اینستاگراماینستاگرام مارکتینگ

چگونه در اینستاگرام کپشن بنویسیم – 10 نمونه کپشن حرفه ای

هر پست اینستاگرامی اگر شامل چند بخش باشد، کپشن جز مهمترین بخش های آن است. اما آیا به کپشن به اندازه ای که باید اهمیت میدهیم؟ می دانیم چگونه در اینستاگرام کپشن بنویسیم ؟ معمولا نه! کپشن نوشته ای است که در ذیل عکس یا فیلمی که منتشر می کنید قرار میگیرد. کمترین فایده ای که نوشتن کپشن برای شما دارد این است که کاربر برای لحظاتی بیشتر بر روی پست شما مکث می کند. حال اگر در لابلای این نوشته ها از اون بخواهید کاری برای شما انجام دهد، میزان تعامل او با پست شما افزایش پیدا می کند. تعامل بیشتر یعنی بیشتر دیده شدن پست و همین کافیست تا در اینستاگرام موفق باشید. اما چگونه در اینستاگرام کپشن بنویسیم ؟ آیا با محدودیت های کپشن نویسی در اینستاگرام آشنا هستید؟ آیا نوشتن کپشن حرفه ای به افزایش فروش در اینستاگرام کمک می کند؟ در ادامه بناست به این سوالات پاسخ دهیم. پس لطفا همراه ما باشید. اگر می‌خواهید از نحوه تگ کردن در پست اینستاگرام مطلع شوید این پست را هم در بلاگ نشانت بخوانید.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

چرا باید در اینستاگرام کپشن بنویسیم؟

هر وقت این سوال به ذهن شما آمد بلافاصله از خود بپرسید که: چرا کپشن ننویسم؟ در واقع نوشتن کپشن امکانی است که اینستاگرام در اختیار شما قرار داده است. پس بهتر است با استفاده ی بهینه از این امکان شرایط را به نفع خود برگردانید. همانطور که در بند مقدمه هم به آن اشاره کردیم یک کپشن خوب باعث می شود افراد کمی بیشتر بر روی پست شما باقی بمانند. حال اگر این نوشته به گونه ای باشد که آنها را جذب کرده و ترغیب به کاری کند، شما برنده شده اید. با استفاده از کپشن می توانید نکته ای که در عکس یا ویدئوی پست بررسی کردید را بیشتر توضیح دهید.می توانید کاربران را به سمت وبسایتتان هدایت کنید. می توانید از آنها بخواهید دوستانشان را به صفحه ی شما دعوت کنند. می توانید توجه آنها را به مسابقات یا تخفیف هایتان بیشتر جلب کنید. در نهایت نیز می توانید مخاطب را با داستان خود همراه کنید. اما چنین کپشنی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

بیشتر بدانید: انواع تبلیغات در اینستاگرام

امروز در این مقاله قصد داریم بیش از هر چیزی به این موضوع تاکید کنیم که از کنار نوشتن کپشن ساده نگذرید. کپشن ها در نهایت جملاتی هستند که در کنار هم چیده می شوند. این هنر شماست که از این جملات به نفع کسب و کار خود در اینستاگرام بهره ببرید. حال در ادامه نکاتی پیرامون اینکه ” چگونه در اینستاگرام کپشن بنویسیم ” را مطرح میکنیم.

یاد بگیریم که چگونه در اینستاگرام کپشن بنویسیم

همانطور که تاکید کردیم نوشتن کپشن در عین سادگی مستلزم رعایت نکاتی است تا بیشترین فایده را به ما برساند. در کپشن شما اجازه دارید متنی بنویسید که حداکثر 2200 کاراکتر طول دارد. اگر به طور میانگین هر کلمه 4 کاراکتر داشته باشد، شما باید در حدودا 500 کلمه متن خود را در کپشن بنویسید. البته در نظر بگیرید که هشتگ هایی که باید استفاده کنید نیز در همین تعداد محاسبه می شوند. با این تفاسیر با رعایت نکاتی که در بند بعدی آمده است بهترین کپشن ها را بنویسید.

بیشتر بدانید: برندسازی در اینستاگرام را از کجا شروع کنیم؟

راهنما و آموزش نوشتن کپشن برای اینستاگرام

1- از طول کپشن بهینه استفاده کنید

همانطور که گفتیم طی 500 کلمه یا 2200 کاراکتر که شامل کپشن و هشتگ هاست باید منظور خود را به مخاطب برسانید. البته کمیت را فدای کیفیت نکنید. یعنی لازم نیست همه ی 2200 کاراکتر را مورد استفاده قرار دهید. ایده آل ترین حالت این است که در کپشن شما در عین مختصر و مفید بودن تمام اهداف بازاریابی شما را تامین کند. به همین دلایل است که نوشتن کپشن ها از فرمول یکسانی پیروی نمی کند. مهم این است که متنی بنویسید که به قدر کافی مخاطب را درگیر کند. یعنی ممکن است لازم باشد مخاطب را با استفاده از تمام 2200 کاراکتر جذب کنید. در این صورت از خودتان بپرسید که اگر جای مخاطب بودید این کپشن را می خواندید؟ اگر پاسخ شما به این سوال یک بله ی محکم نبود پس سعی کنید در عبارت کمتری منظورتان را بیان کنید.

2- اولین جمله مهمترین جمله است

 کاربر در مواجه با کپشن شما صرفا چند کلمه ی ابتدایی آن را در وهله ی اول می بیند. برای دیدن ادامه ی آن باید بر روی عبارت “more” یا ” بیشتر بخوانید” بزنند. آیا همه ی کاربران این کار را انجام میدهند؟ در یک صورت بله؛‌ اگر چند کلمه ی اول آنها را به اندازه ی کافی جذب کند. به همین دلیل است که میگوییم جمله ی اول کپشن بسیار مهم است. جمله ی اول باید در مورد عکس یا ویدئوی منتشر شده اطلاعات خوبی به کاربر بدهد تا وی را ترغیب به خواندن ادامه ی آن کند. پس تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا کاربر را با همان جمله ی اول به دام بیاندازید.

3- از کاربر بخواهید برای شما کاری انجام دهد

نگران نباشید که روی شما را زمین بیاندازند. کاربران علاقه دارند که از آنها کاری بخواهید تا آن را انجام بدهند. البته دقت کنید که برای انجام این کار نیاز نباشد از جایشان بلند شوند. دقت کنید که در همان جمله ی ابتدایی که در بند قبلی به اهمیت آن اشاره کردیم، باید ذهن کاربر را برای این موضوع آماده کنید و یک کپشن زیبا بنوسید. البته کاری که از کاربر می خواهید باید با اهداف بازاریابی شما هم راستا باشد و برای آن نظم بخصوصی در نظر بگیرید. اگر در مورد عبارت  call to action  اطلاعاتی داشته باشید در خواست کاری از مخاطب در همین مقوله جای میگیرد. مجموعه کارهایی که مشارکت مخاطبان را جلب می کند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بازدید از وبسایت شما که لینک آن را در قسمت بایو قرار داده اید.
 • هدایت کاربر به لینکی که در بایو قرار داده اید. این لینک می توانید مربوط به خرید یک محصول خاص باشد.
 • درخواست برای اینکه پست را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.
 • درخواست برای اینکه دوستانشان را پای پست تگ کنند تا در قرعه کشی شما شرکت داده شوند.
 • اینکه به سوالی که نوشته اید پاسخ درست بدهند.
 • درخواست اینکه محصول یا مطلب شما را با هشتگی که تعیین می کنید در صفحات خودشان به اشتراک بگذارند و بدین وسیله در خریدهای بعدی سود کنند.

دقت کنید که در انتهای تمامی این کارها باید یک مزیتی به کاربر افزوده شود. یعنی این حس به او القا شود که باهوش است، می تواند تخفیف بگیرد، جایزه ببرد و به طور خلاصه سودی عایدش شود.در پاسخ به سوال چگونه برای اینستاگرام کپشن بنویسیم، تعامل با مخاطب مهمترین بخش است. برای مواردی که در بند قبل گفته شد از این عبارات بنا به خلاقیتو ادبیات صفحه ی خودتان استفاده کنید:

 • برای مراجعه به سایت ما به لینک موجود در بایو مراجعه کنید.
 • نطراتتون رو برای ما کامنت کنید(به سوال جواب بدهید)
 • دوستانتان را در کامنت تگ کنید.
 • با هشتگ مشخص شده عکس های خودتان را به اشتراک بگذارید تا در قرعه کشی شرکت داده شوید.

4- یک ارزش ایجاد کنید

به معنای این جمله فکر کنید. چرا می خواهیم برای اینستاگرام کپشن بنویسیم؟ در فضای اینستاگرام محوریت ما کاربران هستند پس در نهایت باید کپشن ما برای کاربران سودی داشته باشد. کپشن می تواند توضیحی در مورد عکس پست باشد. می تواند به اطلاعات عمومی کاربر اضافه کند. در مجموع کپشن می تواند مرتبط با وقایع روز باشد و کاربران را ترغیب کند که با نوشته احساس همدردی و همذات پنداری داشته باشند.

5- مثل ربات ها رفتار نکنید!

سوال چگونه برای اینستاگرام کپشن بنویسیم از سمت یک انسان مطرح شده است؛ پس در نوشتن کپشن ها نیازی نیست مثل ربات ها رفتار کنیم! وقتی شروع به نوشتن کپشن می کنید مثل ربات ها بی احساس و سرد برخورد نکنید. در بحث بازاریابی از طریق اینستاگرام بسیار مهم است که احساسات مخاطبان را درگیر کنید. بعلاوه مخاطبان باید احساس کنند که با یک شخص در ارتباط هستند نه یک برند و شرکت که به صورت خشک و رسمی فعالیت می کند. هر متنی که عاری از احساسات و به صورت جدی نوشته شده باشد مانند این است که به صورت اتوماتیک ارسال شده است. توقع بیجایی است اگر از مخاطب بخواهیم چنین متنی را بخواند و به آن عکس العمل نشان دهد.

در نوشتن کپشن برای اینستاگرام سعی کنید لحن مخصوص به خودتان را پیدا کنید. از این طریق می توانید با کاربران احساس صیمیمت بیشتری به صورت متقابل پیدا کنید.

بیشتر بدانید: ربات اینستاگرام چیست و چگونه کار می کند؟ – بهترین ربات اینستاگرام

6- کپشن های خود را در فضای دیگری مرتب کنید

اینستاگرام در بخشی که برای کپشن نویسی در نظر گرفته امکانات زیادی در اختیار شما قرار نداده است. یعنی نوشتن متن به شکل و صورتی که بی نظم نباشد کمی دشوار است. اگر شما برای چشم کاربرانتان ارزش قائل شوید می توانید توقع داشته باشید که آن ها نیز به متن شما توجه کنند. برای اینکار می توانید ابتدا کپشن خود را در نرم افزار آفیس ورد بنویسید. فاصله ها، علامت های نگارشی و تسلط کلی بر متن در این نرم افزار ممکن است. حال متنی که در این فضا نوشته اید را کپی کرده و در محل کپشن اینستاگرام قرار دهید.

7- از ایموجی های مختلف استفاده کنید

احتمالا تفاوت بین متن هایی که ایموجی دارند و متن هایی که ایموجی ندارند را به خوبی درک کرده اید. در دنیای دیجیتال امروز ایموجی ها نقش مهمی ایفا می کنند. ایموجی ها به طور مستقیم بیانگر احساسات نویسنده ی متن هستند. این موضوع در پیام های روزانه نیز به طور جدی اهمیت دارد. متن هایی که دارای ایموجی هستند فضای صمیمی تری را با کاربر ایجاد می کنند. علاوه بر این استفاده از ایموجی نشان میدهد که نویسنده ی متن تا چه اندازه شوخ طبع و هیجان انگیز است. بسیاری از مواقع نیز استفاده از ایموجی ها زحمت شما را برای نوشتن برخی احساسات کم می کند. در فضای کوتاهی که برای نوشتن کپشن در اینستاگرام در اختیار دارید این موضوع بسیار اهمیت دارد.

8- هشتگ ها را فراموش نکنید

هشتگ ها تنها راه ارتباطی افرادی خارج از صفحه ی شما هستند. استفاده ی درست از هشتگ ها باعث می شود تا افراد بیشتری شما را پیدا کنند. توضیح در مورد انتخاب درست هشتگ ها در این نوشته نمی گنجد. اما برای تکمیل موضوع و از آنجایی که هشتگ ها نیز جزئی از کپشن هستند،‌ باید در انتخاب آنها دقت کنید. شما می توانید تا سی هشتگ در قسمت کپشن قرار دهید. بهتر است هشتگ ها را به سه دسته تقسیم کنید: هشتگ های ترند، هشتگ های متوسط و هشتگ های جدید. البته این دسته بندی با توجه به هر کسب و کار متفاوت است. اما در هر صورت استفاده ی درست از هشتگ ها کاملا به نفع شما خواهد بود.

بیشتر بدانید: انواع هشتگ در اینستاگرام

هشت راهکار کاربردی برای نوشتن هشتگ در اینستاگرام را شرح دادیم. شاید این موارد به نظر شما بدیهی و یا ساده باشند. اما دقت کنید که به کارگیری هر یک از آنها به شیوه ای درست کاملا به نفع شما خواهند بود. کافیست برند، کسب و کار و مخاطبان خودتان را به خوبی بشناسید و با آنها از طریق کپشن ارتباط برقرار کنید.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

نمونه هایی از کپشن های خوب در اینستاگرام

آن نکاتی را که باید برای نوشتن کپشن مدنظر داشته باشید در بند قبلی بررسی کردیم. حال در این بخش قصد داریم موضوع را با مثال های واقعی پیگیری کنیم. ما اعتقاد داریم که موفقیت تصادفی نیست. اگر شما به قدر کافی بر روی کپشن هایتان وقت و انرژی صرف کنید،‌موفقیت شما نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود. ممکن است این صفحات ارتباطی با کسب و کار شما نداشته باشند، اما یک صاحب صفحه ی خلاق می تواند از این مثال ها ایده هایی قابل اجرا استخراج کند.

 • نمونه ی اول:‌ صفحه ی آموزش زبان انگلیسی وکب کدینگ

در برخورد اول با این صفحه انتظار دارید که در کپشن نکاتی در مورد زبان انگلیسی پیدا کنید. نویسنده ی این کپشن ها شما را ناامید نمی کند. اما باز طنزی که کپشن به دوش می کشد بیش از انتظاری است که از یک پیج زبان انگلیسی توقع دارید. به همین سبب تعداد دنبال کنندگان و کامنت های این صفحه بیش از حدی است که به آن عادت داریم:

آموزش زبان انگلیسی وکب کدینگ
آموزش زبان انگلیسی وکب کدینگ
 • نمونه ی دوم: صفحه مجله ای ژوان

پیج ژوان در بحث کپشن نویسی بسیار حرفه ای عمل کرده است. ژوان اصل را بر ساده نویسی و اختصار قرار داده است. با این تفاوت که شما نمی توانید از کنار هیچ کپشنی ساده بگذرید. چرا که در هر صورت به این علاقه پیدا می کنید که به سوال یا موضوع مطرح شده در کپشن عکس العمل نشان دهید.در ضمن برای دیدن تمام چیزی که این صفحه بعنوان کپشن نوشته است نیازی به هیچ کار اضافه ای نیست.

مجله ژوان
مجله ژوان
 • نمونه ی سوم:‌ صفحه ی آرایش خانومی

خانومی بی تردید شما را با همان جمله ی اول به دام می اندازد. در ضمن کل اطلاعاتی که بناست با یک کپشن در اختیار شما قرار دهد را در بند اول آورده است. استفاده از ایموجی های مربوط نیز حال و هوای کپشن و پست را به خوبی القا می کند.

آرایش خانومی
آرایش خانومی
 • نمونه ی چهارم: صفحه ی اسنپ فود

اسنپ فود نیز شما را با جمله ی اول به خواندن ادامه ی کپشن ترغیب می کند. اطلاع از یک تخفیف بسیار ویژه یا یک جشنواره ی هیجان انگیز در همان جمله ی اول شما را وادار می کند تا در باره ی تصویر یا ویدئوی منتشر شده اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پیج اینستاگرام اسنپ فود
پیج اینستاگرام اسنپ فود
 • نمونه ی پنجم: مجله ی موفقیت نیدمگ

نیدمگ اطلاعات جانبی در حوزه ی موفقیت را به طور کامل در کپشن می آورد. دسته بندی و نظم ظاهری کپشن همراه با شماره گذاری و استفاده از ایموجی ها شما را ترغیب می کند که از کپشن ها نکته برداری کنید. کپشن های نیدمگ از نمونه کپشن های خوب در حوزه ی اینستاگرام است.

مجله ی موفقیت نیدمگ - چگونه در اینستاگرام کپشن بنویسیم
مجله ی موفقیت نیدمگ

پنج نمونه ی موفق کپشن نویسی در اینستاگرام با پیج های فارسی زبان معروف را بررسی کردیم. شما نیز با توجه به نکات گفته شده می توانید نمونه های موفقی در بین صفحاتی که دنبال می کنید پیدا کنید. اگر تصور می کنید این صفحات برای دیگران نیز مفید است آن را در بخش نظرات معرفی کنید.

در ادامه پنج صفحه ی خارجی که از نکات گفته شده استفاده کردند را معرفی می کنیم.

 • نمونه ی ششم: صفحه ی lego

لگو نیز با استفاده از ایموجی های هیجان انگیز و گفتن اصل داستان در خط اول کپشن از نمونه های قابل استناد است.

پیج اینستاگرام lego
پیج اینستاگرام lego
 • نمونه ی هفتم: برند airbnb

در کپشن های این برند بعد از یک پیشنهاد جذاب کاربر را به سمت لینک موجوددر بایو هدایت می کنند.

برند airbnb
برند airbnb
 • نمونه ی هشتم: برند آرایشی Sephora

این برند با استفاده از ایموجی ها ابتدا فضای صیمیمی با کاربر ایجاد می کند. بعد از آن با درخواست های ساده از کاربران آنها را به تعامل با برند ترغیب می کنند.

برند آرایشی Sephora
برند آرایشی Sephora
 • نمونه ی نهم: پیج تغذیه و آموزش آشپزی LouisemKang

نمونه ی رعایت زیبایی ظاهری در کپشن های این صفحه به خوبی دیده می شود. بعلاوه تقریبا در تمامی کپشن ها کاربر به لینکی که در بایو صفحه قرار دارد هدایت شده است.

پیج تغذیه و آموزش آشپزی LouisemKang
پیج تغذیه و آموزش آشپزی LouisemKang
 • نمونه ی دهم: برند allbirds

نمونه ی یک کپشن خوب دارای اطلاعات مفید در مورد محصولات این برند است. بعلاوه در کپشن های این برند نکته ی دیگری رعایت شده و آن منشن کردن سایر صفحات و برندهاست که باعث می شود دنبال کننده های آن صفحات نیز به این برند توجه نشان دهند.

برند allbirds
برند allbirds

سوال چگونه در اینستاگرام کپشن خوب بنویسیم را بهمراه ده مثال واقعی بررسی کردیم. سعی ما بر این بود نمونه ها شامل صفحات پرطرفدار و صفحات نسبتا موفق باشد. شما می توانید از این کپشن ها برای صفحات خود ایده بگیرید.

بیشتر بدانید: بهترین برنامه ادیت عکس

کپشن زیبا برای اینستا

شاید شما هم برای اینستاگرام خود بدنبال نوشتن کپشن خوب و مناسب باشید اما توانایی جذب نیروی محتوای ماهر یا کارشناس شبکه اجتماعی چه از لحاظ مالی و یا فرایند استخدام را ندارید. در این صورت احتمالا خودتان شروع به تمرین و جستجو می کنید تا این کار را خودتان انجام دهید در این بخش نمی خواهیم به شما کپشن آماده و غیر اصولی دهیم که با سرچ در گوگل به راحتی پیدا می شود و در قسمت کپشن اینستاگرام کپی کنید خیر بلکه میخواهیم ماهیگیری را به شما یاد بدهیم یعنی اینکه چطور برای اینستاگرام کپشن خوب بنویسید که در این مطلب نکات لازم را با دقت نام بردیم. کافی است چندبار کپشن خود را بر اساس این الگو چک کنید.

سخن پایانی

فرض ما بر این است با مطالعه ی این نوشته به اهمیت نوشتن کپشن پی برده اید و یاد گرفته اید چگونه در اینستاگرام کپشن بنویسیم. علاوه بر آن سعی کردیم نمونه های موفق کپشن نویسی برای اینستاگرام را برای شما گردآوری کنیم. از این مرحله به بعد همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد. بایستی با شناخت خوبی که طی مرور زمان از مخاطبانتان پیدا می کنید لحن مناسب کسب و کارتان را ایجاد کنید. فراخور حال و هوای کسب و کارتان از ایموجی ها استفاده کنید و درنهایت کاری کنید که کاربرها از کنار کپشن های شما بی تفاوت نگذرند.

اگر در ابتدای راه اندازی کسب و کار خودتان در بستر اینستاگرام هستید و یا کسب وکاری دارید که می خواهید روز به روز پیشرفت بیشتری داشته باشد توصیه می کنیم سایر نوشته های نشانت پلتفرم اینفلوئنسر مارکتینگ را حتما مطالعه کنید.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼
چگونه در اینستاگرام یک کپشن خوب بنویسیم؟

برای نوشتن کپشن خوب در اینستاگرام باید چند نکته ی مهم را در نظر بگیرید. در ابتدا شما تنها 2200 کاراکتر یعنی حدودا 500 کلمه فضا برای نوشتن دارید. استفاده از ایموجی ها برای ایجاد یک فضای صمیمی با مخاطب به شدت توصیه می شود. بعلاوه شما با درخواست کارهای ساده از مخاطب در متن کپشن می توانید آن ها را وادار به تعامل با برند کنید.

چگونه یک کپشن فارسی در اینستاگرام بنویسیم؟

برای نوشتن کپشن به زبان فارسی هیچ محدودیتی در اینستاگرام ندارید. البته در نظر بگیرید که نوشتن ترکیب زبان فارسی و انگلیسی ممکن است ظاهر کپشن شما را بهم بریزد. برای حل این مشکل بهتر است حتی الامکان اعداد را به حروف نوشته و یا برای کلمات انگلیسی خطوط جداگانه ای در نظر بگیرید. برای کسب مهارت در این زمینه بهتر است چندین بار تمرین کنید.

ویژگی های یک کپشن نویسی حرفه ای چیست؟

کپشن نویسی حرفه ای نیازمند شناخت مخاطب، استفاده از امکانات اینستاگرام و رعایت نکات لازم است. کپشنی که می نویسید میزان تعامل مخاطب را افزایش داده و او را با صفحه ی شما همراه تر کند،‌نوشته ی شما حرفه ای تر به حساب می آید. چنین کپشنی لحنی مناسب برند داشته و فضای صمیمی به مخاطب القا می کند.

بهناز نوجوان

من یک مهندس کامیپوترم که دوست داره از همه چیز سر دربیاره...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن