اینستاگراماینستاگرام مارکتینگ

جدیدترین آموزش و راهنمای الگوریتم اینستاگرام 2020

در اینستاگرام هر روز جدید یعنی یک بروزرسانی جدیدی برای اینستاگرام در راه است. ما هر روز به طور میانگین چندین ساعت از وقت خود را در اینستاگرام می گذرانیم و اینستاگرام خودش را همواره به روز می کند. بعضی از این بروزرسانی ها واقعا مفید هستند در عین حالی که بعضی از آنها ممکن است حرص ما را در بیاورد. یعنی ممکن است یک روز صبح بیدار شوید و بگویید:” چه بلایی سر فید من آمده است؟” چرا که از شکلی که به آن عادت کرده اید در آمده است. آموزش و راهنمای الگوریتم اینستاگرام موضوع این نوشته ی ماست. اینستاگرام یک اپلیکیشن سرشار از غافلگیری است. کاری که ما باید انجام دهیم کشف الگوریتم های اینستاگرام و البته سازگاری با آنهاست. پس تا انتهای این مقاله با ما باشید تا ببینیم الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟

آموزش و راهنمای الگوریتم اینستاگرام و توضیح در مورد چگونگی کارکرد آن

به روز رسانی های اینستاگرام هم حساب های شخصی و هم حساب های تجاری را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر شما هم دارنده ی یکی از این حساب ها باشید در طی کار با سوال های زیادی مواجه می شوید:

 • اینستاگرام چگونه کار می کند؟
 • الگوریتم جدید اینستاگرام بناست چه تاثیراتی روی کسب وکار ما بگذارد؟
 • الگوریتم جدید اینستاگرام به نکاتی دقت می کند؟
 • چه رفتارهایی از نظر الگوریتم جدید اینستاگرام بعنوان معیار به حساب می آید؟
 • پست ها در فید اینستاگرام ما بر چه اساسی مرتب می شوند؟

منظور ما از فید، صفحه ی خانه ی اپلیکیشن است که در آن پست های اشخاصی که آن ها را دنبال کرده اید را مشاهده می کنید. سوالاتی که در این بخش مطرح شد ممکن است جز نگرانی های شما هم باشند. به هر حال قصد ما در این نوشته این است که آموزش و راهنمای کاملی بر الگوریتم اینستاگرام ارائه دهیم. در خلال این آموزش نیز به تمامی سوالات شما پاسخ می دهیم. اگر علاقمند به آموزش نصب اینستاگرام با ایمیل هستید این مطلب را هم بخوانید.

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند

الگوریتم های اینستاگرام چگونه کار می کنند؟

شاید بهتر است به جای این سوال بگوییم: هدف اینستاگرام چیست؟ پاسخ ساده است. اینستاگرام دوست دارد که شما زمان بیشتری را در این اپلیکیشن بگذرانید. یعنی تمامی تغییرات و بروزرسانی های اپلیکیشن ها در راستای همین هدف شکل می گیرد. پس به طور ساده؛ نگه داشتن هر چه بیشتر اینستاگرام در فضای اپلیکیشن هدف اول است.

سابقا نحوه ی کارکرد اینستاگرام الگوریتم ساده ای داشت. شما تعدادی از افراد و صفحات را دنبال می کردید. این صفحات در طی روز پست هایشان را انتشار می دادند. شما زمانی که آنلاین می شدید و به صفحه ی خانه ی خود در اینستاگرام می رفتید پستی که پیش روی شما قرار می گرفت از نظر زمانی آخرین پستی بود که توسط فالویینگ های شما منتشر شده بود. هر چه صفحه را به سمت پایین اسکرول می کردید، محتواهایی را مربوط به ساعت های قبل و روزهای قبل می دیدید؛ البته اگر حوصله ی این کار را می داشتید. یعنی چه بسا پست هایی را که بسیار خوب و پرمحتوا بودند ولی در زمان نامناسب پست شده بودند هرگز نمی دیدید. اگر هم صفحه ی خانه ی شما جذابیت کافی نداشت از برنامه خارج می شدید. این موضوع مورد علاقه ی اینستاگرام نبود. به همین جهت الگوریتم تازه ای طراحی کرد که به اهداف خود و البته رضایت هر چه بیشتر کاربران از اینستاگرام منجر شد.

بر این اساس هر چه زمان بیشتری در اینستاگرام باشید، به نفع اینستاگرام است.چرا که پست های تبلیغاتی بیشتری در اینستاگرام می بینید و به همین نسبت امکان جذب شدن شما به محتوای این پست های تبلیغاتی بیشتر می شود. چه چیزی برای اینستاگرام از این بهتر؟ پس این نکته را بعنوان هدف اصلی الگوریتم جدید اینستاگرام مد نظر داشته باشید تا به ادامه ی آموزش بپردازیم.

بیشتر بدانید: پیج فیک چیست؟

به چه چیزهایی در اینستاگرام علاقه دارید؟

اینستاگرام صفحه ی خانه ی حساب کاربری شما را بر اساس علاقمندی شما می چیند. یعنی اینستاگرام بر اساس فعالیت شما می داند که به چه چیزهایی علاقه دارید. در چنین شرایطی است که ناگهان در گشت و گذار خود در اینستاگرام به پستی بر می خورید و از خود می پرسید: “چطور بعد از گذشت چند روز من این پست را ندیده بودم؟”. یعنی بر طبق علاقمندی های شما، بسیاری از پست ها از چشم شما پنهان می شوند و یا ممکن است بعد از مدتی آن را مشاهده کنید. همه  ی اینها به میزان علاقه ای که به محتواها نشان میدهید بستگی دارد.

آموزش و راهنمای الگوریتم اینستاگرام

یعنی اگر در حال حاضر این سوال برای شما پیش آمده که: الگوریتم اینستاگرام بر چه اساسی ترجیح میدهد برخی از پست ها را به من نمایش دهد و بعضی از آنها را روزها بعد نشان دهد یا اصلا نشان ندهد؟ در این بخش از آموزش و راهنمای الگوریتم اینستاگرام به پاسخ آن می رسیم. باید گفت که همه چیز به میزان تعامل شما بستگی دارد.

الگوریتم اینستاگرام در تلاش است تا شما و کسانی که با آنها در ارتباط نزدیک هستید را بیشتر به هم نزدیک کند. البته منظور از این نزدیکی چیست؟ اگر با صفحه با صفحاتی رفتارهایی به شرح زیر دارید یعنی با آن ها نزدیک یا صمیمی تر هستید:

 • از طریق دایرکت در ارتباط هستید.
 • صفحات همدیگر را در پای پست های همدیگر تگ می کنید.
 • از کامنت گذاشتن و لایک کردن منظم دریغ نمی کنید.
 • از پروفایل آن صفحات بازدید می کنید.
 • پست های آن صفحه را به نحوی ذخیره می کنید.

و در یک کلام دوستان اینستاگرامی همدیگر هستید. الگوریتم هوشمند اینستاگرام این ارتباط نزدیک را درک می کند و این رفتارها را بعنوان معیاری برای علاقه در نظر می گیرد.همین موضوع باعث می شود که پست های مربوط به چنین صفحاتی را متقابلا در فید خود ببینید.در چنین شرایطی اگر حساب هایی وجود داشته باشند که با آنها هیچ تعاملی نداشته باشید، یعنی به دایرکت هم نروید، پست هایشان را ذخیره نکنید و حتی نگاهی به پروفایلشان نداشته باشید، یعنی صرفا آنها را دنبال کنید، پیش روی شما ظاهر نمی شوند. الگوریتم اینستاگرام ترجیح میدهد حساب هایی که تا این اندازه نسبت به آنها بی تمایل هستید را به شما نشام ندهد. به همین دلیل است که بعضی پست ها را بعد از مدتی می بینید  و بعضی را هرگز نمی بینید.

بیشتر بدانید: 10 روش کاربردی افزایش بازدید در اینستاگرام

آیا بخش استوری اینستاگرام نیز از الگوریتم پیروی می کند؟

در آموزش و راهنمای الگوریتم اینستاگرام بد نیست بدانید که استوری ها نیز از الگوریتم مشابهی پیروی می کند. استوریها از مهمترین بخش های اینستاگرام هستند. در واقع استوری اینستاگرام جایی است که الگوریتم اینستاگرام خود را به طوربارز نشان می دهد. چرا که ترتیب قرار گرفتن استوری فالورهای شما در قسمت بالای فیدتان به میزان تعامل شما با بخش استوری ها مربوط است. تمامی مصداق های تعامل که در بند بالا به آن اشاره کردیم در این بخش نیز کاربرد دارد. یعنی اگر از طریق استوری با حساب ها در ارتباط و تعامل باشید استوری های آن حساب ها را در ابتدای لیست استوری هایتان مشاهده می کنید. عکس همین موضوع نیز در مورد حساب هایی که کمتر با آنها تعامل دارید صادق است. یعنی استوری این حساب ها را در انتهای همه ی استوریهای دیگر می بینید. کافیست همین الان اینستاگرام خود را باز کنید و استوری های ابتدای صف را با انتهای آن مقایسه کنید و به صحت این نوشته پی ببرید.

البته باید گفت که این بخش از بخش پست ها مجزاست. یعنی شما ممکن است به استوری های یک صفحه علاقمند باشید اما پست های آن برای شما جذاب نباشد. همین باعث می شود که شما استوری های آن صفحه را مرتب ببینید اما پست های آن برای شما دیرتر نمایش داده شود. پس به طور خلاصه الگوریتم جدید اینستاگرام هم بر روی ترتیب نمایش پست ها و هم بر ترتیب نمایش استوری ها تاثیرگذار است. به میزانی که با پست ها و استورهای یک صفحه تعامل بیشتری مطابق آنچه گفته شد داشته باشید، پست ها و استوریهای آنها را سریعتر می بینید.

الگوریتم جدید اینستاگرام

الگوریتم جدید اینستاگرام، مرتب کردن فید بر اساس تصاویر پست ها!

الگوریتمی که تا به اینجای این نوشته به آن پرداختیم مربوط به بروزرسانی سال 2020 اینستاگرام است. تا به اینجا متوجه شدیم که تنها با تعامل بیشتر می توان بر این الگوریتم پیروز شد. یعنی با صفحه ی مورد علاقه ات تعامل بیشتری داشته باش و محتوای آن را از نزدیک دنبال کن! البته اگر می خواهی پست ها و استوری هایش را از دست ندهی.

اگر بنا بر آموزش و راهنمایی در مورد الگوریتم اینستاگرام باشد، باید گفت که صفحه ی خانه یا فید شما بر اساس تصاویری که به آن علاقه نشان می دهید شکل می  گیرید. بدیهی است که شبکه ی اجتماعی اینستاگرام بر مبنای تصویر و عکس است. در صورتیکه اینستاگرام تشخیص دهد بر نوع مشخصی از پست ها که مثلا اکثرا تصاویری از طبیعت هستند علاقه نشان می دهید، یعنی آن را لایک می کنید، کامنت می گذارید یا سیو می کنید و یا برای کسی ارسال می کنید، الگوریتم جدید اینستاگرام پست های دارای تصویر منظره را بیشتر به شما نشان می دهد. می توانید تصور کنید که اینستاگرام با خود می گوید: به این طریق کاربر را با موضوعاتی که علاقه دارد بیشتر سرگرم کنم تا زمان بیشتری در اینستاگرام بماند، از طرفی تبلیغ های بیشتری به او نشان دهم که شاید مورد علاقه اش باشد. بله، الگوریتم اینستاگرام دقیقا همینگونه کار می کند.

شاید دیده باشید که ادمین های صفحات اینستاگرامی بارها در لابلای پست های خود به این موضوع اشاره می کنند. یعنی تاکیید می کنند که اگر می خواهید همه ی پست های آن ها را حتما ببینید، از لایک کردن و کامنت گذاشتن در پست هایشان دریغ نکنید. در واقع تعامل داشته باشید تا محتوا برای شما نمایش داده شود. پس به طور ساده چشم الگوریتم جدید اینستاگرام همواره به روی فعالیت شماست و هر تعامل شما نشان از علاقمندی شما به آن محتوا را به الگوریتم القا میکند.

آیا بخش اکسپلور اینستاگرام از الگوریتم پیروی می کند؟

پاسخ به این سوال یک بله ی قرص و محکم است! در واقع هیچ بخش دیگری از اینستاگرام تا این اندازه از الگوریتم جدید آن متاثر نیست. در بخش اکسپلورر اینستاگرام کافیست یکی پست ها که در ابتدا تنها عکس آن را می بینید، توجه شما را جلب کند، شک نکنید که بعد از این تصاویر مشابه آن را در اکسپلورر خود بیشتر می بینید. نشانت در مطالب قبلی به شما آموزش می دهد که اکسپلورر اینستاگرام چیست و چگونه میتوانید در اکسپلورر اینستاگرام دیده شوید.

پیروی اکسپلورر از الگوریتم اینستاگرام

اکنون تصور ما این است که با بخش اکسپلورر اینستاگرام آشنا هستید. اکسپلور یا explore یعنی کشف کن! آیکون ذره بین دقیقا به همین منظور برای آن انتخاب شده است و شما آن را در بخش پایین صفحه اصلی اپلیکیشن و در سمت چپ، قبل از آیکون خانه می بینید. اما برای تکمیل و پوشش مباحث در این آموزش و راهنمای الگوریتم اینستاگرام بیایید نگاهی به محتوای بخش اکسپلورمان بیندازیم. پست هایی که در بخش اکسپلور می بینید در ابتدای امر میانگین محتواهای مورد علاقه ی کسانی است که آنها را دنبال می کنید. یعنی اگر اکثریت کسانی که آنها را دنبال می کنید به نقاشی علاقه داشته باشند، در ابتدا اکسپلور شما هم پر از تابلوهای نقاشی است.  بعد از مدتی الگوریتم اینستاگرام بسته به اینکه “خود شما” به کدام نوع محتوا بیشتر علاقه نشان داده اید، تغییراتی در چینش محتوای اکسپلور ایجاد می کند.این موضوع را از کجا متوجه شویم؟ همین الان به بخش اکسپلور خود بروید و یک پست را به دلخواه باز کنید. با توجه به نکته ی بیان شده شما باید در اتباط با کسب و کار یا حوزه ی فعالیتتون محتوای مناسب و با کیفیت تولید کنید، در این رابطه می توانید همه چیز درباره بازاریابی محتوایی رو از مطالب قبلی بیاموزید. همچنین برای داشتن “استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام” این جا را کلیک کنید و از راهکارهای ذکر شده استفاده کنید.

به احتمال زیاد یکی از این چند عبارت را در پای پست می بینید:

 • Similar to post you interacted with یعنی این پست شبیه پست هایی است که با آنها تعامل داشته اید و احتمالا از این پست هم خوشتان می آید.
 • Based on photo you like یا Based on video you have watched یعنی این پست بر اساس عکس هایی که قبلا لایک کرده اید یا ویدئویی هایی که قبلا دیده اید در اینجا قرار دارد و احتمالا از این پست هم خوشتان بیاید.
 • Instagram suggested این پست پیشنهاد اینستاگرام است، بر اساس مواردی که تا به اینجای مقاله به آن اشاره کردیم.

البته علاقمندی حساب های خصوصی بر اساس قوانین حریم خصوصی اینستاگرام در این بخش جای نمی گیرند.با اینهمه اگر هنوز فکر می کنید محتوای اکسپلور شما برایتان غریب است، اشتباه نکنید، محتوای اکسپلور شما دقیقا براساس علاقه ی شماست. به طور ساده و خلاصه اکسپلور شامل موارد زیر است:

 • محتواهایی که می پسندم.
 • محتواهایی شبیه به محتواهایی که می پسندم.
 • محتواهایی شبیه محتواهای پیج هایی که محتوای آن ها را می پسندم.
 • محتواهایی که افرادی که با آنها در ارتباط نزدیک هستم می پسندند.
 • محتواهایی که افرادی که با آنها در ارتباط نزدیک هستم ممکن است بپسندند.

ساده تر از این نمیتوان بیان کرد که بخش اکسپلور تا چه اندازه مطابق میل شما چیده شده است. بخش اکسپلور در اینستاگرام از آن بخش هایی است که گیر افتادن در آن و خارج شدن از آن کاملا از کنترل شما خارج است. در این دنیای جذابی که الگوریتم اینستاگرام برای هر شخص می سازد، گذر زمان مطلقا حس نمی شود. این همان هدفی است که الگوریتم جدید اینستاگرام دنبال می کند. نکته ی مهم در این خصوص این است که اکسپلورر هیچ دو کاربری در اینستاگرام دقیقا یکسان نیست. چرا که هیچ دو کاربری در اینستاگرام علاقمندی های یکسان و دنبال کننده هایی با علاقه های یکسان ندارند.

در اینجا ممکن است بعد از نگاه به اکسپلور خود ببینید که صرفا پست هایی را نمایش میدهد که از قضا از آنها متفرید! شاید عجیب به نظر برسد اما بیاید یک حالت خاص را تصور کنیم. تیم فوتبال مورد علاقه ی شما در بازی این فصل به شدت باخته است! بدیهی است که تیم مقابل خوشحال است و این خوشحالی و البته ابراز تاسف برای طرفداران تیم مقابل در فضای اینستاگرام به شدت مشهود می شود. شما نیز بعنوان کسانی که مورد ابراز تاسف قرار گرفته اند طبعا عصبانی هستید. از طرفی هم دلتان نمی آید از ما وقع بی خبر بمانید. همین می شود که شما از سر کنجکاوی پست های مربوط به تیم مقابل را باز می کنید. الگوریتم خستگی ناپذیر اینستاگرام این رفتار شما را سریعا ردیابی می کند و تمام! در ورود بعدی به اینستاگرام اکسپلور شما پر از تصاویر تیم مقابتان است که از قضا هیچ علاقه ای به دیدنش ندارید!به همین سادگی.

بیشتر بدانید: چگونه بفهمیم چه کسانی اینستاگرام ما را چک کرده اند؟!

نظرتان چیست از این به بعد به الگوریتم جدید اینستاگرام الگوریتم هوشمند اینستاگرام بگوییم؟

آیا نوع  محتواها برای الگوریتم اینستاگرام مهم است؟

آموزش و راهنمای الگوریتم اینستاگرام از کنار این سوال مهم ساده نمی گذرد. حقیقت این است که برای اینستاگرام و الگوریتم آن نوع محتوا مهم نیست. یعنی اینستاگرام با خود نمی گوید: ویدئو بهتر است، بگذار اول ویدئو ها را به کاربران نشان دهم و بعد از آن عکس ها را بیاورم! البته این تصور اشتباه همیشه وجود داشت. بسیاری از کاربران اینستاگرام(از جمله من!) بر این باور هستند که محتواهایی ویدئویی بیشتر مورد مهر الگوریتم اینستاگرام قرار می گیرند. این موضوع اشتباه است. آنچه باعث می شود محتواهای ویدئویی ظاهرا از اعتبار بیشتری برخوردار باشند، تعامل بیشتر کاربران با آنهاست. یعنی به دلیل طولانی بودن آنها مدت بیشتری کاربر را با خود درگیر می کنند، لایک و کامنت و اشتراک گذاری آنها طبق آمار بیشتر است. یعنی در نهایت این تصمیم الگوریتم نیست که محتوای ویدئویی را عزیز کند و یا قانونی برای این موضوع وجود ندارد.در نهایت این تعامل کاربران است که به این نوع محتوا اعتبار بیشتری می بخشد. در نتیجه برای درگیر کردن بهتر مخاطب و تعامل بیشتر می توانید ویدئوهای طولانی آموزشی جذاب به صورت IGTV در صفحه خودتون به اشتراک بگذارید. ما در نشانت با آموزش کامل IGTV اینستاگرام نیز همراه شما بوده ایم.

اهمیت محتوا در الگوریتم اینستاگرام

آیا آموزش و راهنمای الگوریتم اینستاگرام به پایان رسید؟

البته که نه! در این نوشته الگوریتم جدید اینستاگرام را صرفا از دید کاربران عادی بررسی کردیم. ویژگی هایی که در این نوشته برای الگوریتم اینستاگرام برشمردیم نباید از دید ادمین های هوشمند صفحات تجاری اینستاگرام دور بماند.رقابت در دریای بی پایان اکسپلور برای به دست آوردن فالورهای جدید کاری چالش برانگیز است که در صورت موفقیت می تواند سود بیش از اندازه ای به کسب و کار شما بدهد. متاسفانه پرداختن به این موضوع در این نوشته نمی گنجد و در نوشته ی دیگری به آن می پردازیم.

سخن پایانی

تمامی نکاتی که پیرامون آموزش و راهنمای الگوریتم اینستاگرام بود در این مقاله گردهم آوردیم. هدف ما این بود تا راهنمای جامعی در اختیار شما قرار بدهیم. حقیقت این است که الگوریتم های شبکه های اجتماعی هر چه بیشتر به سمت علاقمندی کاربران می رود. هدف نهایی همه ی آنها این است که کاربران را بیشتر به خود جذب کنند. تاکید زیادی که بر تولید محتوای بهینه می شود در همین راستا است. توصیه ی ما به شما این است: اگر به دنبال موفقیت در این فضاها هستید نسبت به کارکرد الگوریتم های اینستاگرام  و سایر شبکه ها اطلاعات کافی جذب کنید. شما می توانید با دیدن ویدئو موجود در مقاله نوین هاب راه‌های تعامل با الگوریتم جدید اینستاگرام را بهتر بیاموزید.

وبلاگ نشانت به همین منظور با تولید مقاله های به روز و حرفه ای در زمینه ی رشد کسب و کارهای اینستاگرامی فعالیت می کند. سایر نوشته های ما را از دست ندهید.

الگوریتم های جدید اینستاگرام چیست؟

الگوریتم جدید اینستاگرام چیدن محتوای فید کاربر بر اساس علاقمندی اوست. دیگر پست های افراد به ترتیب زمانی به کاربران نشان داده نمی شود بلکه بر اساس علاقمندی اش پست ها را می بیند. با این اوصاف ممکن است دو نفر دقیقا افراد و صفحات یکسانی را دنبال کنند اما به هیچ وجه صفحه ی خانه ی آنها به یک شکل نخواهد بود(مگر اینکه صد در صد علاقمندی یکسانی داشته باشند). ناگفته نماند منظور از علاقمندی فعالیت های شما بعنوان کاربر در قالب لایک و کامنت و اشتراک گذاری است.

الگوریتم های استوری اینستاگرام چگونه کار می کند؟

الگوریتم های اینستاگرام رفتار کاربر را زیر نظر دارند. یعنی دقیقا بررسی می کنند به کدام محتوا علاقه ی بیشتری نشان می دهید؛ یعنی آن را لایک می کنید، کامنت می گذارید یا برای دوستانتان ارسال می کنید. بعلاوه الگوریتم اینستاگرام بررسی می کند که چه افرادی را دنبال می کنید و آن افراد به چه محتوایی علاقه دارند و با شما با کدام یک از آن افراد تعامل بیشتری دارید؟ مجموع و برآیند این بررسی ها دستور کار الگوریتم اینستاگرام را تشکیل می دهد. از این پس نوبت الگوریتم جدید اینستاگرام است که محتواهای موجود را بر اساس علاقه ی شما نمایش دهد. هدف آن است که زمان بیشتری را در اینستاگرام بگذرانید.

الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلور چگونه است؟

الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلور نیز از فرمول مشابهی با صفحه ی خانه یا فید کاربران پیروی می کند. یعنی علاقمندی شما بر اساس لایک ها و کامنت هایتان، علاقمندی افرادی که با شما در ارتباط نزدیک هستند یا آنها را دنبال می کنید و یا پست هایی که به تصویر آنها علاقه نشان داده اید را از نزدیک بررسی می کند. در نتیجه بر اساس این موارد، پست ها را در بخش اکسپلور به شما نشان میدهد. همین موضوع باعث می شود ساعاتی طولانی در اکسپلور اینستاگرام در لابلایی پست هایی که دقیقا مطابق علاقه ی شماست زمان بگذرانید و این سوال را از خود بپرسید که اینستاگرام چگونه متوجه می شود من چه می خواهم؟؟؟ شما میتوانید از این قابلیت استفاده و تدابیری مناسب برای بیشتر دیده شدن در اکسپلورر وافزایش فروش در اینستاگرام بیندیشید، در این زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ نشانت همراه شماست.

بهناز نوجوان

من یک مهندس کامیپوترم که دوست داره از همه چیز سر دربیاره...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن