اینستاگراماینستاگرام مارکتینگ

طراحی مسابقه اینستاگرامی موفق – چطور یک مسابقه موفق در اینستاگرام برگزار کنیم؟

یکی از جذابیت‌های اینستاگرام برای بسیاری از کاربران مسابقه‌ها هستند. تقریبا تمام صفحات بیزنسی از این امکان برای افزایش مشارکت و جذب فالوور استفاده می‌کنند. اما یک مسابقه همیشه هم منجر به رشد صفحه نمی‌شود و اگر به درستی برگزار نشود حتی می‌تواند به صفحه آسیب بزند. برای اینکه یک مسابقه اینستاگرامی موفق طراحی کنیم باید به همه مراحل آن فکر کنیم و استراتژی روشنی داشته باشیم. در این مطلب با نحوه طراحی مسابقه موفق در اینستاگرام و انواع مسابقه‌های موفق اینستاگرامی آشنا می‌شویم. اگر می‌خواهید نحوه نصب اینستاگرام را یاد بگیرید این مطلب را هم بخوانید.

قدم اول برای طراحی مسابقه مشخص کردن هدف است. همانطور که برای پیج خود استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام داریم و بر مبنای منطق خاصی تقویم محتوا را می‌چینیم، برای مسابقه اینستاگرامی موفق در پیج هم باید طبق یک هدف مشخص عمل کنیم. مثلا هدف افزایش فالوور، هدف آگاهی بیشتر از محصولات، هدف افزایش فروش، افزایش مشارکت و… درست است که معمولا دوست داریم همه این اهداف را یکجا داشته باشیم اما همیشه ناچاریم برای بازدهی بهتر روی یک هدف تمرکز کنیم. گرچه اغلب این هدف‌ها با هم ارتباط دارند و رسیدن به یکی، اهداف دیگر را هم تقویت می‌کند. مثلا افزایش مشارکت در نهایت به افزایش فالوور هم منجر می‌شود یا افزایش آگاهی خود به خود به افزایش فروش در اینستاگرام هم منتهی می‌شود. با این حال تمرکز کردن روی یک هدف اصلی بسیار مهم است و روند طراحی مسابقه اینستاگرامی موفق را مشخص می‌کند. در اینستاگرام بیشترین هدف از برگزاری مسابقه افزایش فالوور و افزایش مشارکت است.

برای رسیدن به هر کدام از هدف‌ها به مسیر متفاوتی نیاز داریم. مثلا اگر هدف افزایش فالوور است باید تلاش کنیم افراد بیشتری خارج از صفحه ما پستمان را ببینند تا به صفحه‌مان علاقمند شوند. اگر هدف افزایش مشارکت است می‌توانیم مخاطبان فعلی صفحه را هدف بگیریم تا فعالیت بیشتری از خودشان نشان بدهند و مشارکت پست‌هایمان را بالا ببرند. پس مشخص است که فعالیت‌هایی که برای هر یک از این دو تعریف می‌کنیم با هم متفاوت هستند. یکی خارج از صفحه ما را هدف می‌گیرد و دیگری داخل صفحه را. بعضی از مسابقه‌ها تلاش می‌کنند همزمان هر دو هدف را پوشش بدهند. مثلا از مخاطب می‌خواهند که هم کامنت بگذارد و هم دوستش را تگ کند. کامنت گذاشتن منجر به افزایش مشارکت پست می‌شود و منشن کردن دیگران تلاشی برای وارد کردن افراد جدید به صفحه است. با این حال چنین مسابقه‌ای بیشتر کارکرد مشارکت را خواهد داشت و تمرکز اصلی آن روی جذب فالوور نخواهد بود. چرا که بسیاری از مخاطبانی که منشن می‌شوند اصلا به پست مسابقه مراجعه نمی‌کنند یا حتی نسبت به آن دافعه دارند و تبدیل به فالوور نمی‌شوند. مگر اینکه موضوع برایشان بسیار جذاب باشد یا مسابقه جایزه بسیار ارزشمندی داشته باشد.

بنابراین در اولین قدم هدف اصلی مسابقه را مشخص می‌کنیم تا بتوانیم به مسیر درست اجرای آن فکر کنیم. بعد از اینکه هدف مشخص شد باید تلاش کنیم ارتباط منطقی میان انواع فعالیت را با نتیجه آن بفهمیم. مثلا اگر بخواهیم بازدید کلی صفحه ما افزایش پیدا کند، آیا دعوت به گذاشتن کامنت برای پست جدید کافی است؟ در این حالت مخاطبان پست جدید ما را می‌بینند که حاوی جایزه است و برای آن کامنت می‌گذارند. مشارکت این پست افزایش پیدا می‌کند اما آیا بازدید کلی پیج بالا می‌رود؟ جواب منفی است پس باید به راه حلی فکر کنیم که در آن مخاطبان را دعوت کنیم تا پیج ما را باز کنند. مثلا می‌توانیم از آنها بخواهیم 6 پست آخر را لایک کنند تا وارد قرعه‌کشی شوند. این کار باعث می‌شود آنها به صفحه ما مراجعه کنند تا تک تک این 6 پست را پیدا کنند. بنابراین به هدف افزایش بازدید صفحه نزدیک‌تر می‌شویم.

بیشتر بدانید: چطور کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق اجرا کنید؟

بسیاری از مسیرهای درست یا غلط را با یک تحلیل منطقی می‌توانیم پیدا کنیم. مثلا اگر در استوری مسابقه چند گزینه‌ای برگزار کنیم آیا می‌توانیم فالوور جذب کنیم؟ جواب این سوال ساده است. استوری‌ها تحت شرایط خاصی به اکسپلور می‌روند و احتمال آن کم است که افرادی خارج از صفحه شما وارد مسابقه استوری شوند. پس به این نوع مسابقه‌ها بیشتر می‌توانید به عنوان راهی برای فعال کردن مخاطبان فعلی صفحه و افزایش بازدید استوری‌هایتان فکر کنید، نه جذب فالوور.

اما افزایش فالوور در اینستاگرام یکی از پرهزینه‌ترین اهدافی است که می‌توانیم برای مسابقه تعیین کنیم چون معمولا مستلزم هزینه کردن برای تبلیغات خارج از صفحه خودمان است. پس تعیین هدف می‌تواند وابسته به بودجه‌ای که در اختیار داریم هم باشد! اگر نمی‌توانیم برای تبلیغات هزینه کنیم بنابراین به افزایش فالوور سریع و ناگهانی هم نمی‌توانیم چندان امیدوار باشیم. البته روش‌هایی وجود دارد که به ما کمک می‌کند این هدف را با هزینه کمتری پیش ببریم. مثلا شاید مسابقه‌های گروهی را دیده باشید که تعدادی اینفلوئنسر با هم برگزار می‌کنند تا فالوورهای صفحات همدیگر را هم جذب کنند.

تا اینجا تلاش کردیم متناسب با هدفمان از اجرا ، نحوه اجرا و روند آن را مشخص کنیم. بعد از مشخص کردن هدف و فعالیت مورد نظر برای رسیدن به آن هدف، لازم است تمام جزئیات و مراحل مسابقه را مشخص کنیم. از جمله زمان شروع و پایان، نحوه مشخص شدن برندگان، نحوه اعلام برنده، زمان قرعه‌کشی، محدوده جغرافیایی، جوایز و تمام قوانینی که در برنده شدن تعیین کننده هستند. باید در زمان اجرای مسابقه تمام این قوانین را برای مخاطبمان روشن کنیم تا دقیقا بدانید تحت چه شرایطی می‌تواند برنده شود. همچنین از لحاظ قوانین اینستاگرام، در مسابقه‌ها باید روشن باشد که این مسابقه به صورت شخصی یا سازمانی برگزار شده و هیچ ارتباطی با اینستاگرام ندارد. اگر در مسابقه‌های خارجی شرکت کرده باشید احتمالا این جمله را در انتهای کپشن مسابقه دیده‌اید که تاکید می‌کند مسابقه توسط اینستاگرام برگزار نشده و مسئولیت آن با خود برگزار کننده است. اگر قوانین مسابقه شما طولانی هستند می‌توانید در وب سایتتان یک صفحه مخصوص مسابقه بسازید و لینک آن را در پروفایل اینستاگرامتان قرار بدهید تا در تمام طول مسابقه امکان مطالعه آن وجود داشته باشد و در دسترس باشد.

این یک نکته بسیار مهم است که باید تا جایی که می‌توانیم روند مسابقه را ساده در نظر بگیریم تا افراد بیشتری بتوانند شرکت کنند و یک قدم به طراحی مسابقه اینستاگرامی موفق نزدیک شویم. پیچیدگی باعث می‌شود بخش قابل توجهی از شرکت کنندگان از مسابقه منصرف شوند. به خصوص حالا که مسابقه‌های ساده اینستاگرامی این قدر فراوان‌اند که می‌توانند به راحتی چند مسابقه آسان به جای مسابقه پیچیده شما پیدا کنند!

بعد از اینکه تمام مشخصات و جزئیات مسابقه را مشخص کردیم برای اجرای آن باید برنامه‌ریزی کنیم. این برنامه‌ریزی شامل تامین محتوا، عکاسی، نوشتن کپشن‌ها، آماده کردن تصاویر گرافیکی و همین طور برنامه‌ریزی برای روزهای دقیق انتشار پست یا پست‌های مسابقه می‌شود. وقتی همه چیز آماده شد و تمام فعالیت‌های ما تا انتهای زمان مسابقه و نحوه اهدای جوایز و … مشخص شد، آن زمان است که آماده شروع کردن و اعلام مسابقه هستیم. همه چیز تا مرحله آخر شفاف و روشن خواهد بود و به این ترتیب جایی برای اعتراض شرکت کنندگان و اشتباه کردن در برگزاری مسابقه باقی نمی‌ماند. همه این مراحل برای اجرای مسابقه اینستاگرام موفق ضروری است.

اگر در هر کدام از این مراحل نیاز به ایده‌پردازی و اجرای دقیق دارید، نشانت می‌تواند به شما کمک کند با همکاری اینفلوئنسرها مسابقه‌هایتان را به بهترین شکل و با بازدهی بالا برگزار کنید.

انوع مسابقات اینستاگرامی

مسابقه‌های اینستاگرامی که برای اهداف مختلف می‌توانید اجرا کنید نامحدودند و به تعداد ایده‌های جدیدی که دارید می‌توانند طراحی شوند. بعضی از مسابقه‌ها طولانی مدت هستند و شامل کمپین‌های چند هفته‌ای می‌شوند، بعضی دیگر کوتاه مدت‌اند و می‌توانند در یک پست خلاصه شوند. اما تعدادی از روش‌های رایج را برای طراحی مسابقه اینستاگرامی موفق در ادامه بررسی می‌کنیم. می توانید برای پروموت بهتر مسابقات خود بیشتر از تبلیغات در اینستا بدانید

  • مسابقه‌های لایک و کامنت: این مسابقه‌ها به شکل قرعه‌کشی میان لایک‌ها و کامنت‌های یک یا چند پست برگزار می‌شوند. از آنجایی که افزایش مشارکت و تعامل در صفحه باعث دیده شدن بیشتر پست‌ها در خارج از صفحه شخص یا برند می‌شود، این روش هر دو هدف مشارکت بیشتر و جذب فالوور را تا حدودی پوشش می‌دهد اما تمرکز آن بیشتر بر افزایش مشارکت است. برای طراحی چنین مسابقه‌ای نیاز به یک ایده خوب و مرتبط با صفحه‌تان دارید تا در قالب یک پست اجرایش کنید و از مخاطبانتان بخواهید در کامنت به سوال شما جواب بدهند، برای تصویر کپشن بنویسند یا هر درخواست دیگری که برای کامنت گذاشتن از آنها دارید. می‌توانید در میان کامنت‌ها و لایک‌ها قرعه‌کشی کنید و برنده را اعلام کنید یا اینکه کامنت برگزیده را خودتان انتخاب کنید. اما حتما در زمان اجرای مسابقه اعلام کنید که از چه روشی برنده انتخاب خواهد شد. 
  • مسابقه‌های منشن دوستان: در مسابقه‌هایی که از مخاطبان می‌خواهید دوستانشان را منشن کنند و وارد قرعه‌کشی بشوند، هدف وارد شدن افراد جدید به صفحه ضمن ایجاد مشارکت برای پست است. بسیاری از کاربران اینستاگرام منشن شدن در مسابقه‌های مختلف را دوست ندارند و به صفحه شما بعد از منشن شدن مراجعه نمی‌کنند. به همین دلیل این مسابقه‌ها ناگهان فالوور شما را افزایش نمی‌دهند بلکه تا حدی روی میزان مشارکت یک پست تاثیر مثبت دارند و تا حد کمی هم می‌توانند روی فالوور گرفتن موثر باشند. برای اعلام برنده این مسابقات نیاز به قرعه‌کشی در کامنت‌ها دارید.
  • مسابقه‌های گروهی: این مسابقه‌ها می‌تواند به برندها و اینفلوئنسرها کمک کند با همکاری هم فالوورهایشان را بیشتر کنند و به نوعی فالوورهایشان را با هم تبادل کنند. معمولا این مسابقه‌های گروهی اسپانسر یا اسپانسرهایی دارند که نام و برندش در طول مسابقه تکرار می‌شود و در نهایت جایزه مسابقه را به برندگان اهدا می‌کند. اینفلوئنسرها برای این مسابقات هزینه‌ای نمی‌کنند و راحتتر رشد می‌کنند اما شرایط موفقیت برندها و دیده شدنشان در طول مسابقه بسیار خاص‌تر است. چرا که اینفلوئنسرها محبوبیت بیشتری نسبت به برندها دارند و در صورت فالو شدن در مسابقات راحتتر می‌توانند فالوورهای جدید را به مخاطب فعال تبدیل کنند. اما برندها برای این کار مراحل دشوارتری در پیش دارند و بسیاری از آنها هم برخلاف اینفلوئنسرها با شگردهای جذب و فعال کردن مخاطب آشنا نیستند و تنها عدد فالوور صفحه‌شان افزایش پیدا می‌کند بدون اینکه مشارکتی اتفاق بیفتد. این نه تنها برای پیج سودمند نیست بلکه مضر هم هست و جلوی رشد اورگانیک آن را در آینده می‌گیرد. بنابراین برندها در مسابقات گروهی باید با دقت و وسواس بیشتری باید شرکت کنند. تجربه ثابت کرده مسابقات گروهی بسیار بزرگ با تعداد زیادی اسپانسر نتیجه قابل توجهی برای اسپانسرها ندارد و به صفحه آنها آسیب می‌زند. به خصوص زمانی که موضوع فعالیت این برندها با همدیگر و اینفلوئنسرهای حاضر در مسابقه هماهنگ نباشد. برای برندها اقدام موثرتر این است که در صفحات اینفلوئنسرها اسپانسر مسابقه‌های کوچکتر اما مرتبط با حوزه کارشان بشوند یا در صفحه خودشان مسابقه مستقل برگزار کنند و با هزینه کمتر، نتیجه بهتری بگیرند.
  • مسابقه‌های UGC یا مبتنی بر تولید محتوای کاربران: در این مسابقه‌ها از کاربران خواسته می‌شود که درباره موضوع خاصی پست آماده کنند و در صفحه خودشان منتشر کنند. معمولا این مسابقه‌ها بر اساس یک روایت جذاب شکل می‌گیرند تا هر کدام از مخاطبان این روایت را از زاویه دید خودشان ارائه کنند. بنابراین باید داستان جذابی پشت ایده چنین مسابقه‌هایی باشد. در ایران این مسابقه‌ها نسبت به گذشته بسیار کمتر شده‌اند و با مشکلاتی همراه هستند. مشکلاتی مثل ساختن اکانت‌های متعدد و فیک برای بالا بردن شانس برنده شدن که باعث می‌شود کیفیت محتواهای مخاطبان پایین باشد. اما در مسابقه‌های حرفه‌ای مثل طراحی و خلاقیت این روش می‌تواند افراد علاقمند را جذب کند چون مخاطبش عموم کاربران نیستند و حتی اگر تعداد شرکت کنندگان کم باشد می‌تواند جمعی از علاقمندانی که حاضرند برای شرکت در مسابقه تلاش بیشتری بکنند را دور هم جمع کند.

بیشتر بدانید: 10 روش کاربردی افزایش بازدید در اینستاگرام

  • مسابقه در استوری: بعضی پیج‌ها از امکانات استیکرهای استوری برای اجرای مسابقه‌های مختلف استفاده می‌کنند. مثلا سوالات چند گزینه‌ای، Poll و question می‌توانند استیکرهای مناسبی برای مسابقه باشند. این مسابقه‌ها بیشتر به ایجاد مشارکت داخل صفحه و افزایش بازدید استوری‌ها کمک می‌کنند اما تاثیر چندانی بر جذب فالوور ندارند. با این حال با توجه به استقبال بالای مخاطبان اینستاگرام از استوری، فعال نگه داشتن استوری‌های پیج اهمیت زیادی دارد و این کار می‌تواند به این هدف کمک کند.

ابزارهای قرعه کشی مسابقه اینستاگرام

برای اینکه بتوانید قرعه‌کشی کامنت و اعلام برنده را به سادگی برگزار کنید از چند روش مختلف می‌توانید استفاده کنید. اگر با ابزارهای مدیریت و تحلیل اینستاگرام مثل iconsquare, hootsuit و… کار می‌کنید می‌توانید از کامنت‌های پست‌هایتان به صورت فایل اکسل خروجی بگیرید. بعد در اکسل می‌توانید به راحتی با استفاده از یک فرمول ساده عدد رندوم بگیرید و برنده را پیدا کنید. اما اگر می‌خواهید از ابزارهای رایگان تحت وب استفاده کنید می‌توانید از یکی از پلتفرم‌های زیر کمک بگیرید و به راحتی یک برنده را انتخاب کنید:

نحوه تعیین جایزه مسابقات اینستاگرامی

یکی از نکات طراحی مسابقه اینستاگرامی موفق این است که جایزه مسابقه باید متناسب با میزان تلاشی که برای شرکت در مسابقه لازم است باشد. مثلا اگر از مخاطبان می‌خواهید در صفحه‌شان عکسی با محصول شما منتشر کنند یک درخواست بزرگ و سخت دارید. برای همه ساده نیست که عکاسی کنند و اکانت‌شان را در اختیار محصول شما قرار بدهند. بنابراین جایزه درخوری برای این فعالیت باید در نظر بگیرید. اما اگر تنها درخواست یک کامنت از مخاطب دارید می‌توانید جوایز کوچکتر و ساده‌تری را هم درنظر بگیرید.

برگزار کردن مسابقه اینستاگرامی موفق ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما با کسب کردن تجربه و برگزار کردن چند مسابقه می‌تواند روند کارتان را بهتر و بهتر کنید. نشانت هم می‌تواند به اجرای بهتر این مسابقه‌ها و همراهی اینفلوئنسرهای مربتط با حوزه فعالیت‌تان به شما کمک کند.

آیا برگزاری مسابقه اینستاگرامی باعث افزایش فالوور می شود؟

برای برگزار کردن مسابقه اینستاگرامی باید هدف را مشخص کنید. اگر هدف افزایش فالوور است می‌توانید با طراحی مسابقه‌ای متناسب به این هدف به آن برسید.

نحوه اجرای یک مسابقه اینستاگرامی چگونه است؟

برای اجرای یک مسابقه اینستاگرامی، بعد از مشخص کردن هدف، مسیر رسیدن به هدف را مشخص کنید، بعد تک تک بخش‌های مسابقه و جزئیاتی مثل زمان، جایزه، نحوه برنده شدن و… را مشخص کنید و به طور کامل پست کنید.

ویژگی های یک مسابقه اینستاگرامی موفق چیست؟

یک مسابقه اینستاگرامی موفق هدف مشخصی دارد، از فعالیت‌هایی استفاده می‌کند که منجر به رسیدن به آن هدف می‌شود و قبل از اجرا یک برنامه دقیق شامل زمانبندی و تولید محتوای حرفه‌ای دارد.

آیا با مشاوره نشانت می توانم یک مسابقه اینستاگرامی برگزار کنم؟

بله نشانت می‌تواند به شما کمک کند یک مسابقه اینستاگرامی خوب متناسب با هدف پیج‌تان برگزار کنید.

مینا عینی فر

مینا عینی‌فر هستم. چندین ساله کار تولید محتوا کردم و در زمینه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. مقاله مفیدی بود ولی ای کاش سایت ایرانی برای قرعه کشی اینستاگرام معرفی می کردید تا سایت های خارجی که کمترین امکانات و پشتیبانی را دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن