اینستاگراماینستاگرام مارکتینگ

اکسپلور اینستاگرام چیست؟ چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم

اینستاگرام از روزی که میان کاربرانش محبوب شد یک تب بسیار جذاب را به دنیای آنها آورد؛ اکسپلور اینستاگرام چیست؟. جایی که می‌توانستی بچرخی و چیزهای جدیدی ببینی، آدم‌های جدیدی را بشناسی و با برندهایی که هیچ وقت ندیده بودی آشنا بشوی. اکسپلور آن قدر جذاب بود که بسیاری از کاربران جدا از دنبال کردن افراد آشنا و دوستانشان به سراغ آن می‌رفتند تا ببینند چه ارتباطهای تازه‌ای پیدا می‌کنند و ساعت‌ها در آن وقت می‌گذراندند. خیلی زود با پیشرفت الگوریتم اینستاگرام کاربرانی که علاقمند بودند رشد کنند و دنبال کنندگان بیشتری داشته باشند فهمیدند که مسیر قرار گرفتن جلوی چشم آدم‌های جدید همین اکسپلور جذابی است که باید به آن راه پیدا کرد. رفتن به اکسپلور اینستاگرام اولین چیزی است که به عنوان مسیر رشد ارگانیک معرفی می‌شود. اما چه طور می‌شود به اکسپلور اینستاگرام رفت؟ یا چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم ؟ در این مطلب نکاتی را می‌گوییم که به شما کمک می‌کند پست‌های صفحه شخصی یا برندتان را به اکسپلور ببرید و مخاطبان تازه‌ای پیدا کنید. آیا طریقه نصب اینستاگرام را می دانید؟ این مطلب بصورت جداگانه می تواند به شما کمک کند.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

برای اینکه بدانیم اکسپلور اینستا چیست و چطور می‌توانیم وارد اکسپلور شویم و اینکه چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم، همچنین برای اینکه راهکار افزایش بازدید در اینستاگرام را بدانیم ساده‌ترین راه مهندسی معکوس است! اول باید متوجه شویم که خودمان در اکسپلور داریم چه پست‌هایی را می‌بینیم؟ و اینستاگرام بر چه اساسی آنها را برای ما نمایش می‌دهد؟ باید بدانیم که اکسپلور برای هر کاربری متناسب با علایق و سلیقه خود او ایجاد می‌شود و اکسپلور هیچ دو کاربری دقیقا عین هم نیست. بنابراین رفتار هر کاربر اکسپلور منحصربه‌فرد او را می‌سازد. اما وقتی متوجه شویم اکسپلور بر چه اساسی رفتار کاربر را می‌سنجد، می‌توانیم بهتر برای رسیدن پست‌های خودمان به اکسپلور کاربران برنامه‌ریزی کنیم. وقتی هر پست را در اکسپلور باز کنیم، زیر آن متنی می‌بینیم که به رنگ طوسی نوشته شده و توضیح داده است که چرا این پست برای ما نمایش داده شده است. در نمونه‌های زیر می‌توانید بعضی از این توضیحات را ببینید.

در زیر پست‌هایی که اکسپلور برای ما نمایش می‌دهد معمولا چند نوع توضیح وجود:

 • پست محبوب در منطقه جغرافیایی شما: این توضیح یعنی پستی که برای شما نمایش داده شده است در کشور ایران یا شهر شما مورد توجه قرار گرفته و مشارکت بالایی داشته است. ممکن است این توضیح را زیر پست‌هایی ببینید که همشهریانتان منتشر کرده‌اند یا افرادی که در محدوده جغرافیایی مشابه شما هستند آن را دوست داشته‌اند. بنابراین اینستاگرام تشخیص داده که ممکن است اگر آن را به شما نمایش بدهد، شما هم آن را دوست داشته باشید.
 • پست لایک شده توسط دوستان شما: پست‌هایی با این توضیح به این دلیل به شما نشان داده می‌شوند که دوستانتان به آنها علاقمند بوده‌اند. از آنجایی که شما افرادی با علایق مشابه خودتان را دنبال می‌کنید، اینستاگرام احتمال می‌دهد که شما هم ممکن است این پست‌ها را دوست داشته باشید. به همین دلیل وارد اکسپلور شما هم می‌شوند.
 • مشابه پست‌هایی که شما لایک کرده‌اید: علاقه هر کاربر به پست‌هایی خاص برای اینستاگرام سلیقه او را روشن می‌کند. وقتی که شما پست‌هایی را لایک می‌کنید این پیام را به اینستاگرام می‌فرستید که پست‌های بیشتری شبیه به این را به شما نشان بدهد. بنابراین پست‌های مشابه وارد اکسپلور شما می‌شوند.
 • مشابه ویدیوهایی که شما تماشا کرده‌اید: وقتی یک ویدیو را تا انتها یا تا چند ثانیه تماشا می‌کنید اینستاگرام متوجه می‌شود که به این ویدیو علاقمند شده‌اید. حتی وقتی که آن را لایک نکنید یا واکنش خاصی نشان ندهید، زمان چند ثانیه‌ای که روی این پست صرف کرده‌اید اینستاگرام را متوجه علاقه شما می‌کند. بنابراین ویدیوهای مشابه آن را هم به اکسپلور شما می‌آورد.
 • مشابه پست‌هایی که شما سیو کرده‌اید: زمانی که یک پست را سیو می‌کنید، مشخص است که به دلیل خاصی به آن علاقه پیدا کردید و دوست دارید بعدا هم به آن دسترسی داشته باشید. پیامی که اینستاگرام را قانع می‌کند مشابه‌های آن پست را هم به دست شما برساند. پس در اکسپلورتان پست‌هایی شبیه به پست‌های سیوه شده‌تان را هم خواهید دید.
 • مشابه پست‌هایی که شما به اشتراک گذاشته‌اید: زمانی که پستی را برای دیگران ارسال می‌کنید احتمالا چیزی در این پست‌ها برای شما جالب بوده که خواستید با دیگران هم در میان بگذارید. این هم حرکتی است که اینستاگرام را قانع می‌کند شما به آن پست علاقمند بوده‌اید. بنابراین پست‌هایی مشابه آن را هم در اکسپلور نشان‌تان می‌دهد.
 • پیشنهادهای اینستاگرام برای شما: بسیاری از پست‌هایی که در اکسپلور می‌بینید با این توضیح برایتان نمایش داده می‌شوند که پیشنهادهای اینستاگرام به شما هستند. اینستاگرام علاوه بر تحلیل رفتار هر کاربر، شانسی هم برای محتواهایی که پیش از آن با آنها برخورد نداشتید تا علاقه‌تان را نشان بدهید به شما می‌دهد و پست‌هایی را به صورت رندوم در اکسپلور شما نشان می‌دهد. بعضی از این پست‌ها محبوب بوده و اینگیجمنت بسیار بالایی دارند و بعضی دیگر هم نسبت به پست‌های قبل همان صفحه اینگیجمنت بهتری داشته‌اند به اکسپلور راه پیدا کرده‌اند.

این گزینه آخر شانس اصلی ما برای راه پیدا کردن به اکسپلور اینستاگرام و پاسخ احتمالی به اینکه چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم است که باعث جذب مخاطبان احتمالی می شود و کمترین ارتباط را با رفتار قبلی کاربر دارد که کنترل کردن آن از دست ما خارج است! یعنی با داشتن پست‌هایی با نرخ مشارکت بهتر از سایر پست‌های خودمان می‌توانیم به اکسپلور مخاطبان جدیدی راه پیدا کنیم. علاوه بر این موارد قبلی هم می‌توانند برای ما شانس ورود به اکسپلور را به همراه داشته باشند. مثلا زمانی که افرادی را با پست خودمان درگیر کردیم و آن را لایک کردند، احتمال دارد دوستانشان هم پست ما را ببینند و به صفحه ما علاقمند شوند. پس تمام موارد را می‌توانیم در نظر بگیریم اما برای مورد آخر بیشتر می‌توانیم هدف‌گذاری کنیم چرا که راه اصلی رسیدن به آن ایجاد مشارکت بالا در صفحه‌مان است که دست نیافتنی نیست.

بیشتر بدانید: چگونه تاثیر اینستاگرام در فروش خود را بیشتر کنیم

باید در نظر داشته باشیم که روزانه در اینستاگرام هزاران پست منتشر می‌شود که ممکن است شبیه به علایق ما باشد، اما اینستاگرام چطور از میان آنها چند پست را برای وارد کردن به اکسپلور ما انتخاب می‌کند و ما چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده می شویم ؟ مشارکت بالا یکی از مهم‌ترین ملاک‌هاست. پست‌هایی وارد اکسپلور اینستاگرام کاربران می‌شوند که توانسته‌اند توجه فالوورهای صفحه را جلب کنند. وقتی فالوورهای یک صفحه نسبت به پست با استفاده از لایک و کامنت و سیو و فوروارد ابراز علاقه کردند، اینستاگرام به این پست اجازه می‌دهد وارد اکسپلور شود و کاربران بیشتری آن را ببینند و احتمالا به پیج علاقمند شوند و آن را دنبال کنند. بنابراین علاوه بر رفتار کاربر، میزان واکنش نشان دادن فالوورها به پست در ورود آن به اکسپلور کاربران اهمیت بالایی دارد.

حالا که می دانید اکسپلور اینستا چیست و راه های اصلی ورود پست‌ها به اکسپلور خودمان را مرور کردیم، می‌توانیم پیش‌بینی کنیم چه پست‌هایی از صفحه ما می‌تواند به اکسپلور مخاطبان احتمالی راه پیدا کند. باید بدانیم علایق اصلی کسانی که دوست داریم برند یا صفحه ما را بشناسند چه چیزهایی است؟ آنها دنبال چه نوع محتواهایی هستند و ما در ارتباط این علاقه چه محتوایی می‌توانیم تولید کنیم؟ چطور می‌توانیم آنها را آن قدر جذب کنیم که پست‌های ما را لایک کنند و برای دوستانشان بفرستند تا بیشتر در اکسپلور دوستان دیگر آنها قرار بگیریم؟ وقتی مخاطبانمان را به خوبی بشناسیم و علاقه و سلیقه آنها را تحلیل کنیم، کم کم به ایده‌هایی برای جلب توجه آنها می‌رسیم و می‌توانیم پست‌هایی منتشر کنیم که این افراد لایک می‌کنند، سیو می‌کنند و برای هم ارسال می‌کنند.

یک پاسخ دیگربرای سوال چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم و راه ورود به اکسپلور اینستا چیست پست کردن در ساعت مناسب است. از آنجایی که مشارکت بالا در زمان انتشار پست تاثیر اصلی را در راه پیدا کردن پست به اکسپلور دارد، باید مطمئن شوید در ساعت‌هایی پست می‌کنید که مخاطبانتان آنلاین هستند. برای رسیدن ساعت مناسب هم می‌توانید از اینسایت اینستاگرام وارد بخش Audience شوید و ببینید اغلب مخاطبها چه موقع آنلاین هستند و هم می‌توانید از تجربه استفاده کنید و با پست کردن در چند زمان متفاوت، بهترین زمان را در مورد صفحه خودتان شناسایی کنید.

بنابراین قبل از اینکه بخواهیم تبلیغات و رشد با صرف هزینه را شروع کنیم، بهتر است مسیر رشد ارگانیک را هموار کرده باشیم، تا با شروع تبلیغات، بتوانیم این رشد را تقویت کنیم. در غیر این صورت به محض قطع کردن تبلیغات رشد صفحه هم متوقف می‌شود.

در مورد استوری‌ها نحوه وارد شدن آنها به اکسپلور ابهامات بیشتری دارد. چرا که اینستاگرام توضیحی درباره علت دیده شدن آنها در اکسپلور شما نمی‌دهد. با این حال با کمی دقت متوجه می‌شوید استوری‌هایی که زیبایی بصری دارند، چهره اشخاص در آنها حضور دارد و شبیه استوری‌هایی هستند که شما ممکن است به آنها واکنش نشان بدهید بیشتر در اکسپلور دیده می‌شوند. بنابراین برای استوری‌هایتان هم برنامه‌ریزی کنید تا شانس ورود آنها به اکسپلور را هم از دست ندهید.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼

چگونه در سرچ اینستاگرام اول باشیم؟

سرچ اینستاگرام یکی از بخش‌های اکسپلور به حساب می‌آید و همان نوار باریکی است که بالای صفحه برای جستجو مشاهده می‌کنید. وقتی روی این نوار بزنید، وارد قسمت سرچ می‌شوید که 4 تب دارد شامل برترین‌ها، اکانت‌ها، هشتگ‌ها و مکان‌ها. اغلب کاربران بدون تغییر دادن تب در همان تب اول یعنی برترین‌ها یا top سرچ می‌کنند که کلی‌تر است و نتایجش شامل همه تب‌های بعدی هم می‌شود. جستجو ممکن است هدف‌های مختلفی داشته باشد. اغلب کاربران سرچ می‌کنند تا بتوانند صفحه یک شخص را پیدا کنند، محصولی را جستجو کنند یا دنبال مطالبی درباره یک موضوع بگردند. اگر هنوز هیچ چیز در سرچ وارد نکرده باشید، اینستاگرام خودش پیشنهاداتی به شما خواهد داد. همچنین در تب IGTV در صفحه اکسپلور هم یک بخش سرچ وجود دارد تا بتوانید به طور اختصاصی در میان ویدیوهای بلند جستجو کنید. اما اینستاگرام چه طور تعیین می‌کند که چه چیزی در جستجو بالاتر ظاهر شود، و ما چطور می‌توانیم در قسمت سرچ رتبه بهتری کسب کنیم و صفحه‌مان برای کاربران زودتر نمایش داده شود؟

درست مثل اکسپلور، ترجیحات سرچ اینستاگرام برای نشان دادن اکانت‌ها هم وابسته به علایق شماست. آن طور که اینستاگرام در قست Help توضیح داده، نتایج جستجوی شما به افرادی که دنبال می‌کنید، افرادی که با آنها ارتباط دارید و ویدیوها و عکس‌هایی که لایک می‌کنید بستگی دارد. بنابراین سرچ اینستاگرام هم دقیقا مثل اکسپلور، مرتبط ‌ترین نتایج را به هر کاربر نشان می‌دهد. به همین دلیل است که زمانی که شما برای کلمات یا موضوعات خاصی حتی به انگلیسی سرچ می‌کنید، اول اکانت‌های ایرانی و محدوده جغرافیایی خودتان را می‌بینید. چون احتمالا چنین اکانت‌هایی را بیشتر دنبال کرده‌اید و با آنها در تعامل بوده‌اید.

بیشتر بدانید: همه چیز درباره بازاریابی محتوایی

وارد شدن به سرچ کاربران نیازمند داشتن یک پروفایل فعال و پویاست. باید مدام به روز شوید، از هشتگ‌های درست استفاده کنید، از لوکیشن استفاده کنید، پست و استوری منظم منتشر کنید و هم در صفحه حضور دائمی داشته باشید و هم از امکانات مختلف اینستاگرام استفاده کنید. هر کدام از این امکانات مزیتی برای شما دارند و کنار گذاشتن یکی از آنها به معنی از دست دادن مزایای آن است. مثلا اگر هرگز از لوکیشن استفاده نکنید نمی‌توانید در تب لوکیشن حرفی برای گفتن داشته باشید. یا اگر از هشتگ استفاده نکنید، حجم قابل توجهی از ترافیک کاربران را از دست می‎دهید. بنابراین سعی کنید از تمام امکانات استفاده کنید تا به عنوان اکانت فعال و مفید در سرچ توسط اینستاگرام به کاربران پیشنهاد شوید.

با وجود این توضیحات، همه چیز فقط به فعال بودن برنمی‌گردد. اطلاع داشتن از نحوه رده‌بندی اینستاگرام هم مهم است و شما می‌توانید تکنیک‌هایی را یاد بگیرید که کمک می‌کند در نتایج جستجوهای بیشتری ظاهر شوید. همان طور که ممکن است یک وبسایت را بر اساس سئو و کلمات کلیدی مرتبط تنظیم کنید تا در جستجوی گوگل دیده شود، صفحه اینستاگرامتان را هم باید بر همین اساس تنظیم کنید. از کلمات کلیدی که می‌خواهید هنگام جستجو مخاطب را به صفحه شما هدایت کند استفاده کنید. برای این کار توجه کنید که در قسمت name علاوه بر نام خودتان یا برند می‌توانید از کلمه کلیدی استفاده کنید تا موقع جستجوی آن کلمه اکانت شما نمایش داده شود. به این مثال توجه کنید:

همچنین پایین‌تر از بخش قبلی، در قسمت بیو باز هم از کلمات کلیدی استفاده کنید و نوع کارتان را مشخص کنید. به این ترتیب هم فالوورهای شما دقیقا می‌دانند که چه اتفاقی در این صفحه می‌افتد و فعالیت آن چیست و هم موقع جستجو اینستاگرام می‌تواند شما را بر اساس آنچه درباره محتوای صفحه‌تان گفته‌اید رده‌بندی کند. در این بخش از هشتگ هم می‌توانید استفاده کنید.

یکی دیگر از اقداماتی که در بالا آمدن در جستجوی اینستاگرام می‌تواند به صفحه شما کمک کند استفاده از تگ‌های لوکیشن هم برای پست و هم برای استوری است. زمانی که کاربران به تب لوکیشن می‌روند یا در تب برترین‌ها به قیمت لوکیشن می‌رسند، اگر پست‌های شما لوکیشن داشته باشند احتمال بیشتری دارد که در این بخش قرار بگیرند. یک بخش مجزا هم برای استوری‌های هر هشتگ وجود دارد که شما در آن بخش هم می‌توانید شانس دیده شدن داشته باشید. پس حتما برای استوری‌هایتان هم هشتگ مرتبط بزنید. اگر در شهر خاصی فعالیت می‌کنید خوب است لوکیشن را مشخص کنید تا افرادی که تمایل به همکاری با شما دارند یا می‌خواهند از شما خرید کنند در مکانی که مورد نظرشان است شما را پیدا کنند و بتوانید نظر مشتریان محلی را جلب کنید. با این کار علاوه بر نمایش در نتایج جستجو، ممکن است کابرانی که برای تفریح یا کسب اطلاعات به سراغ یک لوکیشن رفته‌اند هم به شما برخورد کنند و وارد صفحه‌تان شوند.

استفاده از هشتگ‌ها هم برای ظاهر شدن شما در جستجوی موضوعات مرتبط با صفحه‌تان اهمیت دارد. بسیاری از افراد موضوع کلی را جستجو نمی‌کنند بلکه جزئیات را جستجو می‌کنند. مثلا اگر شما صفحه زیورآلات دارید ممکن است بسیاری از کاربران به طور خاص #گردنبند را سرچ کنند. در این صورت اگر شما از هشتگ مرتبط در پست‌های مربوط به گردنبندها استفاده کرده باشید می‌توانند به صفحه شما برسند. پس در استفاده از هشتگ‌ها دقت کنید و آنچه را که ممکن است جستجو شود و کاربر را به صفحه شما برساند در نظر بگیرید. حتی در هشتگ‌های برندد شده و اختصاصی خودتان هم می‌توانید از کلمات کلیدی استفاده کنید. چرا که موقع جستجو و استفاده کردن از هشتگ‌ها به کاربران کمک می‌کند هشتگ شما و صفحه‌تان را پیدا کنند. اگر می‌خواهید از نحوه تگ کردن در کامنت اینستاگرام مطلع شوید این پست را از دست ندهید

بیشتر بدانید: انواع هشتگ در اینستاگرام

فالو کردن و ارتباط داشتن با پروفایل‌های پرمخاطب و مرتبط هم می‌تواند شما را به رتبه خوب در نتایج جستجو برساند. یکی از بخش‌هایی که در جستجوی اینستاگرام برای بعضی از عبارت‌ها نمایش داده می‌شود بخش  Because you follow است. در این بخش اکانت‌های مرتبطی را می‌بینید که به دلیل دنبال کردن یک صفحه خاص، اینستاگرام به شما پیشنهاد کرده. بنابراین خوب است در صورت امکان با اینفلوئنسرها، برندهای محبوب و صفحاتی که بسیاری از کاربران آنها را دوست دارند ارتباط و تعامل داشته باشید تا جزو پیشنهادهای این بخش برای کاربران باشید.

برای تبلیغات در اینستاگرام، همکاری با اینفلوئنسرها و رشد پیج اینستاگرام به واتساپ ما پیام دهید. 👇🏼📱
👈🏼 مشاوره و سفارش کمپین 👉🏼
اکسپلور اینستاگرام چیست؟

اکسپلور اینستاگرام بخشی است که محتوای صفحه‌هایی برایتان نمایش داده می‌شود که آنها را دنبال نمی‌کنید اما اینستاگرام بر اساس رفتار شما تشخیص می‌دهد که ممکن است به آنها علاقمند باشید.

محتوای اکسپلور اینستاگرام چطور انتخاب می‌شود؟

محتوای اکسپلور هر کاربر بر اساس رفتار خود او و لایک‌ها، کامنت‌ها، سیوها و تمام فعالیت‌های گذشته‌اش در اینستاگرام به صورت هوشمند چیده می‌شود.

نمایش محتوا در اکسپلور اینستاگرام چگونه است؟

در اکسپلور نمایش محتوا بر اساس علایق شماست و هر چقدر به پست‌هایی که دوست دارید بیشتر واکنش نشان بدهید، می‌توانید نمونه‌های مشابه بیشتری را در اکسپلور ببینید.

چطور می‌توانیم پست‌های خود را وارد اکسپلور کنیم؟

با ایجاد مشارکت و ایجاد انگیزه برای فعالیت فالوورهایمان می‌توانیم به ورود پست‌هایمان به اکسپلور کمک کنیم.

مینا عینی فر

مینا عینی‌فر هستم. چندین ساله کار تولید محتوا کردم و در زمینه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام روزبخیر
  من یک پیج کاری با ۷ کا فالوور دارم. پست اخر من در اکیپلور ۱۰۵۴۸ بار دیده شد و به طور ناگهانی این بازدید متوقف شد و این عدد اصلا تغییری نمیکند، میخواستم ببینم شما میتونید درباره علتش کمکم کنید؟؟
  البته قبلا هم این مشکل پیش امده بود، ولی با رقم کمتر، مثلا پست بنده ۲۱۵ بار در اکسپلور در لحظات اولی ک پست گذاشته بودم، دیده شد و یه هو متوقف شد و دیگ هیچ بازدیدی در اکسپلور نخورد!!
  ممنون میشم اگر کمکم کنید.

  1. سلام
   ببینید اگر برای یک پست این اتفاق میفتد به دلیل جذابیت محتوا و یا افرادی که در ابتدای انتشار آن را پست کرده اند منطقی است که برای پست های دیگر لزوما نباید این اتفاق بیفتد
   اما در مورد یک پست سعی کنید طی 24 ساعت ابتدایی ادیت پست نکنید
   حضور در اکسپلور دقیقا ممکن است مدتی باشد و دیگه ادامه پیدا نکنه چون وقتی به اکسپلور میره باید همین شتاب در بازدید رو داشته باشه ولی اگر جالب نباشه روند ادامه پیدا نمیکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن