بازاریابی

کسب درآمد از یوتیوب – چگونه از یوتیوب کسب درآمد کنیم؟

یوتیوب دنیای محتوا است. بستری که در آن از ویدیوهای وایرال شده گربه‌های بامزه و راهنمای خرید وسایل مختلف تا ساعت‌ها مطالب آموزشی تخصصی تنها به فاصله یک جست و جوی ساده و چند کلیک از شما قرار دارند. در سال‌های اخیر، به ویژه با ورود محتوای حوزه بازی‌های کامپیوتری به این بستر و همچنین ورود نسل جدید و نوجوان‌ها به جهان اینترنت، یوتیوب در ایران نیز مخاطبان جدی‌تر را جذب خود کرد و همین باعث شد روش های کسب درآمد از یوتیوب هم گشترش پیدا کند.

در این میان، امکان کسب درآمد از یوتیوب یک ویژگی شگفت انگیز برای تولیدکنندگان محتوا به حساب می‌آید. در ایران نیز با وجود مشکلاتی که بر سر راه کسب درآمد در این بستر بر سر راه تولیدکنندگان محتوا بوده، اما با استقبال خوبی همراه شده است. اگرشما هم به دنبال بهترین سایت کسب درآمد از اینستاگرام هستید عضویت در سایت نشانت را از دست ندهید.

جذب مخاطب در یوتیوب و در نهایت کسب درآمد از آن مسیر هیجان‌انگیز و راحتی به نظر می‌رسد. اما باید بدانید که هیچ ضمانتی برای آنکه در نهایت بتوانید به خواسته خود در این بستر دست پیدا کنید وجود ندارد. اما با وجود تمام سختی‌ها، قطعا با تلاش و استمرار در این مسیر می‌توانید به کسب درآمد دست پیدا کنید. در این مقاله همراه ما باشید تا روش‌های کسب درآمد از یوتیوب و مراحل آن را بررسی کنیم. اگر به اینستاگرام هم علاقمندید برای آشنایی با طریقه نصب اینستاگرام می توانید این مطلب را بخوانید.

آیا کسب درآمد از یوتیوب برای ایرانیان ممکن است؟

همانطور که احتمالا می‌دانید، تحریم‌های موجود باعث شده تا ایرانی‌ها امکان تبادل پول به شکل رسمی از شرکت‌های خارجی مثل گوگل یا یوتیوب را نداشته باشند. بنابراین دریافت پول از یوتیوب به صورت مستقیم برای کسانی که ساکن ایران باشند، وجود ندارد. چراکه در هنگام ساخت اکانت گوگل ad sense و اتصال آن به اکانت یوتیوب، از شما آدرس محل سکونت گرفته می‌شود و با روش‌هایی مانند دریافت نامه و تایید، احراز هویت صورت می‌گیرد. اما چنین مشکلی به این معنا نیست که شما نمی‌توانید از یوتیوب درآمد داشته باشید. برای حل این مشکل دو راه در پیش روی شما قرار دارد:

ساخت اکانت یوتیوب و گوگل adsense به وسیله فردی در خارج از ایران

مطمئن‌ترین راه پیش روی شما این است که فردی معتمد در خارج از کشور کار ساخت اکانت یوتیوب و اتصال آن به اکانت ad sense را برای شما انجام دهد. در این روش احتمال بسته شدن اکانت شما بسیار کمتر از روش‌های دیگر است. توجه کنید انجام چنین کاری را تنها به آشنایان و دوستان خود و افراد قابل اطمینان بسپارید. چون در غیر این صورت، اگر پولی به شما پرداخت نشود، شما قادر به پیگیری نخواهید بود.

بهتر است اکانت یوتیوب نیز توسط همان شخص برای شما ایجاد شده و سپس ایمیل شما را به عنوان مدیر کانال انتخاب کند. این کار تمام ریسک‌های موجود را به حداقل می‌رساند.

ایجاد حساب پی پال برای کسب درآمد از یوتیوب

روشی دیگری که در پیش روی شما قرار دارد، ایجاد حساب پی پال از داخل ایران است. در این روش شما باید با تهیه یک سرور مجازی، حساب پی پال خود را ایجاد کنید. البته سایت‌ها و واسطه‌هایی نیز وجود دارند که با دریافت هزینه، یک حساب پی پال برای شما تهیه می‌کنند.

توجه داشته باشید که ریسک این روش بسیار زیاد است. هر لحظه امکان دارد یوتیوب متوجه اقدام شما برای دور زدن تحریم شود و به طور کلی اکانت شما را از دسترس خارج کند. در چنین شرایطی متاسفانه تمام زحمات شما به هدر می‌رود. بنابراین سعی کنید از راهی کم خطرتر را برای درآمد زایی در این بستر انتخاب کنید.

آموزش فعال‌سازی کسب درآمد از یوتیوب

فعال سازی کسب درآمد در یوتیوب، فرآیند بسیار راحتی دارد. تنها قبل از آنکه برای درآمدزایی اقدام کنید لازم است چند شرط یوتیوب را در نظر بگیرید و از مراحل این فرآیند اطلاع کافی داشته باشید:

شرایط همکاری با یوتیوب چگونه است؟

برای آنکه بتوانید به صورت مستقیم با یوتیوب همکاری داشته باشید، علاوه بر ایجاد حساب در خارج از ایران که توضیح دادیم، شروط دیگری نیز وجود دارد که باید با دستیابی به آن‌ها، واجد شرایط همکاری شوید:

 • ویدیو‌های شما باید قوانین یوتیوب برای تبلیغات را رعایت کند.
 • محتوای شما باید در دوازده ماه گذشته حداقل 4000 ساعت بازدید داشته باشد.
 • شما باید در منطقه‌ای ساکن باشید که برای تبلیغات واجد شرایط باشد.
 • برای شروع تبلیغات باید حداقل 1000 دنبال اکانت عضو کانال شما باشند.

توجه داشته باشید هر چه قدر محتوای بیشتری در یوتیوب تولید کنید، سریع‌تر می‌توانید شرط بازدید و تعداد حداقل عضو برای کانالتان را کسب کنید. کیفیت محتوا نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین تولید محتوا در این بستر نیازمند صرف زمان بسیاری است. پس از آنکه واجد شرایط برای کسب درآمد شدید، مراحل زیر را برای فعال‌سازی همکاری با یوتیوب طی کنید:

 1. ابتدا از طریق تنظیمات وارد قسمت my channel  شوید.
 2. سپس از این بخش وارد بخش youtube studio شوید.
 3. در این بخش از قسمت سمت چپ در نوار منو، گزینه other features را انتخاب کنید.
 4. به قسمت monetization بروید و درخواست خود را ثبت کنید.

توجه داشته باشید که پس از ثبت درخواست، بررسی یوتیوب برای همکاری با شما ممکن است تا سی روز یا در بعضی موارد بیشتر از آن طول بکشد. اگر درخواست شما رد شود، شما باید سی روز دیگر برای ثبت دوباره درخواست خود صبر کنید. مهم‌ترین دلیل رد شدن درخواست همکاری با تولیدکنندگان محتوا عدم رعایت قوانین کپی رایت است. یوتیوب به دنبال همکاری با اکانت‌هایی است که محتوای منحصر به فرد خود را تولید می‌کنند. بنابراین تا حد امکان از تصاویر متعلق به افراد دیگر برای ساختن محتوای خود استفاده نکنید. در نهایت اگر درخواست شما رد شود، یوتیوب دلیل رد همکاری را به شما توضیح خواهد داد.

اتصال اکانت یوتیوب به گوگل adsense

برای شروع کسب درآمد از یوتیوب باید به سرویس تبلیغات ad sense متصل شوید. همانطور که گفته شد، اتصال حساب بانکی بهتر است از سوی فردی در خارج از ایران انجام شود تا ریسک بروز مشکل به واسطه تحریم‌ها به حداقل برسد.

حداقل میزان تسویه حساب مبلغ 100 دلار است. بنابراین در ابتدای راه و زمانی که کانال کوچکی دارید، احتمالا هر چند ماه یکبار تسویه حساب انجام می‌شود. توجه کنید که لازم است با در نظر گرفتن کشوری که در آن حساب بانکی افتتاح و به یوتیوب معرفی شده، مبلغی را به عنوان مالیات کنار بگذارید.

بیشتر بدانید: درآمد اینفلوئنسرهای اینستاگرام چقدر است؟

تعرفه درآمد از یوتیوب چه قدر است؟

تعرفه درآمد از یوتیوب
تعرفه درآمد از یوتیوب

واقعیت این است که هیچ مقدار مشخصی را نمی‌توان تعیین کرد. بنابر موارد مختلفی که یوتیوب در نظر می‌گیرد، پرداختی متفاوتی برای هر اکانت دارد. مقدار پرداخت یوتیوب بسته به موارد زیر است:

 • تعداد بازدیدی که ویدیوهای شما جذب می‌کند
 • تعداد دریافت تبلیغ و کلیک روی آن از سوی کاربر
 • کیفیت تبلیغ
 • مدت زمان ویدیو و …

با این وجود متوسط پرداختی به تولیدکنندگان محتوا به ازای هر بازدید از تبلیغ بین 0.1  تا 0.3 دلار است. یعنی به ازای هر 1000 بازدید از تبلیغ می‌توان تا حدود 18 دلار درآمدزایی کرد. به معنای دیگر هر 1000 بازدید ویدیو در یوتیوب حدود 3 تا 5 دلار برای شما درآمد خواهد داشت.

واقعیت این است که هیچ مقدار مشخصی را نمی‌توان تعیین کرد. بنابر موارد مختلفی که یوتیوب در نظر می‌گیرد، پرداختی متفاوتی برای هر اکانت دارد. مقدار پرداخت یوتیوب بسته به موارد زیر است:

 • تعداد بازدیدی که ویدیوهای شما جذب می‌کند
 • تعداد دریافت تبلیغ و کلیک روی آن از سوی کاربر
 • کیفیت تبلیغ
 • مدت زمان ویدیو و …

با این وجود متوسط پرداختی به تولیدکنندگان محتوا به ازای هر بازدید از تبلیغ بین 0.1  تا 0.3 دلار است. یعنی به ازای هر 1000 بازدید از تبلیغ می‌توان تا حدود 18 دلار درآمدزایی کرد. به معنای دیگر هر 1000 بازدید ویدیو در یوتیوب حدود 3 تا 5 دلار برای شما درآمد خواهد داشت.

راه‌های دیگر درآمدزایی از یوتیوب چیست؟

به جز کسب درآمد از طریق سرویس ad sense  راه‌های دیگری نیز برای کسب درآمد از یوتیوب وجود دارد. در ادامه این روش‌ها را معرفی می‌کنیم:

کسب درآمد از طریق youtube premium

در این روش شما ویدیوهای خود را در youtube premium فعال می‌کنید. اشتراک یوتیوب که توسط کاربران خریداری می‌شود تا هیچ تبلیغی به آن‌ها نمایش داده نشود. با انتخاب این روش همکاری، یوتیوب با توجه به میزان بازدید ویدیو‌های شما و در نظر گرفتن موارد دیگری همچون موضوع و مدت ویدیو، بخشی از سود خود را از فروش اکانت‌های premium با شما شریک می‌شود.

همکاری در فروش محصولات و خدمات به مخاطبان

یکی از روش‌های کسب درآمد در تمام بسترهای مختلف تولید محتوا همکاری در فروش محصولات و خدمات است. در این روش شما در ازای فروش محصولات و خدمات یک کسب و کار به مخاطبان خود، درصدی از سود حاصل را کسب می‌کنید. علاوه بر آن یوتیوب بستری است که در آن با جذب مخاطب می‌توانید خدماتی مربوط به تخصص خود را ارائه کنید یا اگر محصولی دارید به فروش برسانید. راستی اگر بدنیال افزایش فروش در اینستاگرام هستید این مطلب را هم بخوانید

جذب اسپانسر برای محتوا

برای جذب تبلیغات و درآمدزایی از طریق این روش حتما لازم نیست با یوتیوب همکاری کنید. به صورت مستقیم نیز می‌توانید با کسب و کارها وارد مذاکره شده و در ازای تبلیغ برای آن‌ها کسب درآمد کنید. با توجه به اینکه یوتیوب فارسی نیز در حال رشد است و تعداد مخاطبان آن هر روز بیشتر می‌شود، احتمال آنکه بتوانید با کسب و کارها تعامل خوبی داشته باشید، وجود دارد.

دریافت حمایت از مخاطبان

جذب حمایت مالی از مخاطبان یا همان دریافت دونیت نیز یکی از روش‌هایی است که به تازگی مورد توجه تولیدکنندگان محتوا در ایران قرار گرفته است. در این روش با توجه به آنکه محتوای تولید شده به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و از طرفی وقت و هزینه زیادی صرف تولید می‌شود، تولیدکنندگان محتوا از مخاطبان خود درخواست حمایت مالی می‌کنند. فرهنگی که می‌تواند به تولید محتوای مستقل کمک ‌کند. راستی اگر به دنبال راه های کسب درآمد از اینستاگرام هستید آموزش های وبلاگ نشانت را از دست ندهید.

بیشترین درآمد از یوتیوب چقدر است؟

پردرآمدترین یوتیوبرهای دنیا چه قدر درآمد دارند؟ احتمالا کنجکاو باشید جواب این سوال را بدانید. در ادامه پردرآمدترین یوتیوبرهای سال اخیر را معرفی می‌کنیم:

رایان کاجی، کودکی هشت ساله!

بله، درست خواندید. رایان کاجی تنها هشت سال دارد. او در یوتیوب به کمک پدر و مادرش اسباب‌بازی‌های مختلف را امتحان می‌کند و تجربه خودش را به بقیه به اشتراک می‌گذارد. رایان سالانه حدود 26 میلیون دلار درآمد دارد!

دود پرفکت، کانال ورزشی

دود پرفکت تولیدکننده‌ای است که همه آن را با حرکات خاص ورزشی و چاشنی طنز در ویدیوهایش می‌شناسند. او توانسته رکوردهایی در کتاب گینس نیز ثبت کند! درآمد سالانه 20 میلیون دلار چیزی است که برای کانال او تخمین زده شده.

آناستازیا رادزینسکایا، دختر شش ساله در لیست پردرآمدها

این دختر بچه روسی با اینکه تنها شش سال دارد به هفت زبان صحبت می‌کند! او ویدیوهایی از بازی خود را در یوتیوب به اشتراک می‌گذارد و حالا سالانه 18 میلیون دلار درآمد دارد.

رت اند لینک، نزدیک به جهان سلبریتی‌ها

گروهی متشکل از ریت و لینک، کمدین‌های آمریکایی که برنامه‌ای با نام گود مثیکال مورنینگ را راه اندازی کردند. در این برنامه این دو نفر با سلبریتی‌های مختلف گپ و گفت دارند و محتوایی جذاب برای مخاطبان خود تولید می‌کنند. این سری برنامه‌ها درآمد سالانه 17.5 میلیون دلاری را برای آن‌ها به همراه دارد.

جفری استار با درآمد 17 میلیون دلاری

نفر پنجم این لیست، جفری استار است. او درابتدا کار خود را با خوانندگی در یوتیوب شروع کرد اما پس از مدتی تصمیم گرفت ویدیوهای آموزشی در زمینه زیبایی و آرایش (makeup)  تولید کند. او با درآمدی 17 میلیون دلاری یکی دیگر از پردرآمدهای یوتیوب است.

چگونه در یوتیوب کسب درآمد کنیم؟

اگر شرط‌های یوتیوب از جمله 4000 ساعت بازدید و 1000 عضو رد کانال را داشته باشید، کافی است به به قسمت monetization بروید و درخواست خود را ثبت کنید.

تعرفه درآمد از یوتیوب چقدر است؟

هر هزار بازدید بین 3 تا 5 دلار برای شما درآمد به همراه دارد.

آیا درآمدزایی در یوتیوب برای ایرانیان امکان پذیر است؟

بله، با ایجاد حساب پی پال از داخل ایران یا به کمکی آشنایی در خارج از ایران، امکان درآمدزایی از یوتیوب وجود دارد.

سجاد بیگی

سجاد بیگی هستم، علاقمند به نوشتن و بازاریابی محتوایی. اینجا می‌نویسم تا در کنار شما بیشتر یاد بگیرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن