اینستاگرام

همه چیز درباره بازاریابی محتوایی

هر کسی که با برندها و کسب و کارها سر و کار دارد بارها در طول کار عبارت بازاریابی محتوایی یا کانتنت مارکتینگ را می‌شنود. برای اینکه درک روشنی از آن داشته باشیم خیلی خلاصه می‌توانیم بگوییم بازاریابی محتوایی استفاده از محتوا برای قانع کردن مخاطب است. پس نمی‌شود گفت ارتباط مستقیمی با اینترنت و شبکه‌های اجتماعی دارد. اما دلیل اینکه در سالهای اخیر بیشتر با این اصطلاح سر و کار داشتیم این است که حالا اهمیت آن با وجود شبکه‌های اجتماعی خیلی بیشتر از قبل شده است. حالا مخاطبان هر روز با انواع محتوای ساده و در دسترس سر و کار دارند و بیش از گذشته آماده دریافت پیام‌های محتوایی هستند. رسانه‌های جدید دائم در دست ما هستند و محتوای این رسانه‌ها به سادگی ما را پیدا می‌کنند. بنابراین اگر قرار است از بازاریابی محتوایی برای ارتقا کسب و کارمان استفاده کنیم، باید آن را به خوبی بشناسیم و با اهمیت استفاده از آن در شبکه‌های اجتماعی هم آشنا باشیم. اگر می‌خواهید از نحوه تگ کردن در کامنت اینستاگرام مطلع شوید این پست را هم در بلاگ نشانت بخوانید.

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی یکی از استراتژی‌های بسیار موثر بازاریابی است که به شما کمک می‌کند محتواهای ارزشمندی در اختیار مخاطبانتان بگذارید که اعتماد آنها را به برند شما بیشتر می‌کند، آنها را برای استفاده از محصول یا خدمات شما قانع می‌کند و آنها را مجاب می‌کند که به شما نیاز دارند. این محتوا خصوصیاتی دارد که آن را از فعالیت‌هایی که صرفا تبلیغاتی هستند متمایز می‌کند؛ محتوای شما باید برای مخاطبان‌تان مفید باشد؛ یعنی مشکلی را برایشان حل کند، نکته‌ای را به آنها یاد بدهد، آنها را سرگرم و علاقمند کند و به نحوی سودی به آنها برساند تا بتواند موثر واقع شود. بنابراین باید در تولید محتوا دقت کنیم که مخاطبان ما چه کسانی هستند و چه نیازهایی دارند؟ با چه زبانی باید با آنها صحبت کرد و چطور تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟ در چه قالبی بهتر می‌شود پیام مورد نظر را به آنها رساند و این افراد اصلا کجا هستند و از چه کانال‌هایی باید با آنها ارتباط بگیریم؟ جواب این سوالات پیش از شروع تولید محتوا مورد نیاز است و باید به آنها دقیق و کامل فکر کنیم تا بتوانیم بهترین استراتژی محتوایی را برای برندمان تدوین کنیم.

ممکن است هنوز هم برایتان سوال باشد که اگر برندها قرار است تولید محتوا کنند، این چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟ دانستن تفاوت بازاریابی محتوایی با تبلیغات بسیار مهم است چرا که اگر با تکنیک‌های تبلیغاتی شروع به تولید محتوا کنیم، به هیچ عنوان نتیجه مورد نظر را نمی‌گیریم. این دو حوزه تفاوت‌های اساسی با هم دارند. در بازاریابی محتوایی به طور مستقیم به معرفی محصول و خدمات نمی‌پردازیم. بلکه تلاش می‌کنیم با ایجاد محتوای مفید، مخاطبان را به برند خود علاقمند کنیم. این محتوا می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مثل آموزش، سرگرمی، سبک زندگی، طنز و انواع محتواهای دیگر باشد. طی فعالیت‌های محتوایی، مخاطبان کم کم متوجه می‌شوند به برند نیاز دارند و به آن احساس وفاداری بیشتری پیدا می‌کنند. بر خلاف تبلیغات، محتوا مخاطبانش را برای فروش نمی‌خواهد، بلکه برای شناخته شدن، اعتبار داشتن، حضور در متن زندگی روزمره و در نهایت هدایت به سمت فروش می‌خواهد. به این ترتیب برندها در کانال‌های ارتباطی خود شامل وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، خبرنامه‌ها و… تولید محتوا می‌کنند و در بلندمدت ارتباط موثری با مخاطبان خود می‌سازند. برخلاف تبلیغات که در رسانه‌ها منتشر می‌شوند و در زمانی کوتاه قصد جلب توجه مشتریان را دارد.

تبلیغات در اینستاگرام چگونه است؟

بازاریابی محتوایی از جهات مختلفی اهمیت دارد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن این است که در بلندمدت انجام می‌شود و به برند فرصت می‌دهد تا آگاهی مخاطبانش را از ارزش‌های واقعی برند بالا ببرد و در طول زمان با آنها ارتباط موثری برقرار کند. ارتباطی که در نهایت می‌تواند منجر به تغییر رفتار آنها شود. برندهایی که برنامه منظمی برای بازاریابی محتوایی دارند، فرصت بیشتری دارند تا خود را معرفی کنند و همه چیز برایشان در چند ثانیه تبلیغ تلویزیونی یا یک جمله روی بیلبوردهایشان خلاصه نمی‌شود. آنها می‌توانند از ابزارهایی مثل شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند تا بر ارزش‌های مختلف برند خود با استفاده از انواع محتوای متنی و تصویری و… تاکید کنند و کاربران را با خود همراه کنند. به این ترتیب آنها نفوذ بیشتری بر افکار و سبک زندگی افراد پیدا می‌کنند و امکان ایجاد تغییر در زندگی و مصرف آنها را خواهند داشت. شاید در نگاه اول این موضوع ساده به نظر برسد، اما زمانی که به بازار محصولات مختلف فکر کنید و حجم رقابتی را که میان برندهای مختلف وجود دارد تصور کنید، می‌توانید متوجه شوید که حضور یک برند در افکار مخاطبانش چقدر می‌تواند روی انتخاب شدن آن برند در زمان خرید تاثیرگذار باشد. مستمر بودن ارتباط با مخاطب در این باره بسیار مهم است و برندها نباید فعالیت‌های بازاریابی محتوایی را به مقطع‌های خاص و کمپین‌های دوره‌ای محدود کنند. چرا که حجم محتوا آن قدر زیاد است که به سرعت فراموش می‌شوند و برندهای دیگری که فعالیت مستمر دارند، جای آنها را در ذهن مخاطب می‌گیرند.

بیشتر بدانید: بهترین سایت کسب درآمد از اینستاگرام

همچنین برندها با استفاده از محتوا و تاکید بر کلمات کلیدی می‌توانند توجه جستجوگران اینترنتی را به خود جلب کنند. تولید محتوا اهمیت زیادی در تقویت سئو وب‌سایت هر برندی دارد و می‌تواند در انتخاب شدن آن برند میان رقبا نقشی تعیین کننده داشته باشد. به همین دلیل برندها نیاز به برنامه محتوایی برای وب‌سایت‌های خود دارند تا در میان دریایی از محتوا، برجسته شوند و توسط کاربران بیشتری دیده و شناخته شوند. وبلاگ‌ها  از همین جهت در بازاریابی محتوایی بسیار مهم و تعیین کننده هستند و یکی از بزرگ‌ترین ارکان بازاریابی محتوایی را تشکیل داده‌اند.

تصور کنید قصد دارید از میان برندهای لوازم آرایشی یکی را برای خرید انتخاب کنید. یکی از آنها صفحه اینستاگرام جذابی دارد که شما برای دریافت اطلاعات آرایشی و بهداشتی آن را دنبال می‌کنید و دیگری تنها به عنوان یک برند در ذهن شماست اما ارتباط خاصی با آن برقرار نکرده‌اید. بعد برای کسب اطمینان قبل از خرید درباره محصول مورد نظرتان سرچ می‌کنید. برند اول این بار هم در جستجوی گوگل جلوی چشم‌تان می‌آید و وبلاگش را باز می‌کنید. مطلب مفصل و کاملی درباره محصولی که به دنبالش هستید آنجا نوشته شده و توضیحات کاملی درباره تفاوت همه محصولات این برند درج شده. اما برند دوم محتوایی در اینترنت ندارد. برند اول با دادن اطلاعات دقیق و کامل به سرعت می‌تواند اعتماد شما را جلب کند و به عنوان یک راهنما عمل کند. با این حال برند دوم ممکن است تفاوت زیادی از لحاظ کیفیت و کارکرد با برند دیگر نداشته باشد اما نتوانسته باشد توجه شما را جلب کند. بنابراین محتوا نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب‌های ما دارد. حتی اگر لزوما اشاره به خرید محصول نداشته باشد، می‌توانند با معتبر معرفی کردن خود در رقابت پیروز شوند.

نکته مهم درباره بازاریابی محتوایی آنلاین امکان ارزیابی کمی و کیفی این فعالیت‌هاست. در حالی که ارزیابی تاثیر تبلیغات بسیار دشوار است و نیاز به ابزارهای پیچیده‌ای مثل تحقیقات بازار دارد و بسیار پرهزینه است، فعالیت‌های محتوایی آنلاین بسیار ساده‌تر رهگیری می‌شوند. برندها می‌توانند با پیگیری آمار لینک‌ها و همچنین تحلیل اینسایت شبکه‌های اجتماعی به برآورد دقیق‌تری از تاثیر فعالیت‌هایشان برسند و آنها را بازنگری و اصلاح کنند تا موثرترین روش‌ها را در پیش بگیرند. به همین دلیل بازاریابی محتوایی بسیار پویاست و می‌تواند در طول زمان بهبود پیدا کند. این یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که استفاده از آن را لازم و ضروری کرده است.

اگر می‌خواهید بازاریابی محتوایی را شروع کنید، باید بدانید در ابتدا کار سختی در پیش دارید. رقابت در حال حاضر فشرده و دشوار است و برای شروع به دو زمینه تخصصی نیاز دارید. اول خلاقیت در تولید محتوای متفاوت و ارزشمند و دوم دانش فنی درباره شبکه‌های اجتماعی، سئو و سایر موضوعات مرتبط. شما برای برند خود به یک استراتژی محتوایی نیاز دارید تا مسیر را برایتان روشن کند. این استراتژی نیازمند شناخت مخاطب هدف، مشخص کردن اهداف برندتان از بازاریابی محتوایی، تعیین کردن ابزارهایی که می‌خواهید استفاده کنید و برنامه اجرایی برای توزیع محتواست. اگر می‌خواهید درباره تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام اطلاعات بیشتری به دست بیاورید می‌توانید سایر مطالب ما را در مجله بازاریابی اینستاگرام نشانت بخوانید.

آموزش بازاریابی محتوایی

اگر تصمیم گرفتید از بازاریابی محتوایی برای کسب و کار خود استفاده کنید، می‌توانید به نکاتی که در ادامه می‌آید توجه کنید که به شما کمک می‌کند این مسیر را شروع کنید. آموزش بازاریابی محتوایی مقوله بسیار مفصلی است. اما با کمک این نکات که در ادامه ذکر می‌شود تا حدی می‌توانید این موضوع را درک کنید وکارتان را شروع کنید.

قبل از هر چیز مشخص کنید از بازاریابی محتوایی چه هدفی دارید؟ آیا می‌خواهید برند جدیدی را معرفی کنید؟ آیا برندتان شناخته شده است اما لازم است فروش بیشتری داشته باشید؟ آیا فروش خوبی دارید و می‌خواهید مخاطبانتان را بیشتر با ارزش‌های برندتان درگیر کنید؟ پاسخ هر کدام از این سوال‌ها و دهها سوال دیگری که می‌توانید از خودتان بپرسید، در مسیر تولید محتوایتان تعیین کننده است.

بعد از این مرحله باید پرسید مخاطب محتواها چه کسانی هستند؟ آیا آنها اغلب تحصیلات بالایی دارند؟ چه سن و سالی دارند و تفریح و دغدغه‌شان چیست؟ به چه چیزهایی علاقه دارند و اصلا چقدر با تکنولوژی و دنیای دیجیتال دوست‌اند؟ اغلب آنها زن هستند یا مرد؟ باید بدانیم دقیقا با چه کسانی طرف هستیم و با چه لحن و زبانی باید با آنها صحبت کنیم.

بعد از آن می‌رسیم به پیامی که می‌خواهیم به این افراد برسانیم. قرار است چه موضوعاتی را با آنها در میان بگذاریم و پیام اصلی محتواهای ما چیست؟ چطور می‌توانیم این پیام را در قالب مناسبی ارائه کنیم که مورد پسند این مخاطبان قرار بگیرند؟

حالا که پیام‌مان مشخص شده باید بدانیم از طریق چه ابزاری آن را به دست مخاطبمان می‌رسانیم؟ آیا شبکه‌های اجتماعی برای این کار مناسب‌اند یا باید در کنارش وب‌سایت و بلاگ داشته باشیم؟ آیا نیاز به کانال‌های ویدیویی مثل یوتیوب هم داریم؟ بهترین ابزارها آنهایی هستند که مخاطب‌مان آنجا حضور دارد.

حالا آماده تولید محتوا و توزیع آن هستیم. در این مرحله می‌توانیم به یک چارت تشکیلاتی فکر کنیم و افرادی را که برای تولید محتوا به تخصصشان نیاز داریم جمع کنیم و تیم تشکیل بدهیم. اگر قرار است به تنهایی تولید محتوا کنیم لازم است مهارت‌های لازم برای این کار را یاد بگیریم. برای یادگیری تدوین استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام می‌توانید این مطلب را بخوانید.

نمونه بازاریابی محتوایی در پیج‌های اینستاگرامی

بازاریابی محتوایی در اینستاگرام قواعد خودش را دارد. چرا که لازم است با ویژگی‌های الگوریتم اینستاگرام هم سازگار شود و بتواند به دست مخاطبان بالقوه‌اش برسد. به صفحه sostrenegrene در اینستاگرام نگاه کنید.

بازاریابی محتوایی در پیج‌های اینستاگرامی
بازاریابی محتوایی در پیج‌های اینستاگرامی

این برند تنها بر فروش محصولاتش تاکید نمی‌کند بلکه استراتژی کاملی برای محتوا دارد. یعنی با استفاده از جذابیت آموزش و دادن ایده برای خانه و ساختن چیزها، یک سبک زندگی را به مخاطبانش پیشنهاد می‌کند که پر از خلاقیت و ابتکار است. از نحوه چیدن اشیا گرفته تا ساختن ابزارهای مورد نیاز در خانه. این استراتژی فقط مخصوص صفحه اینستاگرام این برند نیست. اگر به وب‌سایت آن هم نگاه کنید استراتژی مشابهی را خواهید دید و خلاقیت و ایده در کنار خرید محصول بخشی از فعالیت وب‌سایت را به خودش اختصاص داده است.

بازاریابی محتوا
سایت sostrenegrene

این نشان می‌دهد آنها به خوبی اهمیت محتوا را متوجه شده‌اند و از آن استفاده می‌کنند تا بتوانند آنچه برای مخاطبانشان مفید و کاربردی است به آنها بدهند و در عوض توجه آنها را معطوف به خودشان کنند. آنها می‌دانند که رقبای زیادی دارند و در صورتی که تنها محصولاتشان را تبلیغ کنند ممکن است در دریای محتوا غرق شوند و نتوانند پیام‌شان را به مخاطبانشان برسانند. در عوض با ایجاد انگیزه مشخصی در صفحه‌شان توانسته‌اند بیش از یک میلیون فالوور جذب کنند.

صفحات بسیاری هستند که توانسته‌اند با تعریف کردن یک استراتژی محتوایی، خودشان را از رقبایشان متمایز کنند. لوازم تحریر از جمله محصولاتی است که تنوع بالایی دارند و برندهای زیادی آن را تولید می‌کنند. بیایید به صفحه اینستاگرام stabilo نگاه کنیم تا ببینیم آنها چه طور تلاش کرده‌اند از برندهای دیگر متمایز باشند و حالا 422هزار فالوور داشته باشند.

نمونه محتوای کاربرمحور در اینستاگرام
نمونه محتوای کاربرمحور در اینستاگرام

همان طور که می‌بینید آنها به جای اینکه دائم از محصولاتشان عکس بگذارند و آنها را توصیف کنند و قابلیت‌هایشان را توضیح بدهند، خود قابلیت را اجرا کرده‌اند و جلوی چشممان گذاشته‌اند! آنها مخاطبانشان را به ایجاد طرح‌های جذاب با استفاده از لوازم استابلیو دعوت می‌کنند و آثار آنها را منتشر می‌کنند. از این طریق هم مخاطبانشان را در تولید محتوا درگیر می‌کنند و به اصطلاح از UGC یا محتوای تولید شده توسط مخاطبان استفاده می‌کنند و هم قابلیت‌های هر محصول را واضح و ملموس نشان می‌دهند. از طرف دیگر ارزش‌هایی مثل هنر و خلاقیت را ترویج می‌کنند و نشان می‌دهند که کارشان تنها فروش لوازم تحریر نیست. این فعالیت‌ها توانسته آنها را به عنوان یک برند برجسته در میان دهها برند مشابه دیگر که در اینستاگرام حضور دارند معرفی کند.

شما هم دوست دارید برای برند خود کمپین کاربرمحور (UGC) داشته باشید؟ پس در نشانت کمپین بسازید

مزایای بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی با فعالیت مداوم و تولید محتوای مفید و باارزش به برندها کمک می‌کند با مخاطبان خود ارتباط عمیق‌تری برقرار کنند و آنها را نسبت به برند خود علاقمند کنند.

انواع و مدل‌های محتوا کدام‌ها هستند؟

محتوا می‌تواند به شکل‌های مختلفی از جمله عکس، گرافیک، ویدیو، موشن، متن و صدا تولید شود و هر کدام از این انواع محتوا اهمیت خود را دارد. اینکه از چه نوع محتوایی در بازاریابی محتوایی استفاده کنیم به ابزارهای ما و مخاطبانمان بستگی دارد.

اهداف بازاریابی محتوایی چیست؟

هدف اصلی بازاریابی محتوایی این است که پیام اصلی برند در قالبی تاثیرگذار به مخاطبانش برسد و بتواند به تغییر رفتار آنها منجر شود. برندها با بازاریابی محتوایی در نهایت به دنبال تاثیرگذاری و نفوذ در تصمیم‌گیری مخاطبانشان برای خرید هستند اما این کار را از طریق تبلیغ مستقیم انجام نمی‌دهند و در عوض پاسخ دادن به نیازهای مخاطبان را در اولویت قرار می‌دهند.

استراتژی محتوایی چگونه تعیین می‌شود؟

استراتژی محتوایی بر اساس اهداف برند، مخاطبان آن و نیازهایشان، ابزارهای در دسترس، پیام مورد نظر و ارزش‌های برند تعیین می‌شود. این موارد کمک می‌کند استراتژی محتوایی را به بهترین شکل تنظیم کنیم و از طریق بهترین ابزارها توزیع کنیم.

مراحل انجام بازاریابی محتوایی چیست؟

برای شروع بازاریابی محتوایی لازم است روش‌های تولید محتوا را یاد بگیریم یا از تیمی که در تولید محتوا تخصص دارند کمک بگیریم. علاوه بر این باید دانش فنی کافی در مورد شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ و سایت و سایر ابزارهایی که برای توزیع محتوا از آنها استفاده می‌کنیم را به دست بیاوریم.

مینا عینی فر

مینا عینی‌فر هستم. چندین ساله کار تولید محتوا کردم و در زمینه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن