اینستاگرام

آموزش و راهنمای رفع بلاک اینستاگرام

اینستاگرام شبکه اجتماعی است که در طی سال‌های اخیر به محبوبیت شگفت‌انگیزی دست یافته است. در این میان با محبوب شدن این شبکه اجتماعی، قوانین اینستاگرام هر روز سختگیرانه‌ ‌تر شده و الگورتیم‌های این بستر روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و همین موضوع ما را بر آن داشته است تا مطلبی در ارتباط با رفع بلاک اینستاگرام برای شما حاضر کنیم.

یکی از چالش‌های متداول برای کاربران بلاک شدن توسط اینستاگرام است. این اتفاق معمولا به دلیل انجام کارهایی ناخواسته و خلاف قوانین این بستر از سوی ما است. گاهی اوقات بدون آنکه متوجه شویم، با انجام چند کار ساده ممکن است برای روزها از سوی اینستاگرام (action block) اکشن بلاک شویم. به این معنی که نمی‌توانید پست‌ها را لایک کنید، کامنت بگذارید یا در دایرکت پیام جدید ارسال کنیم.

در این مقاله قصد داریم تا با توضیح دلایل بلاک توسط اینستاگرام از تکرار این اتفاق جلوگیری کنیم و اگر در حال حاضر محدودیتی برایتان به وجود آمده، راهکارهای رفع بلاک اینستاگرام را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چرا توسط اینستاگرام اکشن بلاک (action block) می‌شویم؟

اینستاگرام مثل هر شبکه اجتماعی دیگری قوانین و الگورتیم‌های مخصوص به خود را دارد. این قوانین کمک می‌کند تا فعالیت‌های ربات‌ها متوقف شود، اکانت‌های جعلی پاک شوند و رفتار الگوریتم اینستاگرام تحت تاثیر قرار نگیرد. الگوریتمی که به شما کمک می‌کند تجربه بهتری در این فضا داشته باشید، پست‌هایی را ببینید که دوستشان دارید و مزاحمتی برایتان به وجود نیاید. اگر شما قوانین اینستاگرام را زیر چا بگذارید و یا رفتاری ربات‌گونه داشته باشید، توسط اینستاگرام جریمه خواهید شد. بیشتر اوقات این جرایم برای انجام چند کار از طرف شما محدودیت ایجاد می‌کنند. اما این قوانین و چهارچوب‌ها چه چیزهایی هستند؟ در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

5 دلیل بلاک توسط اینستاگرام

رفع بلاک اینستاگرام

همانطور که اشاره شد، با دانستن دلایل بلاک توسط اینستاگرام می‌توانیم از تکرار این اتفاق جلوگیری کنیم. در ادامه با هر یک از این دلایل بیشتر آَشنا می‌شویم:

  • شک اینستاگرام به استفاده از ربات
  • استفاده از ربات‌ها با هر دلیلی توسط اینستاگرام خلاف قوانین این بستر است. تنها اکانت اینستاگرام خود را به بسترهایی متصل کنید که از قوانین و API های رسمی این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند.

استفاده از ربات‌ها برای افزایش فالوور چیزی است که سیستم اینستاگرام به راحتی آن را تشخیص می‌دهد. ربات‌ها در یک بازه زمانی کوتاه، تعدادی زیادی پست را لایک می‌کنند، کامنت‌های مشابه را پشت سر هم برای پست‌های مختلف می‌فرستند یا اینکه اکانت‌های زیادی را فالو و آنفالو می‌کنند. اگر مایلید بدانید که ربات اینستاگرام چیست و چگونه کار می کند مطالب قبلی رو مطالعه کنید.

برخورد اینستاگرام در مواجهه با این مسئله بسیار جدی است و ممکن است پس از یک یا دو بار بلاک کردن موقت شما، اکانتتان را برای همیشه از دسترس خارج کند. بنابراین توصیه ما این است که به هیچ عنوان از ربات‌ها برای طی کردن ره صد ساله در یک شب، استفاده نکنید. شاید در گذشته انجام این کارها به رشد نسبی بعضی از اکانت‌ها منجر می‌شد (که در حقیقت نمی‌شد!)، اما الگوریتم‎‌های به روز اینستاگرام، دیگر فریب نمی‌خورند و این رفتارها هزینه‌های بسیار جدی‌ای را برایتان به دنبال خواهد داشت.

بیشتر بدانید : چگونه اکانت اینستاگرام را برگردانیم

  • تغییر مداوم IP

اگر دائم با دستگاه‌های مختلف وارد یک اکانت ‌می‌شوید، یا از نرم افزارهای تغییر آی‌پی استفاده می‌کنید، حتما اطلاعات ایمیل و تماس خود را در بخش پروفایل درست وارد کنید. خیلی وقت‌ها پیش می‌آِید که چند نفر ادمین یک اکانت هستند یا شما با دستگاه‌های مختلفی از یک اکانت استفاده می‌کنید و اطلاعاتتان هم کامل نیست. معمولا در این مواقع اینستاگرام کمی مشکوک می‌شود و برای اینکه مطمئن شود پای ربات یا فعالیت غیرعادی در میان نیست از شما می‌خواهد با پیامک یا ایمیل احراز هویت کنید.

اگر اطلاعات حسابتان کامل نباشد در این مواقع به مشکل می‌خورید و ممکن است با جریمه‌های اینستاگرام رو به رو شوید.

  • شکایت بقیه کاربرها از شما

اگر تعداد کاربرانی که به خاطر رفتار شما شکایت می‌کنند (به اصطلاح شما را ریپورت می‌کنند) زیاد شود، ممکن است گرفتار جریمه‌ها و بلاک اینستاگرام شوید. دلایل زیادی باعث می‌شود تا دیگران از شما به  اینستاگرام شکایت کنند. ممکن است کامنت نامناسبی گذاشته باشید، بیش از اندازه لایک کرده باشید یا محتوای پست‌هایتان شما از نظر بقیه نامناسب باشد. بنابراین باید کمی با احتیاط کامنت بگذارید و بی‌پروا هر کاری را انجام ندهید. فضای مجازی قوانین دنیای واقعی را دنبال می‌کند!

  • نقض قوانین کپی‌رایت

حفاظت از حقوق تولیدکنندگان محتوا همیشه مسئله مهمی بوده. اما اینستاگرام به تازگی بسیار بیشتر از گذشته مواظب است تا قوانین کپی رایت توسط تمامی افراد رعایت شود. شما نمی‌توانید از محتوای دیگران در صفحه خود استفاده کنید و اگر این قانون را زیر پا بگذارید توسط اینستاگرام بلاک خواهید شد و محتوای کپی شده نیز از صفحه شما حذف می‌شود. بنابراین حتما صاحب اثر را در پست صفحه خود تگ کنید یا از او اجازه بگیرید. استفاده از بخش‌های فیلم‌ها یا موزیک ویدیو‌ها نیز نقض کپی‌رایت است و از طرف اینستاگرام چنین پست‌هایی حذف خواهد شد.

  • زیاده روی در انتشار پست یا استفاده از هشتگ‌ها

اگر تعداد زیادی پست را پشت سر هم پست کنید ممکن است از سوی اینستاگرام بلاک شوید. ممکن است سوال کنید چرا دیگران در یک روز چند پست منتشر می‌کنند و بلاک هم نمی‌شوند؟ جواب این سوال این است که الگورتیم اینستاگرام رفتار شما را بر اساس فعالیت اکانت خودتان می‌سنجند نه دیگران.

به معنای دیگر اینستاگرام متوجه این موضوع می‌شود که مثلا یک اکانت به صورت منظم و روتین هر روز سه پست را منتشر می‌کند و این فعالیت را ربات‌گونه تلقی نمی‌کند. از سوی دیگر ممکن است اکانتی که فعالیت خیلی کمی دارد به یکباره تعداد زیادی پست را پشت هم منتشر کند و این رفتار از سوی الگوریتم ربات‌گونه یا اسپم به حساب آید. استفاده بیش از اندازه هشتگ در کپشن پست‌ها نیز یکی دیگر از دلایلی است که کاربران گزارش می‌کنند به بلاک آن‌ها منجر شده. اگر مایلید اطلاعات بیشتر در ارتباط با انواع هشتگ در اینستاگرام کسب کنید مقاله های قبلی ما را در این زمینه مطالعه کنید.

شناخت محدودیت‌ها برای رفع بلاک اینستاگرام

همانطور که مشاهده کردید، بخش بزرگی از بلاک اینستاگرام به دلیل این است که تصور می‌کند یک ربات پشت اکانت در حال انجام فعالیت‌هایی غیرعادی برای جلب توجه است. بنابراین اگر محدودیت‌های این بستر را بشناسید، به راحتی می‌توانید جلوی تکرار این اتفاق را بگیرید. این محدودیت‌ها شامل موارد زیر است:

  • در هر ساعت بین 100 الی 350 پست را می‌توانید لایک کنید. این عدد به قدمت صفحه شما ربط بسیار زیادی دارد. اکانت‌های قدیمی‌تر تعداد بیشتری پست را می‌توانند لایک کنند.
  • در هر ساعت بیشتر از 60 کامنت ارسال نکنید.
  • اگر صفحه خود را تازه ساختید، در هر ساعت بیشتر از 20 صفحه را دنبال نکنید. در اکانت‌های قدیمی‌تر تا 100دنبال کردن صفحه در ساعت هم ممکن است مشکلی را به وجود نیاورد اما جانب احتیاط را رعایت کنید. همچنین به طور کلی بیشتر از 7500 صفحه را نمی‌توانید دنبال کنید.
  • بیشتر از ده بار یک متن تکراری را در دایرکت به اکانت‌های مختلف ارسال نکنید. تجربه نشان داده ارسال پیام بیشتر از این تعداد باعث می‌شود تا مدتی نتوانید به اکانت‌هایی که تا به حال پیامی بین شما و آن‌ها رد و بدل نشده، پیامی جدید ارسال کنید. بهتر است متنی که در دایرکت ارسال می‌کنید را هربار کمی تغییر دهید تا به مشکل محدودیت‌های اینستاگرام برنخورید.

تمام اعدادی که در بالا ذکر شده تقریبی است و منابع مختلف نظرات گوناگونی در این مورد دارند. در هر صورت لازم است درباره فعالیتتان دقت زیادی به خرج دهید و تا جایی که ممکن است از فرستادن پیام‌های تکراری و فعالیت بیش از اندازه در طول روز خودداری کنید تا با جریمه‌های اینستاگرام مواجه نشوید. درواقع با انجام فعالیت های زیاد آن هم یکباره ممکن است شما از طرف اینستاگرام “شادوبن” شوید. اگر مایلید بدانید شادوبن چیست وچگونه می توان از شادوبن اینستاگرام خارج شد، مطلب ما در این رابطه را بخوانید.

روش‌های رفع بلاک اینستاگرام چیست؟

روش های رفع بلاک در اینستاگرام

هرچند هیچ روشی به صورت رسمی ارائه نشده اما راه‌هایی وجود دارند که توسط کاربران بارها امتحان شدند و در بعضی از موارد هم باعث رفع بلاک رفع بلاک اینستاگرام شده است. در ادامه به بررسی این راه‌ها می‌پردازیم:

از یک دستگاه دیگر برای ورود به اکانت خود استفاده کنید

بسیاری از مواقع پیش می‌آید که اینستاگرام اکانت شما را بلاک نکرده است، بلکه روی دستگاه یا IP شما اعمال محدودیت کرده است. در این مواقع بهتر است سعی کنید با یک اینترنت جدید وارد اکانت خود شوید. مثلا اگر از وای فای برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنید، اینترنت سیم‌کارت را استفاده کنید. یا به طور کلی دستگاه خود را عوض کنید و نتیجه را مورد بررسی قرار دهید.

دسترسی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را غیر فعال کنید

اگر در گوشی خود نرم افزاری دارید که به هر دلیلی دسترسی آن را به اکانت اینستاگرام خود فعال کردید یا در سایتی عضو هستید که اطلاعات اکانت اینستاگرامتان را در آن وارد کردید، به صورت موقت این دسترسی‌ها را غیرفعال کنید.

علاوه بر آن هر موقع قرار است به یک نرم افزار یا سایت دسترسی اکانت اینستاگرامتان را بدهید، حتما بررسی کنید که از راه‌های رسمی اطلاعات حسابتان از شما گرفته می‌شود. تمام بسترهایی که از راه‌های غیررسمی برای اتصال به اینستاگرام استفاده می‌کنند از سوی اینستاگرام ربات و فعالیت مشکوک تلقی می‌شوند و نتیجه عضو شدن در آن‌ها بلاک شما خواهد بود.

48 ساعت هیچ کاری نکنید!   

گاهی اوقات هیچ کاری نکردن بهترین کار است! به هر دلیلی، حتی اگر با اشتباه اینستاگرام بلاک شوید، یک یا دو روز طول می‌کشد تا محدودیت‌های اعمال شده روی اکانت شما رفع شود. بنابراین دو روز هیچ فعالیتی با اکانت خود نکنید و پس از گذشت این زمان بررسی کنید که مشکلتان حل شده است یا نه.

اینستاگرام را مجدد نصب کنید یا رمزتان را تغییر دهید

یکی از آخرین راهکارهای پیش روی شما این است که به طور کامل دیتا و سپس خود برنامه اینستاگرام را از طریق تنطیمات حذف کنید و دوباره آن را نصب کنید. یکی دیگر از راهکارهایی که کاربران آن را موثر دانستند، تغییر رمز اکانتتان است. این راهکارها تنها مبتنی بر تجربه‌اند و دلیل منطقی‌ای برایشان وجود ندارد. اما در بعضی از مواقع به رفع بلاک کاربران کمک کرده است.

بیشتر بدانید: چگونه اینستا نصب کنیم؟

پیام رفع بلاک اینستاگرام

اگر فکر می‌کنید اشتباهی انجام نداید و مواردی که در این مقاله عنوان شده را رعایت کردید و بی‎‌دلیل توسط اینستاگرام بلاک شدید، می‌توانید این موضوع را گزارش کنید. برای انجام این کار در قسمت پروفایل خود، وارد بخش تنظیمات شوید. در این بخش، پایین صفحه گزینه help  را انتخاب کنید. سپس وارد بخش report a problem  شوید و موضوع را به اینستاگرام اطلاع دهید.

پیام رفع بلاک اینستاگرام

از متنی مانند متن زیر می‌توانید برای گزارش موضوع کمک بگیرید:

I can’t take certain actions on Instagram while I’ve been following all the rules, please review this problem once again.

رفع بلاک دو طرفه در اینستاگرام

بلاک دو طرفه شرایطی است که در آن هم شما یک اکانت را بلاک کردید و هم طرف مقابل اینکار را انجام داده است. در چنین شرایطی ممکن است از روشی که در بالا توضیح داده شد، رفع بلاک ممکن نباشد. اگر چنین اتفاقی افتاد می‌توانید یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید:

رفع بلاک از طریق منشن

در این روش باید در قسمت کامنت یک اکانت دیگر، یا در دایرکت با استفاده از علامت @ آیدی اکانتی که بلاک کردید را منشن کنید. سپس روی آن کلیک کنید و اکانت مورد نظر را رفع بلاک کنید.

رفع بلاک از طریق تگ روی پست

در این روش باید یک پست را پیدا کنید که اکانت بلاک شده توسط شما، در آن تگ شده باشد. با اینکه هر دو طرف همدیگر را بلاک کرده‌اند، اکانت‌های بلاک شده نیز در این پست‌ها نمایش داده می‌شوند. بنابراین این روش نیز می‌تواند به رفع بلاک دو طرفه کمک کند.

رفع بلاک از طریق ساختن گروه در دایرکت

یکی از روش‌هایی که ظاهرا تجربه کاربران نشان می‌دهد مشکل بلاک‌های دو طرفه را حل می‌کند ساخت گروه در قسمت دایرکت است. در این روش، یک اکانت سوم باید هر دو اکانتی که یکدیگر را بلاک کرده‌اند به گروه اضافه کند. سپس می‌توانید روی اکانت بلاک شده کلیک کنید و آن را رفع بلاک کنید.

اگر هیچ یک از روش‌های بالا جواب نداد، می‌توانید نسخه‌های دیگر (قدیمی‌تر یا جدیدتر) اپلیکیشن اینستاگرام را هم امتحان کنید. شما همچنین کیتونید در رابطه با رفع ریپورت در اینستاگرام در مقاله های قبلی ما بخوانید.

چگونه از بلاک اینستاگرام خارج شویم؟

روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. می‌توانید مدتی فعالیت نکنید، از یک دستگاه جدید استفاده کنید یا موضوع را به اینستاگرام گزارش دهید.

رفع بلاکه دو طرفه در اینستاگرام چگونه است؟

از طریق ساختن گروه در دایرکت، منشن و پیدا کردن اکانت در تگ یک پست می‌توان بلاک دو طرفه را رفع کرد.

چگونه بفهمیم اینستاگرام ما را بلاک کرده است؟

اگر محدودیتی در گذاشتن کامنت، لایک، انتشار پست، فالو یا آنفالو کردن و پیام دادن ب دیگران را تجربه می‌کنید، احتمالا توسط اینستاگرام بلاک شدید.

چگونه متوجه شویم یک نفر در اینستاگرام ما را بلاک کرده است؟

تعداد پست‌های فرد صفر می‌شود و وقتی که آیدی او را جست و جو کنید نتیجه‌ای به شما نمایش داده نمی‌شود.

اگر فردی را در اینستاگرام بلاک کنیم چه می شود؟

برای او پیامی مبنی بر اینکه توسط شما بلاک شما ارسال نمی‌شود. اگر اکانت شما را سرچ کند نمی‌تواند اکانتتان را پیدا کند و پیام‌هایش را دریافت نخواهید کرد.

سجاد بیگی

سجاد بیگی هستم، علاقمند به نوشتن و بازاریابی محتوایی. اینجا می‌نویسم تا در کنار شما بیشتر یاد بگیرم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن