اینستاگرام

آموزش و راهنمای کامل هایلایت اینستاگرام در استوری

اولین قسمتی که کاربران اینستاگرام بعد از وارد شدن به اکانت شما می‌بینند کجاست؟
احتمالا ابتدا قسمت بیو و سپس در زیر آن یکی از کاربردی ابزارهای اینستاگرام یعنی قسمت هایلایت مورد توجه کاربران است.
قسمت هایلایت در پروفایل اینستاگرام شما همیشه در کانون توجه افرادی است که به تازگی با صفحه شما آشنا شده‌اند و این بخش حاوی اطلاعات بسیار مهمی برای آن‌ها است. با این وجود هایلایت اینستاگرام را هم می‌توان یک موهبت بزرگ دانست و هم بخشی بسیار حساس. از طرفی همه ما محتواهای مختلفی را در قسمت استوری منتشر می‌کنیم و احتمالا دوست داریم بعضی از آن‌ها بیشتر از 24 ساعت در دسترس مخاطبانمان قرار داشته باشد. از طرف دیگر، این بخش در پروفایل شما، محتوایی است که همیشه قرار است در معرض دید کاربران باشد و بنابراین برای ساختن یک ترکیب مناسب در این بخش باید استراتژی صفحه خود را درنظر بگیرید و محتوای هایلایت را با حساسیت مناسبی انتخاب کنید.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼


در این مقاله قصد داریم بخش هایلایت استوری اینستاگرام را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.
اگر نیاز به نرم افزار ادیت عکس اینستاگرام دارید می توانید در مطلب دیگر بلاگ نشانت آن را بخوانید.

امکانات هایلایت اینستاگرام

چگونه از بخش هایلایت استوری اینستاگرام استفاده کنیم؟

همانطور که اشاره شد بخش هایلایت استوری اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا برخی از استوری‌های خود را انتخاب کرده و آن‌ها را تا هر موقع که بخواهید، با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید، اما سوال اساسی این است که چطوری این کار را انجام دهیم؟! با ما در ادامه همراه باشید تا با مراحل ساختن هایلایت آشنا شویم:

قدم اول، ذخیره خودکار استوری را فعال کنید

یکی از بزرگترین مزیت‌های اینستاگرام این است که همیشه هوای کاربران خود را به بهترین شکل ممکن دارد و اجازه نمی‌دهد که محتوای ارزشمندی که تولید می‌کنید از بین برود!

در مورد استوری جالب است بدانید که این ابزار ابتدا در شبکه اجتماعی اسنپ چت وجود داشت و سپس اینستاگرام این قابلیت را به بستر خود اضافه کرد. درست همانند این بخش در اسنپ‌چت، عکس‌ها و ویدیو‌هایی که با استفاده از استوری اینستاگرام می‌سازید قابلیت ذخیره خودکار دارد و بنابراین اگر یادتان برود که محتوای این بخش را در گالری خود ذخیره کنید، این اتفاق در خود بستر اینستاگرام به صورت خودکار می‌افتد.

بیشتر بدانید: تگ کردن دراینستا به چه شکل انجام می شود؟!

اما نکته مهم این است که برای استفاده از قابلیت ذخیره خودکار ابتدا باید این اجازه توسط شما به اینستاگرام داده شود.

برای اینکه مطمئن شوید که استوری‌ها در فضای ابری اینستاگرام ذخیره می‌شوند و از بین نمی‌روند، مراحل زیر را طی کنید:

مراحل فعال کردن ذخیره خودکار استوری اینستاگرام

برای فعال کردن ذخیره خودکار استوری‌ها در اینستاگرام، ابتدا باید به قسمت اکانت خود بروید و سپس وارد بخش تنظیمات شوید.

  • در بخش تنظیمات گزینه Privacy and Security را انتخاب کنید.
مراحل فعال کردن ذخیره خودکار استوری اینستاگرام
  • در این قسمت همانطور که مشاهده می‌کنید، باید به بخش story controls بروید.
  • سپس همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، باید گزینه story archive را فعال کنید تا استوری‌های شما در فضای ابری اینستاگرام به صورت خودکار ذخیره شود.

لازم به ذکر است که بعد از فعال کردن این گزینه فقط استوری‎‌هایی که بعد از روشن شدن این قسمت به اشتراک گذاشته شوند وارد آرشیو می‌شوند و دسترسی به استوری‌های قبل از انجام این تنظیمات ممکن نیست.

گام های فعال کردن ذخیره خودکار استوری اینستاگرام

از این به بعد برای دیدن استوری‌های قبلی خود کافی است روی علامت ساعت در بخش اکانت خود کلیک کنید تا به قسمت آرشیو اکانت خود بروید.

قدم دوم، ساختن هایلایت استوری اینستاگرام

بعد از اینکه گزینه آرشیو شدن استوری اینستاگرام را فعال کردید و چند استوری را با مخاطبان خود به اشتراک گذاشتید، حالا می‌توانید برای صفحه خود هایلایت استوری بسازید.

برای ساختن هایلایت استوری باید مراحل زیر را طی کنید:

به بخش پروفایل خود بروید و روی علامتی که با «+» در اینستاگرام مشخص شده و در عکس زیر هم علامت‌گذاری شده، کلیک کنید.

ساختن هایلایت استوری اینستاگرام

سپس عکس‌هایی که دوست دارید در یک هایلایت کنار همدیگر قرار بگیرند را انتخاب کنید.

چگونگی ساختن هایلایت استوری اینستاگرام

قدم سوم، انتخاب کاور هایلایت مناسب

بعد از اینکه استوری‌های مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید برای هایلایت خود یک تصویر مناسب انتخاب کنید. برای انتخاب تصویر کاور هایلایت گزینه‌های مختلفی را در پیش رو دارید. هم می‌توانید بخشی از تصویر یکی از استوری‌های انتخاب شده را استفاده کنید، هم می‌توانید عکسی را از گالری انتخاب کنید و اگر دوست نداشتید از دو راه قبلی استفاده کنید می‌توانید همان لحظه عکس جدیدی را با دوربین موبایل خود بگیرید.

بیشتر بدانید: پادکست چیست

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

7 ایده مناسب برای هایلایت اینستاگرام

همانطور که اشاره شد، بخش هایلایت اینستاگرام شما، یکی از اولین قسمت‌هایی است که توجه کاربرانی که وارد صفحه شما شدند را به خود جلب می‌کند. به قول انگلیسی زبان‌ها، این بخش «خامه روی کیک» استوری اینستاگرام و اکانت شما به حساب می‌آید و باید هم جلوه مناسبی داشته باشد و هم تلاش کنید که بهترین استفاده را از آن برای جذب کاربران بیشتر ببرید.

در ادامه به بررسی چند ایده برای هایلایت اینستاگرام می‌پردازیم:

قسمت هایلایت صفحه خود را با توجه به سلیقه مخاطبانتان طراحی کنید

یکی از بهترین روش‌های ساختن هایلایت‌های مناسب این است که در فرآیند استفاده از این بخش، سلیقه مخاطبان یا به بیان دیگر استراتژی محتوای خود را در نظر بگیرید. برای مثال صفحه یک فروشگاه بزرگ را در نظر بگیرید. بخش هایلایت استوری چنین صفحه‌ای می‌تواند محتوای جذاب و توضیحات لازم برای مشتری‌ها و مخاطبان هدف مختلف را در خود جای دهد. یا صفحه یک کانال یوتیوب یا شبکه تلویزیون می‌تواند برنامه‌های مختلف خود را با استفاده از قسمت هایلایت بر اساس ژانرهای مختلف مرتب کند.

برای مثال صفحه dezeen که در زمینه معماری فعالیت می‌کند، از قسمت هایلایت خود برای دسته بندی محتوا بر اساس سلیقه مخاطبان استفاده می‌کند. هایلایت‌های این صفحه موضوعات مختلفی از جمله معماری، طراحی، تکنولوژی و … را پوشش می‌دهد.

طراحی صفحه هایلایت با توجه به سلیقه مخاطبانتان

از قسمت هایلایت برای آموزش دادن به مخاطبان استفاده کنید

اگر از اینستاگرام به عنوان بستری برای تولید محتوای آموزشی استفاده می‌کنید، می‌توانید بخش هایلایت خود را نیز در همین راستا استفاده کنید و نکات مختلف آموزشی و ترفندهایی که در استوری‌های خود آموزش می‌دهید را در بخش هایلایت ذخیره کنید.

برای مثال صفحه  @wistiaکه یک پلتفرم ویدیو است، از قسمت هایلایت خود برای آموزش ترفندهای فیلمبرداری مناسب استفاده می‌کند.

استفاده از قسمت هایلایت اینستاگرام برای آموزش

تجربه مخاطبانتان را هایلایت کنید

در اینستاگرام مثل هر شبکه اجتماعی دیگری، برقرار کردن ارتباط عمیق با مخاطبان یکی از شرط‌های اساسی برای موفقیت به شمار می‌رود. اگر صفحه یک کسب و کار را مدیریت می‌کنید می‌توانید از این قسمت برای بازتاب نظر مشتریان درباره محصولتان استفاده کنید. این کار هم باعث می‌شود مخاطبان فعلیتان ارتباط نزدیک‌تری را با شما برقرار کنند و هم کاربران جدید هم احتمالا با دیدن چنین محتوایی بیشتر به شما اعتماد می‌کنند.

اگر هم به دنبال ساختن برند شخصی خود در این فضا هستید مثلا می‌توانید سوال‌های مختلفی که در قسمت استوری از مخاطبانتان پرسیدید یا گفتگوهای جالبی که از آن‌ها استوری کردید را با موضوعات مختلف وارد بخش هایلایت کنید.

بیشتر بدانید: آموزش نصب اینستاگرام بدون ایمیل

محصولات خود را در هایلایت معرفی کنید

قسمت هایلایت برای صفحه کسب و کارهای مختلف یک فرصت بسیار مناسب برای معرفی محصولات مختلف خود به مخاطبان به حساب می‌آید. به طور مثال کسب و کارهایی که در حوزه مد و لباس فعالیت می‌کنند می‌توانند محصولات خود را بر اساس پیشنهادات ویژه، فصل، جدید‌ترین‌ها و … دسته بندی کنند.

برای مثال برند @kithwomen  از قسمت هایلایت برای معرفی سبک‌های مختلف لباس‌های خود از جمله لباس‌های مناسب برای محیط کار، دانشگاه و… استفاده می‌کند.

معرفی محصولات در هایلایت اینستاگرام

بر اساس مناسبت‌های مختلف قسمت هایلایت را بسازید

اگر از آن دسته صفحاتی هستید که برای مناسبت‌های مختلف محتوای خاصی را طراحی می‌کنید، می‌توانید از قسمت هایلایت برای پوشش دادن چنین‌ محتواهایی نیز استفاده کنید.

به طور مثال صفحه یک کافی شاپ یا تولیدکننده قهوه احتمالا برنامه ویژه‌ای برای روز جهانی قهوه در نظر می‌گیرد. یا قنادی‌ها احتمالا در روز جهانی دونات عکس‌های رنگی و زیبایی را منتشر می‌کنند. اگر محتوای مناسبی را برای مناسبت‌های مختلف تولید می‌کنید، قسمت هایلایت به شما فرصت درگیر کردن مخاطبان را حتی در روزهای بعد از چنین مناسبت‌هایی فراهم می‌کند!

ساخت هایلایت بر اساس مناسبت های مختلف

کمپین خود را در قسمت هایلایت معرفی کنید

برای طراحی کمپین‌های مختلف در اینستاگرام تلاش بسیار زیادی انجام می‌شود و طبیعی است که تمام تلاش شما دیده شدن هر چه بیشتر چنین اتفاقاتی باشد. به لطف قسمت هایلایت، می‌توانید توضیحات کمپین خود را در بخشی از صفحه اینستاگرام خود قرار دهید که همیشه جلوی چشم مخاطبان است و احتمال توجه بیشتر به آن را افزایش دهید. هر موقع هم زمان کمپین تمام شد کافی است این هایلایت را از صفحه خود حذف کنید تا ترکیب هایلایت شما به همان حالت قبلی برگردد.

استوری‌های دنباله‌دار و چند قسمتی خود را هایلایت کنید

استوری‌هایی که پشت سر هم یک روایت را تعریف می‌کنند و به اصطلاح چندقسمتی هستند، یکی از ترندهای جدید و محبوب در اینستاگرام به حساب می‌آید. یکی از صفحاتی که چنین محتوایی را با کیفیت بسیار مناسبی تولید می‌کند، صفحه  @bustleاست.

یکی دیگر از صفحاتی که از استوری‌های دنباله‌دار و چند قسمتی استفاده می‌کند، صفحه  @curbed است. مدیر شبکه‌های اجتماعی این برند در گفتگو با digiday عنوان کرده که استفاده از این نوع استوری‌ها در افزایش بازدید مخاطبان و درگیر کردن آن‌ها با محتوای صفحه این برند، تاثیر بسیار خوبی داشته است.

دخیره استوری‌های دنباله‌دار و چند قسمتی در هایلایت اینستاگرام

معرفی برنامه برای کاور هایلایت اینستاگرام

برنامه‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‎‌ها می‌توانید برای کاور هایلایت خود عکس‌های زیبا و در عین حال با زبان طراحی یکسانی را انتخاب کنید.

از جمله این برنامه‌ها می‌توان به Highlight Cover Maker، STORYLIGHT، Story Highlight Icons

اشاره کرد. کافی است تا با کلید واژه highlight cover نیز در اپ استور و گوگل پلی جستجو کنید تا با دریایی از این برنامه‌ها مواجه شوید. بیشتر این برنامه‌ها هم قالب آماده برای کاور هایلایت دارند و هم به شما امکان طراحی کاور دلخواهتان را می‌دهند.

بازدیدکنندگان هایلات اینستاگرام

پس از یکی از بروزرسانی‌های اخیر اینستاگرام نحوه دسترسی به بازدیدکنندگان استوری و هایلایت‌هع تغییر کرد که همین موضوع هم باعث عصبانیت برخی از کاربران این شبکه اجتماعی شد.

متاسفانه در حال حاضر شما تنها 48 ساعت پس از اینکه یک استوری را منتشر می‌کنید، امکان چک کردن بازدیدکنندگانش وجود دارد و پس از این مدت، در قسمت هایلایت تنها تعداد بازدیدکنندگان هر استوری قابل مشاهده است و امکان چک کردن اکانت‌هایی که هایلایت شما را چک کرده‌اند، بعد از زمان تعیین شده امکان ندارد.

نحوه انتخاب اسم خوب برای هایلایت اینستاگرام

تنها انتخاب یک کاور هایلایت مناسب و انتشار محتوای خوب در این قسمت کافی نیست! انتخاب اسم مناسب برای هایلایت یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند در کاربران کنکجکاوی بیشتری ایجاد کند.

سعی کنید در اسم‌هایی که انتخاب می‌کنید هویت صفحه خود را در نظر بگیرید. اگر صفحه شما مملو از محتواهای رنگی و شاد است، در انتخاب اسم هایلایت‌ها این مورد را در نظر بگیرید. اگر برندی با لحن رسمی‌تر هستید، اسامی هایلایت را هم بر همین اساس انتخاب کنید تا صفحه یکپارچه‌ای داشته باشید. علاوه بر آن سعی کنید در یکی دو تا از اسم‌های هایلایت، سوالی بپرسید که جوابش در محتوای آن هایلایت وجود دارد. با به کارگیری چنین ترفندهایی احتمالا مخاطبان شما بیشتر با این بخش درگیر خواهند شد.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

سوالات متداول

هایلات استوری اینستاگرام چیست؟

هایلایت بخشی از صفحه شما است که می‌توانید استوری‌های خود را ذخیره کرده و برای مدتی بیشتر از 24 ساعت در اختیار کاربران قرار دهید. این قسمت در زیر بخش بیو قرار دارد.

چگونه هایلایت استوری اینستاگرام دیگران را ببینیم؟

کافی است وارد صفحه مورد نظر شوید و در زیر بخش بیو هایلایت‌های استوری آن‌ها را مشاهده کنید.

چگونه هایلایت اینستاگرام را فعال کنیم؟

از بخش اکانت اینستاگرام خود روی گزینه به اضافه(+) در زیر بیو کلیک کنید و استوری‌های مورد نظر خود را انتخاب کرده و هایلایت بسازید.

چگونه هایلایت اینستاگرام را برگردانیم؟

کافی است مجددا استوری‌هایی که در هایلایت پاک شده را انتخاب کرده و با آن‌ها هایلایت جدیدی بسازید.

سجاد بیگی

سجاد بیگی هستم، علاقمند به نوشتن و بازاریابی محتوایی. اینجا می‌نویسم تا در کنار شما بیشتر یاد بگیرم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام خسته نباشید ممنون از مطالب خوبتون. من میخوام بدونم راهی داره که یکی از هایلایت ها همیشه در اول فهرست هایلاتها بمونه؟ مثلا اولین هایلایت من نحوه کار و توضیحات پیجه ولی به مرور که هایلایت های دیگه رو اضافه کردم رفته آخر لیست. راهی داره که همون اول نگهش دارم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن