آموزش استفاده از اینستاگراماینستاگرام

آموزش دانلود لایو اینستاگرام – راهنمای کامل دانلود لایو

زمانی که یکی از افرادی که دنبال می کنید اقدام به گرفتن لایو می کند بلافاصله پیغامی از طرف اینستاگرام به شما ارسال می شود. شما می توانید از طریق اپلکیشن اینستاگرام در این لایو حضور پیدا کنید. حال تصور کنید که موضوع لایو به قدر جذاب است که تصمیم میگیرید در آینده نیز آن را تماشا کنید. هیچ امکانی برای دانلود لایو اینستاگرام توسط خود اپلکیشن در اختیار شما قرار داده نشده است اما در این مطلب روش های حرفه ای دانلود لایو اینستاگرام را آموزش می دهیم. اگر نیاز به آموزش نصب اینستاگرام با ایمیل هستید این مطلب را هم بخوانید.

در این نوشته می خواهیم به موضوع ذخیره ی لایو اینستاگرام از دو منظر بپردازیم: یک اینکه تصمیم بگیرید لایو شخص دیگری را ذخیره کنید. دوم اینکه اگر شما برگزار کننده ی لایو باشید و بخواهید لایو خودتان را ذخیره کنید. در هرصورت چند روش پیش روی شما قرار دارد. در این مقاله بناست به این روش ها بپردازیم.در انتها نیز مشکلاتی را که در ذخیره کردن لایو وجود دارد بررسی می کنیم. پس لطفا تا انتهای این نوشته ی جامع همراه ما باشید.

بیشتر بدانید: بهترین برنامه ادیت عکس

آموزش ذخیره لایو اینستاگرام دیگران

همانطور که گفت شد اینستاگرام اجازه ی دانلود ویدئوهای لایو را به صورت مستقیم به شما نمی دهد. خوشبختانه روش های مختلفی برای ذخیره ی لایوهای اینستاگرامی بر روی گوشی همراه یا کامپیوتر وجود دارد. در ادامه ی این بخش قصد دارم سه روش کلی برای دانلود لایو از اینستاگرام را برای شما شرح دهیم. قصد ما این است که در ابتدا روش های موجود، حتی الامکان بدون نیاز به نرم افزارهای جانبی را بررسی می کنیم. این روش ها همگی تست شده و قابل اجرا هستند.

 • گزینه های موجود برای دانلود ویدئو لایوهای اینستاگرام

جالب است بدانید ویدئو لایوهای یوتیوب و فیسبوک حتی زمانی که لایو به اتمام می رسد قابل مشاهده هستند. در اینستاگرام برای کسی که لایو را برگزار کرده است، این امکان فراهم است که بعد از اتمام لایو آن را ذخیره کرده و در قالب استوری مجددا به اشتراک بگذارد. در این صورت شما با روش های مرسوم دانلود ویدئو از اینستاگرام یا دانلود استوری اینستاگرام اقدام به ذخیره ی لایو در دستگاه خود کنید. ویدئویی که در نهایت ذخیره می کنید کیفیتی کمابیش مشابه لایو اصلی خواهد داشت. مشکلی که در این بین وجود دارد این است که استوری های اینستاگرام بعد از 24 ساعت از بین می روند. یعنی اگر این 24 ساعت را از دست بدهید امکان دانلود لایو را نیز از دست داده اید.

این روش متداول ترین یا بهترین روش دانلود لایو اینستاگرام نیست. چرا که ممکن است شخص برگزار کننده ی لایو علاقه ای به ذخیره ی آن به صورت استوری نداشته باشد. در این صورت روش دوم دانلود لایو اینستاگرام برای شما موجود است.

 • دانلود لایو اینستاگرام با ضبط از روی صفحه

روش دیگری که برای ذخیره ی لایو های اینستاگرامی وجود دارد، ضبط ویدئوی لایو در زمان برگزاری آن است. در این روش باید در زمان برگزاری لایو در آن حضور داشته باشید و با ابزارهایی مانند ضبط کننده ی صفحه یا SCREEN RECORDER ها اقدام به ذخیره ی لایو کنید. بسته به اینکه از گوشی هوشمند با سیستم عامل اندروید یا IOS استفاده می کنید روش های زیادی برای ضبط کردن صفحه وجود دارد. باید گفت که این روش اولین روشی است که به ذهن میرسد و البته بسیار ساده است.

اگر اینترنت شما به قدرکافی با کیفیت است و در گوشی همراه خود به قدر کافی حافظه دارید بر اساس سیستم عامل گوشی خود یکی از روش های زیر را پی بگیرید:

 • دانلود لایو ویدیوی اینستاگرام در گوشی های اندروید

برخی از گوشی های اندرویدی برنامه هایی موسوم به SCREEN RECORDER را به طور پیشفرض دارند. گوشی های سامسونگ و ال جی که از اندروید نسخه ی 10 بهره می برند این ویژگی را دارند. تصویر زیر این نرم افزار را در گوشی شما نشان میدهد:

دانلود لایو ویدیوی اینستاگرام در گوشی های اندروید
دانلود لایو ویدیوی اینستاگرام در گوشی های اندروید

اگر گوشی شما این برنامه را ندارد کافیست آن را از استورهای اندروید با حجم کم و رایگان دانلود کنید. یک برنامه ی پیشنهادی برای این کار برنامه AZ screen recorder است. می توانید این برنامه را از این لینک دانلود کنید:

 دانلود لایو ویدیوی اینستاگرام در گوشی های اندروید با AZ screen recorder
دانلود لایو ویدیوی اینستاگرام در گوشی های اندروید با AZ screen recorder

بعد از ورود به برنامه راه زیادی در پیش ندارید. کافیست دکمه ی ضبط یا record برنامه را بزنید و بعد از آن به صفحه ی اینستاگرامی که لایو برگزار می کند بروید و ضبط کردن را آغاز کنید.آیکون مربوط به این اپلیکیشن ها مادامی که در برنامه باشید در بخش اعلان های گوشی شما یا در صفحه ی اصلی دیده می شود. به همین منظور به محض شروع شدن یک لایو می توانید اقدام به ذخیره ی آن کنید.

بعد ازآموزش دانلود لایو اینستاگرام به طریقی که گفته شد، شما یک ویدئو در اختیار دارید که می توانید آن را به هر نحوی استفاده کنید؛ آن را به اشتراک بگذارید، ویرایش کنید و یا بخش های مهم آن را جدا کنید. به همین سادگی شما توانستید با گوشی اندرویدی خود در زمانی که یک لایو در حال اجراست، آن را ضبط کنید.

 • دانلود لایو ویدیوی اینستاگرام در گوشی های ios

اگر دارای یکی از دستگاه های خانواده ی اپل یعنی iPad یا iPhone را دارید و از سیستم عامل ios نسخه ی 11 استفاده می کنید، اپلیکیشن ضبط کننده ی صفحه به صورت پیشفرض در سیستم شما قرار دارد. اگر این برنامه را فعال کنید، آیکون مربوط به آن را در بخش control center همواره پیدا می کنید تا دسترسی راحت تری به آن داشته باشید. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید مسیر زیر را دنبال کنید:

 • به بخش تنظیمات بروید.
 • بخش control center را باز کنید.
 • Customize controls را باز کرده و screen recorder را بیابید.

همانطور که گفتیم با ورود به این برنامه و فعال کردن آن از این پس می توانید در بخش control center آن را در دسترس داشته باشید. تصویر زیر را ببینید:

دانلود لایو ویدیوی اینستاگرام در گوشی های ios
دانلود لایو ویدیوی اینستاگرام در گوشی های ios

در این حالت به محض اینکه پیغامی مبنی بر اغاز شدن لایو اینستاگرام یکی از کاربران اینستاگرام را دریافت کردید می توانید با یک حرکت ضبط کردن را آغاز کنید. کافیست صفحه ی گوشی خود را به سمت بالا بکشید و روی ایکون Screen Recording در Control Center بزنید. ضبط کردن لایو اینستاگرام در این نقطه آغاز می شود. با ضربه زدن مجدد روی آیکون این اپلکیشن می توانید فرایند ضبط را متوقف کنید.

بیشتر بدانید: جدیدترین راهنمای بیزینس پروفایل اینستاگرام و نحوه ساخت آن در سال 2020

آموزش دانلود لایو اینستاگرام در کامپیوتر

همانطور که در بندهای بالا ذکر کردیم، زمانی که یک لایو اینستاگرام به پایان میرسد، برگزار کننده ی لایو می تواند آن را ذخیره کرده و در استوری خود به اشتراک بگذارد. اگر از طریق کامپیوتر خود به اینستاگرم لاگین شوید نمی توانید این لایوها را در استوری ببینید. روش های زیادی برای دانلود استوری اینستاگرام وجود دارد.

 • آموزش دانلود لایو اینستاگرام در کامپیوتر به طور مستقیم (بدون نیاز به ضبط کردن)

خوب راه حل استفاده از افرونه یا پلاگین مربوط به اینستاگرام است که کافیست به دنبال اپلیکیشن های story saver در استورهای مربوط باشید. (همچنین می توانید این مقاله را در وبلاگ نشانت بخوانید). مشکل اینجاست که این اپلکیشن ها توانایی دانلود لایوهایی که در استوری ذخیره می شوند را ندارد. پس باید راه دیگری پیش بگیرید. اما راه حل چیست؟ در ادامه دو روش برای دانلود لایو اینستاگرام در کامپیوتر را آموزش می دهیم.

با روشی که در ادامه می آید لایو های اینستاگرام را به سادگی در کامپیوتر خود ذخیره کنید:

گام اول: دانلود افرونه IG stories

در گام اول مرورگر گوگل کروم خود را باز کنید. افزونه ی IG Stories for Instagram  را سرچ کنید. می توانید از این لینک استفاده کنید: رفتن به صفحه ی افرونه صفحه ی افزونه را در تصویر زیر می بینید:

دانلود لایو اینستاگرام در کامپیوتر به طور مستقیم
دانلود لایو اینستاگرام در کامپیوتر به طور مستقیم

با زدن روی دکمه ی Add to chrome افزونه را دانلود و نصب کنید:

دانلود افرونه ی IG stories
دانلود افرونه ی IG stories

آیکون افزونه در بخش افزونه های مرورگر شما، یعنی سمت راست بالای صفحه ظاهر می شود. (اگر آن را ندیدید کافیست بر روی آیکون پازل بزنید و افزونه را به بالا سنجاق کنید. همچنین از منوی تنظیمات به بخش افزونه ها یا extensions بروید):

extensions دانلود افرونه ی IG stories
extensions دانلود افرونه ی IG stories

این افزونه به شما اجازه می دهد که استوری های اینستاگرامی را ببینید و دانلود کنید.

گام دوم: استفاده از افزونه

بعد از اینکه افزونه نصب شد صفحه ی اینستاگرام خود را رفرش کنید. اکنون می توانید استوریهای شامل لایو ویدئو ها را ببینید. به استوری که می خواهید لایو آن را دانلود کنید وارد شوید.

استفاده از افزونه IG stories
استفاده از افزونه IG stories

همانطور که می دانید استوری هایی که در حال حاضر لایو ذخیره شده دارند با آیکون متفاوتی از سایر استوری ها مشخص می شوند.در تصویر بالا نمونه ی استوری دارای لایو ذخیره شده را مشاهده می کنید.

نکته ی مهم: در بروزرسانی های جدید اینستاگرام به نظر می رسد این ویژگی وجود ندارد. در این موقعیت باید گیرنده ی لایو آن را به صورت آی جی تی وی یا در قالب ویدئو در استوری به اشتراک گذاشته باشد. در هر صورت دانلود استوری اینستاگرام و دانلود Igtv را پیش تر مورد بررسی قرار داده ایم.

گام سوم: دانلود لایو اینستاگرام با افزونه

در صفحه ی اصلی حساب خود بر روی آیکون IG Stories در بالای سمت راست صفحه بزنید. طبق تصویر زیر دو گزینه پیش روی شما ظاهر می شود:

دانلود لایو اینستاگرام با افزونه
دانلود لایو اینستاگرام با افزونه

(اگر تصویر برای شما باز نمی شود این دو گزینه: Go to Ig stories و go to Instagram هستند)

بر روی گزینه ی go to IG Stories بزنید. صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما باز می شود:

دانلود لایو اینستاگرام با افزونه لیست کاربران
دانلود لایو اینستاگرام با افزونه لیست کاربران

این صفحه نمایانگر همه ی کاربرانی است که دنبال می کنید و در حال حاضر در استوری خود محتوایی دارند. هر استوری که قصد دانلود آن را دارید را انتخاب کنید و بر روی آیکون چشم در روبروی آنها بزنید.

صفحه ی جدید برای شما باز می شود که محتوای استوری اعم از عکس، فیلم و لایو در آن قابل مشاهده است. نکته ی مهم اینکه دکمه ی دانلود(download) در بالای سمت چپ صفحه مشاهده می شود:

دانلود لایو اینستاگرام
دانلود لایو اینستاگرام

به سادگی و با زدن دکمه ی دانلود شما موفق به دانلود لایو اینستاگرام با فرمت رایج mp4 خواهید شد. این ویدئو بدون افت کیفیت و در حجم معقولی در اختیار شما قرار می گیرد.

 • آموزش دانلود لایو اینستاگرام در کامپیوتر به طور غیرمستقیم (با ضبط کردن)

استفاده از نرم افزار screen recorder در کامپیوتر و نرم افزارهای موسوم به screen recorder که پیشتر در بخش گوشی های همراه آن را بررسی کردیم، برای کامپیوتر هم قابل استفاده هستند. معروف ترین نرم افزارهای ضبط از صفحه در کامپیوتر نرم افزارهای   کمتازیا (Camtasia) و SnagIt هستند. با دانلود این نرم افزارها و فعالسازی آن همواره پنل آن ها را در گوشه ی صفحه ی دسکتاپ خود در دسترس دارید:

استفاده از نرم افزار screen recorder در کامپیوتر
استفاده از نرم افزار screen recorder در کامپیوتر

کافیست به محض آغاز لایو اینستاگرام برنامه را فعال کرده و ضبط کردن لایو را آغاز کنید:

روش دوم استفاده از نرم افزار screen recorder در کامپیوتر
روش دوم استفاده از نرم افزار screen recorder در کامپیوتر

در زمان نگارش این مقاله لایوی که در تصویر می بینید آغاز شد. با فعال کردن نرم افزارهای گفته شده قبل از پایان یافتن لایو می توانیم آن را ذخیره و دانلود کنیم. در این حالت در صورتیکه گیرنده ی لایو آن را به صورت استوری یا در قالب igtv  ذخیره نکند، مشکلی متوجه ما نخواهد شد.

برای دانلود لایو هایی که در اینستاگرام باید به یکی از روش های گفته شده اقدام کنید. سعی ما بر این بود که ساده ترین روش ها و البته پرکاربردترین روش ها را در اختیار شما قرار دهیم.در این بخش توجه شما را به چند نکته ی مهم جلب می کنیم.

بیشتر بدانید: آموزش کامل IGTV اینستاگرام

آموزش دانلود لایو اینستاگرام خودمان

نحوه دانلود لایو اینستاگرام خودمان
نحوه دانلود لایو اینستاگرام خودمان

همانطور که می توانید لایو سایر افراد را در فرمت igtv ببینید یا آن را در استوری آنها مشاهده کنید، می توانید لایو خودتان را نیز در این فرمت ها ذخیره کنید. برای کامل شدن موضوع در این بخش ذخیره ی لایو اینستاگرامی را که خودمان برگزار کردیم بررسی می کنیم. راستی اگر بدنبال افزایش بازدیدکنندگان لایو هستید تبلیغات در اینستا را بخوانید. برای برگزاری یک لایو کافیست چند قدم بسیار ساده را طی کنید:

 • به صفحه ی اینستاگرام خودتان بروید و بر روی عکس پروفایلتان که یک علامت “+” آبی رنگ دارد بزنید.
 • در صفحه ای که باز می شود، بر روی گزینه ی live  بزنید
 • لایو خود را آغاز با فشردن دکمه ی سفید رنگ آغاز کنید. در این مرحله پیغامی مبنی بر آغاز لایو به تمام فالورهای شما ارسال می شود.
 • بعد از برگزاری لایو و با زدن بر روی end در بالای سمت راست تصویر و بعد از آن زدن دکمه ی end video سه گزینه پیش روی شما ظاهر می شود.
لایو اینستاگرام خودمان را ذخیره کنیم
لایو اینستاگرام خودمان را ذخیره کنیم
 • گزینه ی اول Share to IGTV است. این گزینه می خواهد لایو شما را به صورت igtv ذخیره میکند.البته برای این موضوع لایو شما باید حداقل یک دقیقه باشد.
 • گزینه ی دوم امکان دانلود ویدئوی لایوتان را در اختیار شما قرار می دهد. این امکان بلافاصله بعد از اتمام لایو در دسترس نیست و باید کمی صبر کنید تا ویدئوی شما آماده شود. بعد از آن می توانید به راحتی ویدئوی دانلود شده را در استوری به اشتراک بگذارید.
 • گزینه ی سوم نیز امکان حذف ویدئو را در اختیار شما قرار دهد.

تصویر زیر این مراحل را به صورت خلاصه نشان می دهد، توضیحات درج شده روی تصویر را بخوانید:

راهنمای برای اینکه لایو اینستاگرام خودمان را ذخیره کنیم
راهنمای برای اینکه لایو اینستاگرام خودمان را ذخیره کنیم

مشکل در ذخیره لایو اینستاگرام

دانلود لایو اینستاگرامی که توسط شخص دیگری برگزار شده است در صورتیکه سرعت اینترنت شما در حد قابل قبولی باشد با مشکل مواجه نمی شود. اما ممکن است در ذخیره ی لایو اینستاگرامی خودتان با مشکل مواجه شوید. باید دقت کنید که گزینه های ذخیره ی لایو به صورت igtv و یا دانلود و حذف آن بلافاصله بعد از اتمام لایو پیش روی شما ظاهر می شود. در صورتیکه در اثر غفلت، خاموش شدن دستگاه یا بیرون آمدن از برنامه ی اینستاگرام این گزینه ها را از دست بدهید، می توان گفت که ویدئوی لایو شما از بین رفته است.

بازگردانی لایو حذف شده اینستاگرام

متاسفانه باید بگوییم در زمان نگارش این مقاله روش تست شده و مطمئنی برای بازگردانی لایو اینستاگرام وجود ندارد. پس توصیه می شود در هنگام برقراری لایو اینستاگرام و بعد از آن نکات لازم را در نظر داشته باشید. بعد از اتمام لایو نیز به گزینه هایی که پیش روی شما قرار میگیرد توجه کنید و لایو اینستاگرام خود را به صورت igtv در اینستاگرام و یا ویدئو در گالری گوشی یا سیستم خود ذخیره کنید.

چند نکته مهم در رابطه با دانلود لایو اینستاگرام

اپلیکیشن اینستاگرام مطابق سیاست های خود برای حریم خصوصی افراد احترام زیادی قائل است. از این رو شما با هیچ یک از روش های گفته شده نمی توانید لایو ویدئوهای افرادی را که جز دنبال کنندگانشان نیستید ببینید. این موضوع علی الخصوص در دنیای امروز که بسیاری از افراد به اموزش در فضای اینستاگرام می پردازند اهمیت پیدا می کند. بنابراین اگر به ازای پرداخت مبلغ (یا حتی بدون آن) از آموزش های سطح اینستاگرام به صورت لایو استفاده می کنید، باید بدانید که ضبط و انتشار غیرقانونی این محتواها خلاف عرف و اخلاق و البته حقوق مرتبط با کپی رایت است.

خلاصه مطلب و سخن پایانی

لایو اینستاگرام همانطور که از نام آن بر می آید نوعی از محتواست که به صورت زنده در اختیار کاربران قرار می گیرد. اگر بنا به ارائه ی یک خلاصه از موارد بالا باشد باید بگوییم که برای آموزش دانلود لایو اینستاگرام دو راه پیش روی شماست. یک اینکه از طریق برنامه های موسوم به screen recorder اقدام به ضبط لایو کنید. دوم اینکه با استفاده از افزونه ی مخصوص به این کار در مرورگر گوگل کروم لایوهای مورد نظرتان را در کامپیوتر ذخیره کنید.

در ذخیره کردن لایو اینستاگرام باید کمی هوشیار باشید. یعنی به محض دریافت اعلان لایوی که منتظر آن بودید ضبط کردن لایو را به روش هایی که گفته شد آغاز کنید. اگر لایوی را از دست دادید و بخت با شما یار بود، یعنی برگزار کننده ی لایو آن را در استوری ذخیره کرد می توانید اقدام به دانلود آن کنید. در نهایت در خوشبینانه ترین حالت لایو برگزار شده در قالب igtv مجددا در صفحه ی آن شخص بارگذاری می شود که روش های دانلود igtv اینستاگرام ا را در نوشته ی جداگانه ای بررسی کردیم.

اگر رشد کسب و کارتان در اینستاگرام دغدغه ی شماست، سایر نوشته های ما را در مجله ی نشانت از دست ندهید.

مشکل ذخیره نشدن لایو اینستاگرام را چگونه حل کنیم؟

در صورتیکه لایو توسط شما برگزار شود بلافاصله بعد از اتمام یک لایو سه گزینه شامل ذخیره ی لایو در فرمت igtv برای انتشار در فضای اینستاگرام و گزینه ی دانلود ویدئو برای ذخیره در حافظه ی  گوشی همراه شما ظاهر می شود. در صورتیکه ویدئوی لایو شما بیش از یک دقیقه باشد می توانید آن را به صورت igtv ذخیره کنید در این صورت تنها می توانید آن را دانلود کنید. اماده سازی ویدئو برای دانلود نیز به سرعت اینترنت شما و حجم ویدئوی لایو بستگی دارد. بدیهی است که اگر این گزینه ها را به هر دلیلی از دست بدهید در ذخیره ی لایو اینستاگرام با مشکل مواجه می شوید.

اگر قصد دارید لایو اینستاگرام دیگران را دانلود کنید چند روش پیش روی شماست. می توانید در زمان پخش لایو از طریق برنامه های screen recorder اقدام به فیلمبرداری از صفحه کنید. در دسکتاپ می توانید این کار را به وسیله ی افزونه IG Stories در مرورگر کروم انجام دهید. اگر لایو به پایان رسیده است در صورتیکه  گیرنده ی لایو آن را در استوری ذخیره کند می توانید به دنبال روش های دانلود استوری اینستاگرام باشید. ممکن است گیرنده ی لایو آن را به صورت igtv ذخیره کنید. در این صورت نیز دانلود igtv اینستاگرام به سادگی قابل انجام است.

برگرداندن لایو پاک شده اینستاگرام ممکن است؟

در حال حاضر هیچ روش مستند و تست شده ای برای بازگردانی یا بازیابی لایو پاک شده ی اینستاگرام وجود ندارد. برای جلوگیری از مواجه با این مشکل باید گزینه هایی که بلافاصله بعد از اتمام لایو پیش روی شما قرار میگیرند را به خوبی استفاده کنید. این گزینه ها شامل ذخیره ی لایو به صورت igtv و یا دانلود آن در حافظه ی گوشی شماست.

دانلود لایو اینستاگرام در ویندوز چگونه انجام می شود؟

برای دانلود لایو اینستاگرام در ویندوز کافیست در زمان برگزاری لایو در اینستاگرام خود از طریق مرورگر کامپیوتر لاگین کنید. بعد از آن در مرورگر گوگل کروم افزونه ی Ig Stories را دانلود و نصب کنید. با انتخاب افزونه در منوی افزونه ها به صفحه ی مشاهده ی لایو هدایت می شوید. با گزینه های موجود در این صفحه و یا برنامه های فیلمبرداری از صفحه در ویندوز می توانید لایو اینستاگرام را دانلود کنید.

بهناز نوجوان

من یک مهندس کامیپوترم که دوست داره از همه چیز سر دربیاره...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن