بعد از آن منتشر کنید و یا برای مثال یک محتوای مهم تر را بعد از موعد آن بروزرسانی کنید، چه اتفاقی می افتد. تقویم محتوایی در این زمینه خیال شما را آسوده می کند. با وجود این تقویم دیگر نگران فراموش شدن و یا از دست دادن نمی شوید.
 • دوم اینکه، داشتن یک تقویم محتوایی مدیریت کارها را آسان می کند. موضوع وقتی اهمیت پیدا می کند که افراد دیگری به تیم محتوایی شما اضافه شوند. چه این افراد در محل کار شما حاضر باشند و چه به صورت دورکاری با شما همکاری کنند، تقویم محتوایی مشخص می کند که وظیفه ی هر شخص چیست. می توانید حالتی را تصور کنید که وظیفه ی تولید “یک” محتوا در یک زمان به چند نفر سپرده شود. برای تیم هایی که بیش از دو نفر عضو تولید محتوا دارند، این تداخل ها دور از ذهن نیست. هزینه،زمان و نیروی تلف شده در این مورد اهمیت وجود یک تقویم زمان بندی مناسب را مشخص می کند.
 • سوم اینکه، تنظیم یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام یک چشم انداز وسیع برای شما ایجاد می کند. شما در ابتدای راه اندازی کسب و کار خود در مورد استراتژی ها و اهدافتان برنامه ریزی می کنید. تقویم محتوایی به شما نشان میدهد که در کدام مرحله از اجرای برنامه هایتان قرار دارید. همچنین چه کارهایی باید در یک بازه ی زمانی مشخص در آینده انجام دهید. چه چیزی بهتر از اینکه بتوانید مسیر رشد کسب و کارتان را از دید بهتر ببینید.

تصور ما این است که به اندازه ی کافی در مورد اهمیت یک تقویم محتوایی قانع شده اید. حال باید از خود بپرسید: چگونه یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام تنظیم کنم؟ همانطور که در بندهای بالا به آن اشاره کردیم نکات گفته شده در این زمینه برای تمام شبکه های اجتماعی و وبسایت ها قابل انجام است.

چگونه یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام تنظیم کنیم؟

در این بخش طی چندگام مهم، تنظیم یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام را بررسی می کنیم. بدیهی است که شما می توانید این گام ها را بر اساس اهداف بازاریابی خود تغییر دهید. در این نوشته همانطور که گفتیم به شبکه ی اجتماعی اینستاگرام توجه ویژه ای داریم. به طور کلی و بدون قید استثنا فرض بر این است که روزانه بین 1 تا 3 پست در اینستاگرام منتشر می کنید. این پست ها باید ترکیبی از پست های معرفی محصول و خدمت (تبلیغات) و پست های تعامل با کاربر باشد. این ترکیب با توجه به زمینه ی کاری شما و مخاطبان هدفتان و البته پلتفرمی که در آن به انتشار محتوا می پردازید، متفاوت است اما برای افزایش تاثیر اینستاگرام در فروش به شما کمک می کند. در ادامه شما را با هشت گام هیجان انگیز در تنظیم تقویم محتوایی برای اینستاگرام طی یک ماه آینده آشنا می کنیم:

 • گام اول: روزهای تقویم اصلی را برای تقویم محتوایی بررسی کنید

گام اول بسیار ساده است. همین الان تقویم رومیزی خود را به دست بگیرید و طی چند دقیقه تمامی روزهای ماه پیش رو را در نظر بگیرید. به مناسبت هایی که در تقویم قرار گرفته نگاه کنید. البته برای اینکه دید کاملتری داشته باشید می توانید تقویم شمسی و میلادی را همزمان بررسی کنید. با این کار به خوبی در جریان مناسبت های ملی و بین المللی قرار میگیرید. با توجه به موضوع صفحه ی اینستاگرام، مخاطبان و نوع محصول یا خدمتتان، کدامیک از این مناسبت ها می تواند برای مخاطبانتان جذاب باشد؟ منظور از جذابیت آن است که موضوع یک مناسبت بتوانید محتوایی قابل اشتراک گذاری و لایک کردن برای شما ایجاد کند. به طور خلاصه باید ببینید چگونه می توان از این موضوعات به نفع صفحه ی خودتان بهره ببرید؟ در غیر اینصورت یک فرصت عالی برای تعامل با مخاطب را از دست می دهید.

در زمان نوشتن این مقاله ماه تیر از تقویم شمسی و ماه جولای از تقویم میلادی در جریان است. با توجه به تصویر زیر بخش مناسبت ها در پایین تصویر نگاه کنید. کدامیک از این مناسبت ها همراستا با اهداف بازاریابی شما می تواند محتوای جذاب به دنبال داشته باشد؟ مثلا فرض کنید شما یک کسب و کار در حوزه ی فروش زیورآلات یا لباس های دخترانه هستید. روز دختر در تقویم تیرماه و روزهای منتهی به آن بهترین زمان برای ایجاد تعامل با مخاطب، راه اندازی کمپین فروش، مسابقه های اینستاگرامی و محتواهایی جالب و جذاب برای شماست.

تصور کنید که اگر این روز را از دست بدهید و یا تقویم محتوایی برای اینستاگرام نداشته باشید تا از روزهای قبل رسیدن این مناسبت را به شما یادآوری کند، چه فرصت مناسبی را از دست خواهید داد.

چرا داشتن تقویم محتوایی در اینستاگرام مهم است؟
چرا داشتن تقویم محتوایی در اینستاگرام مهم است؟

مناسبت های تقویم میلادی نیز فرصت های بی نظیری در اختیار شما قرار می دهند. برای بسیاری از کاربران اطلاع از مناسبت های بین المللی و داشتن نوعی سهم در شادی یا غم  این مناسبت ها بسیار جذاب است. در تقویم ماه جولای مناسبت های جالبی مانند روز شکلات، روز دوستی، روز شکلات شیری و غیره وجود دارد. چرا شما بعنوان یک کسب و کار در حوزه ی مواد غذایی از این فرصت استفاده نکنید و به تعامل بیشتر با مخاطب نپردازید؟

روزهای تقویم اصلی را برای تقویم محتوایی بررسی کنید
روزهای تقویم اصلی را برای تقویم محتوایی بررسی کنید

شاید تصور کنید هیچ مناسبتی در تقویم مناسب حوزه ی کاری شما نیست. این مورد مستقیما به هوشمندی و تدبیر شما بستگی دارد که چگونه از مناسبت های عمومی به نفع خودتان استفاده کنید. البته در کنار مناسبت های تقویم، وقایع روز می توانند موضوعات مناسبی برای تولید محتوا ایجاد کنند. در تقویم محتوایی خود همیشه اتفاقات غیرمترقبه را مدنظر داشته باشید.

بدیهی است که به یاد سپردن تمامی این مناسبت ها به ذهن کاری نزدیک به غیرممکن است. تقویم محتوایی اینستاگرام دقیقا در همین نقطه کار شما را ساده می کند؛ چرا که از قبل تنظیم شده است و فرصت ایده پردازی برای تولیدمحتوا به قدر کافی در اختیار شما قرار می دهد.

در انتهای این مرحله شما فهرستی از مناسبت های تقویم میلادی و شمسی مرتبط با حوزه ی کاری خود در دست دارید. حال به سراغ گام دوم میرویم.

 • گام دوم: هشتگ های مناسب  و مهم را لیست کنید

دومین قدم در تدوین تنظیم محتوایی برای اینستاگرام برنامه ریزی روی هشتگ هاست. در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و توییتر هشتگ ها نقش مهمی ایفا می کنند.با استفاده از این هشتگ ها مخاطبان صفحات مورد نظرشان را پیدا می کنند. در چنین موقعیتی شما باید هشتگ های به روز و اصطلاحا ترند را در حوزه ی کاری خودتان پیدا کنید.

ممکن است برخی هشتگ ها بر اساس مناسبت های تقویم برای مدتی محبوب و پرطرفدار باشند. مثلا هشتگ #مادر احتمالا در روزهای منتهی به روز مادر بیشتر استفاده می شود. البته هشتگ #مادر بسیار پر رقابت است. پس شما باید هشتگ های دیگری که کمتر استفاده شده اند اما بی ربط به موضوع نیستند را مورد هدف قرار دهید. در این زمینه #مادرم، #مادرمن# مادر_دختری و مواردی از این قبیل همگی در جستجوی هشتگ مادر لیست می شوند.

هشتگ های مناسب و مهم را لیست کنید
هشتگ های مناسب و مهم را لیست کنید

در پایان این مرحله لیستی از هشتگ های مناسب و پرکاربرد در اختیار دارید. بناست در تولید محتوای خود از این هشتگ ها به نفع کسب و کارمان استفاده کنیم. در مطلب انواع هشتگ در اینستاگرام بیشتر با هشتگ ها آشنا می شوید.

 • گام سوم: برای محتواهایی که قرار است منتشر کنید برنامه ریزی کنید

در سومین گام از تدوین تقویم محتوایی برای اینستاگرام نوبت به محتواهایی است که به طور مستقیم به کسب و کار ما ارتباط دارند. یافتن ایده هایی برای تولید محتوا موضوع این نوشته نیست. فرض بر این است که در ابتدای راه اندازی کسب و کار موضوعاتی که باید برای آنها تولید محتوا کنید، آماده است. برای تولید و انتشار محتوای این موضوعات برنامه ریزی و سناریو داشته باشید. بر اساس همین سناریو، موضوعات را برای تولید محتوا در تقویم محتوایی اینستاگرام خود قرار دهید.

این تصمیم و استراتژی شماست که چه محتواهایی را با چه ترتیبی و در چه تاریخ هایی منتشر کنید. چه زمانی را به تبلیغات اختصاص دهید و چه زمانی به برگزاری کمپین و مسابقات بپردازید. همه ی این موارد را در تقویم محتوایی اینستاگرام خود مشخص کنید. راهنمای بازاریابی در اینستاگرام می تواند برای شما مفید باشد.

 • گام چهارم: فهرست اینفلئونسرهای حوزه ی کاری خود را بنویسید

منشن کردن دیگران در پست های اینستاگرام یک راه خوب برای رسیدن به فالورهای بیشتر است. این افراد برند شما را هنوز نمی شناسند اما به واسطه ی افرادی که در پست شما منشن شده اند، به شما می رسند. اصول و قواعد به کار بردن منشن در کپشن اینستاگرام را در نوشته ی چگونه در اینستاگرام کپشن بنویسیم بررسی کردیم.

چند روز در تقویم محتوایی اینستاگرام خود را به منشن کردن اینفلوئسنرهای حوزه ی کاری خود اختصاص دهید. به احتمال زیاد فالورهای شما از قبل این افراد را دنبال کرده اند و یا به واسطه ی شما آنها را دنبال خواهند کرد. مهم این است که حوزه ی کاری شما و اینفلوئنسر مربوطه یکسان باشد.

 • گام پنجم: حوزه ی کاری خودتان را بیشتر بشناسانید

تقویم محتوایی برای اینستاگرام در حال تکمیل شدن است. در این گام میخواهیم روزهایی از تقویم محتوایی خود را با اشتراک گذاری دانش خود در حوزه ی کاریمان پر کنیم. حداقل مزیت این کار این است که دنبال کنندگان شما متوجه می شوند با برندی روبرو هستند که به صورت علمی همراه با دانش فعالیت می کند. بعلاوه با اینکار کسانی را که ممکن است قصد خرید نداشته باشند اما به موضوعات شما علاقه دارند جذب می کنید.  بعنوان ایده در این زمینه می توانید نکات جالب و کاربردی را در مورد حوزه ی کاری خود به صورت پست منتشر کنید.

 • گام ششم: چند روز در تقویم را به خودتان اختصاص دهید

شاید برای همه ی مخاطبان شما، ماهیت شما مهم نباشد. اما برای بسیاری از آنها مهم است که از پشت صحنه ی کسب و کار شما سردر بیاورند. این محتوا می تواند تصویری از فروشگاه شما،  همکاران شما حین کار و یا هر گونه داستانی باشد که باعث شود مخاطبان احساس صمیمیت و همدلی با شما پیدا کنند. این فرصت های خوب را در تقویم محتوایی خود برای اینستاگرام ایجاد کنید.

 • گام هفتم: کمی از فضای جدی کارتان فاصله بگیرید

مخاطبانتان را با محتواهایی که صرفا در حوزه ی کاری شما هستند خسته نکنید. چند روزی در تقویم محتوایی تان را به مسائل ساده تری اختصاص دهید. این محتواها می تواند شامل سرگرمی، سخن بزرگان، مطالب انگیزشی و ارزشمند باشد. چنین محتواهایی به لحاظ جذب تعامل کاربر بسیار مفید هستند.

 • گام هشتم: بر روی ظاهر صفحه ی خود انرژی مضاعفی صرف کنید

تنظیم تقویم محتوایی برای اینستاگرام را با مهمترین گام به پایان می بریم. برای این کار لازم است یک یا دو روز وقت صرف کنید. این روزها را نیز در تقویم محتوایی خود لحاظ کنید. در این زمان به دنبال جمع آوری و یا تولید تصاویر مرتبط و با کیفیت، گرافیک های مناسب و قالب های زیبا باشید. فراموش نکنید که در فضای اینستاگرام بیش از هر چیزی ظاهر و نمای صفحات باعث جذب کاربران می شود. پس دور از ذهن نیست که صرف وقت مناسب بر روی این موضوع به نفع شما خواهد بود.

در هشت گام، تدوین تقویم محتوایی برای اینستاگرام را بررسی کردیم. نکته ی مهم این است که گام های نامبرده را باید برای هر ماه یا هر دوره ی زمانی مشخص شده تکرار کنید. نکات اصلی گفته شد. در بخش بعدی نکاتی را که بهتر است در زمان تنظیم تقویم محتوای اینستاگرام رعایت کنید، بررسی می کنیم.

در تنظیم تقویم محتوایی به چه نکاتی دقت کنیم؟

ساختن یک تقویم محتوایی اصول پایه ای و ساده ای دارد. اما از آنجایی که یک برنامه ریزی مکتوب بر روی برگه است، ممکن است کمی به دور از واقع بینی باشد. مشکل آنجایی ایجاد می شود که قصد تولید محتوا بر اساس تقویم محتوا می کنید و از آنجایی که برخی نکات را رعایت نکرده اید، در اجرا به مانع برخورد می کنید. تقویم محتوایی نباید پیچیده باشد. فلسفه ی وجودی تقویم محتوایی ساده کردن کارهاست نه پیچیده کردن آن. پس به سادگی و با استفاده از امکانات اولیه تقویم محتوایی خود را تنظیم کنید.در ادامه ی نوشته ابزارهای کاربردی در این زمینه را معرفی میکنیم.

در تدوین تقویم محتوایی برای اینستاگرام نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 1. پوشش دادن تمامی موضوعات مورد نظر یا کلمات کلیدی در یک بازه ی زمانی مشخص(یک هفته، یک ماه یا یک سال) اولین وظیفه ی تقویم محتواست. پس دقت کنید که تمامی کلمات کلیدی یا عناوین و موضوعات مورد نظرتان جایی در تقویم محتوای اینستاگرامتان داشته باشند.
 2. تقویم محتوایی شما برای اینستاگرام باید در دسترس شما باشد به طوریکه بررسی مدام آن کار دشواری نباشد. از این جهت بسیار مهم است که تقویم خود را چگونه و به چه وسیله ای طراحی میکنید. توجه کنید که قرار است مدتی بعد از تدوین از تقویم استفاده کنید؛ پس خوانا بودن و راحتی در دسترسی باید مد نظر شما باشد.
 3. تقویم محتوایی شما بهتر است شامل مدل ارائه ی محتوا نیز باشد. یعنی در تقویم محتوایی شما مشخص شود که کدام محتوا در چه فرمتی و در چه شبکه ی اجتماعی بناست منتشر شود.
 4. در تقویم محتوایی خود برای اینستاگرام فضایی برای ایده های جدید در نظر بگیرید. همانطور که گفتیم ممکن است وقایع روزانه یا ایده های جدیدی اتفاق بیفتند که طبعا پیشتر در تقویم شما جایی نداشته اند. وجود این ایده ها و موضوعات نباید نظم تقویم تدوین شده ی شما را بهم بزنند.

با رعایت نکات بالا و هشت گامی که در بند قبلی بررسی شد،می توانیم یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام تدوین کنیم که از هر نظر کامل است. حال نوبت پیاده سازی تقویم با یک ابزار مناسب است.

بهترین ابزارها برای طراحی تقویم محتوایی اینستاگرام

طبعا ابزارهای زیادی برای طراحی یک تقویم محتوایی در دسترس است. اما کاربردی بودن، ساده بودن و امکاناتی که در اختیار ما قرار میگیرد، برای ما اولویت است. بر اساس همین اولویت ها 3 ابزار حرفه ای برای تنظیم تقویم محتوایی اینستاگرام را معرفی می کنیم:

 1. گوگل شیت (GOOGLE SHEET)
بهترین ابزارها برای طراحی تقویم محتوایی اینستاگرام
بهترین ابزارها برای طراحی تقویم محتوایی اینستاگرام

اگر تجربه ی کارکردن با اکسل از خانواده ی آفیس را داشته باشید، گوگل شیت فضای مشابهی ر در اختیار شما قرار می دهد. مزیت این ابزار در این است که می توانید تقویم محتوایی خود را با تمام اعضای صرفا از طریق ایمیل به اشتراک بگذارید و به آنها دسترسی برای ویرایش یا تکمیل بدهید.  این ابزار رایگان و برای کارهای تیمی جز بهترین گزینه های آنلاین است.

 • آفیس اکسل (Ms office Excel)
بهترین ابزارها برای طراحی تقویم محتوایی اینستاگرام - اکسل
بهترین ابزارها برای طراحی تقویم محتوایی اینستاگرام – اکسل

نرم افزار اکسل از خانواده ی افیس یک ابزار آفلاین اما مناسب برای نوشتن تقویم محتوایی است. امکاناتی که این نرم افزار در اختیار شما قرار می دهد به سهولت استفاده و امکان به اشتراک گذاری آن با سایر اعضای تیم با روش های مختلف محدود می شود.

بهترین ابزارها برای طراحی تقویم محتوایی اینستاگرام - کلندر
بهترین ابزارها برای طراحی تقویم محتوایی اینستاگرام – کلندر

تقویم گوگل یک ابزار حرفه ای با رابط کاربری بسیار ساده برای برنامه ریزی است. اگر قرار نیست به صورت تیمی بر روی تولید محتوا فعالیت کنید، این ابزار تمامی نیازهای شما را رفع خواهد کرد.

 • قلم و کاغذ!

طبعا اولین ابزاری که در تنظیم تقویم محتوایی برای اینستاگرام وجود دارد، استفاده از ورق و کاغذ است. در شرایطی که تصور می کنید استفاده از ابزارهای تنظیم تقویم محتوا دشوار است استفاده از این ابزار بسیار ساده است. زمانی که تیم محتوایی شما در یک محل حضور دارند می توانید تقویم محتوا را بر روی تخته وایت برد نیز رسم کنید، با این کار وظیفه ی هر شخص مشخص شده و امکان تسلط بر کارها بیشتر می شود.

تبریک! شما هم اکنون می توانید تقویم محتوایی خود را منطبق با اصول و با استفاده از ابزارهای حرفه ای تنظیم کنید.

سخن پایانی

در این نوشته بیش از هر چیزی بر نظم تاکید داشتیم. با کیفیت ترین محتوا ها اگر در زمان مناسب به دست مخاطب نرسند، چیزی جز از دست رفتن فرصت و هدر رفتن نیرو و انرژی بهمراه ندارند. پس چه بهتر که با داشتن تقویم محتوایی برای اینستاگرام چشم انداز رشد کسب و کارتان را خودتان ترسیم کنید. فراموش نکنید رشد کسب و کار شما دغدغه ی ماست، به همین جهت سایر نوشته های ما را در نشانت از دست ندهید.

تقویم محتوایی در اینستاگرام چیست؟

تقویم محتوایی در اینستاگرام همانطور که از نام آن برمی آید، تقویمی است که بر اساس آن برای تولید محتوای کسب وکارمان برنامه ریزی می کنیم. در تقویم محتوا، مناسبت های تقویم رایج، وقایع روز، کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار و اهداف و چشم اندازهایمان به طور دقیق لحاظ می شود.

چرا باید تقویم محتوایی اینستاگرام داشته باشیم؟

از آنجایی که فعالیت و موفقیت در اینستاگرام باید همراه با نظم و پیگیری مدام باشد، داشتن تقویم محتوایی الزامی است. در واقع این تقویم نقشه ی راهی به دست ما میدهد تا بتوانیم به صورت مستمر در اینستاگرام فعالیت کنیم. بعلاوه احتمال فراموش کردن و غفلت از رویدادها و به طبع از دست دادن فرصت ها با داشتن تقویم محتوایی در اینستاگرام به صفر می رسد.

چگونه از تقویم محتوا در اینستاگرام استفاده کنیم؟

کافیست با رعایت نکاتی چند و بر اساس موضوع و اهداف کسب و کارمان تقویم را تنظیم کرده و بر اساس آن شروع به تولید محتوا برای صفحه ی اینستاگراممان کنیم.

با چه ابزاری باید تقویم محتوا را ایجاد کنیم؟

ابزارهای رایگان زیادی برای این کار وجود دارد. برنامه ی اکسل از خانواده ی آفیس و دو محصول شرکت گوگل یعنی google sheet و google calendar برای این کار مناسب هستند. البته سنتی ترین ابزار در این زمینه کاغذ و قلم  و یا تخته وایت برد است.

بهناز نوجوان

من یک مهندس کامیپوترم که دوست داره از همه چیز سر دربیاره...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن