اینستاگرام مارکتینگ

اینستاگرام شبکه اجتماعی تصویرمحوری ست که بیش از 300 میلیون کاربر فعال دارد و میلیاردها اینتراکشن و تعامل در آن رخ می‌دهد و شما باید سهمی از آن داشته باشید. مهم نیست در چه زمینه ای فعالیت می‌کنید، حضور شما در اینستاگرام ضروری است زیرا محتوایی که شما در اینستاگرام به مخاطبانتان نمایش می‌دهید اگر مناسب و تاتیرگذار باشد و آنها را به خود جذب کند می‌تواند شوق خرید را در کاربرانتان افزایش دهد و مطمئن باشید آنها بزودی از شما خرید خواهند کرد. شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که اکثر کاربران اینستاگرام از غذا و لباس و حیوان خانگی و دوستانشان عکس می‌اندازند، که شاید سلفی گرفتن و انتشار چنین عکس‌های بدون کت و شلواری اینستاگرام را از بیزنس دور کرده است، اما نه... همین موارد بستر مناسب برای حضور شما و تبلیغات واقعی‌تر و تاثیرگذارتر را بوجود آورده است. مثلا فکر کنید شما یک برند آرایشی هستید؛ حضور محصولات شما در پست و استوری های پر زرق و برق یک مدل اینستاگرامی می‌تواند اعتماد فالوورهای این فرد را به محصولات شما جلب کند و به نوبه خود تبلیغات موثرتری باشد.

چگونه می توان با خلق تصویری فریبنده تعداد فالوورها را افزایش داد و توجه زیادی از مخاطبان را جلب کرد؟

چرا باید از اینستاگرام در مارکتینگ استفاده کرد؟

  • بیش از یک سوم کاربران اینستاگرام برای خرید آنلاین از اینستاگرام استفاده می‌کنند
  • اینستاگرام بدلیل عکس محور بودن باعث ماندگاری بیشتر تبلیغات شما در ذهن مخاطبانتان می‌شود.
  • هزینه های بازاریابی را کاهش می دهد و باعث افزایش نرخ بازگشت سرمایه می‌شود
  • زیرا باعث ایجاد ارتباط صمیمانه بین برند و مشتریان می شود و آنها با برند شما تعامل می کنند.
  • با تعامل و گفتگو در اینستاگرام از علایق دقیق مشتریان خود مطلع می‌شوید.
  • در دسترس بودن و پشتیبانی شما باعث بهبود تجربه مشتری از برند شما می شود و وفاداری را افزایش می‌دهد.
  • در نتایج جستجو تاثیر می‌گذارد و می‌توانید با رتبه بهتری در نتایج جستجو قرار بگیرید.
  • حضور در اینستاگرام آگاهی از برند شما را افزایش می‌دهد زیرا باعث نفوذ بیشتر بین مخاطبان می شود، درباره شما صحبت می کنند و شما را به هم پیشنهاد می‌دهند.
+۱۰۰۰ میلیونکاربر فعال ماهیانه
+۵۰۰ میلیونکاربر فعال روزانه
+۹۵ میلیونآپلود تصویر روزانه
+۵۰۰ میلیوناستوری روزانه

اینستاگرام و رشد برند

در این شکی نیست که این شبکه اجتماعی برای آسان تر کردن کارهای بیزنسی آمده است، نگاهی به قابلیت های اینستاگرام بیاندازید، خودتان متوجه خواهید شد؛ لینک استوری، فروشگاه و ارایه آمار دقیق در بخش اینسایت... همه ی این ها برای فروش بیشتر شما و رسیدن به اهداف بازاریابی در اینستاگرام مهیا شده اند. فکر می‌کنید اگر برندها از اینستاگرام نتیجه نمی‌گرفتند به این اندازه بودجه صرف اینستاگرام مارکتینگ خود می‌کردند؟ اما بی گدار به آب نزنید و با یک استراتژی درست وارد اینستاگرام شوید و برای برند خود بازاریابی کنید. اهداف حضور خود در اینستاگرام را مشخص کنید و متریک قابل اندازه‌گیری مناسب آن را در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید. مثلا اگر هدف شما آگاهی از برند (Brand Awareness) است می‌توانید میزان بازدید (Impression) را در نظر بگیرید و با تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ به آن برسید و اگر هدف شما ورود به سایت یا لندینگ است میزان کلیک استوری‌ها را به عنوان معیار در نظر بگیرید و برای افزایش آن تبلیغات را بصورت استوری اجرا کنید و اگر احتمالا هدف شما افزایش میزان تعامل (Engagement) فالوورهای شما با پیج اینستاگرام برند شماست باید محتوای هدفمندتری تولید کنید و مسابقه برگزار کنید و راه‌های دیگر را امتحان کنید.

چگونه می توان یک اکانت بیزینسی اینستاگرام ایجاد کرد؟

با بیزینسی کردن اکانت اینستاگرام می‌توانید به آمار پست ها و استوری‌ها دسترسی داشته باشید، در استوری های خود لینک قرار دهید ( بیش از 10 هزار فالوور) و اطلاعات تماس به پروفایل خود اضافه کنید.
۱- برای شروع، وارد حساب کاربری اینستاگرامتان بشوید و بعد به Settings بروید
۲- بر روی Account ضربه بزنید و در پایین صفحه بعدی Switch to Professional Account را که آبی رنگ است انتخاب کنید
۳- بین دو گزینه Creator و Business یکی را انتخاب کنید (اگر برند هست Business را انتخاب کنید)
۴- یک دسته برای فعالیت تجاری خود انتخاب کنید و در مرحله بعد اطلاعات تماس وارد کنید و اگر مایل بودید پیج فیسبوک خود را متصل کنید

انواع مختلف پست های اینستاگرام

انواع محتواهای اینستاگرام که می‌توانید از هر بخش به تناسب اهدافتان استفاده کنید
Postعکس یا ویدیو که در قسمت فید پست‌ها (Feed) فالوورها نمایش داده می‌شود
Carouselعکس یا ویدیو به صورت چندتایی یا به اصلاح آلبومی که در قسمت فید پست‌ها (Feed) فالوورها نمایش داده می‌شود
IGTVآی جی تی وی یا تلویزیون اینستاگرام که برای ارسال ویدیوهای بیش از 60 ثانیه
Storyاستوری ها که در بالای صفحه اینستاگرام فالوورهایتان نمایش داده می‌شوند
Liveلایو یا پخش زنده که در بخش استوری ها قرار می‌گیرد

استراتژی اینستاگرام مارکتینگ

قبل از هرگونه اقدامی برای برند خود استراتژی اینستاگرام تهیه کنید. استراتژی محتوایی و تبلیغاتی باعث می‌شود قدم‌های درستی برای رسیدن به اهداف خود بردارید. در تدوین استراتژی حتما موارد زیر را در نظر داشته باشید:
مشخص کردن اهداف، مخاطبان اهداف و متریک خود را مشخص کنید و محتوایی تولید کنید که مناسب مخاطبان (Persona) شما باشد. ارزش برند خود را به نمایش بگذارید.
تصاویر هر تصویری را منتشر نکنید و عکس‌ها و ویدیوهای جذاب تولید کنید حتی برای این مورد می‌توانید از محتوای کاربرمحور (UGC) کمک بگیرید.
کپشن، هشتگ و عنوان‌ کپشن ها را مختصر و مفید و عنوان‌ها را گیرا بنویسید و سعی کنید اکثر پیام خود را با تولید مناسب عکس و ویدیو منتقل کنید. از هشتگ‌های درست استفاده کنید، هشتگ‌های که مرتبط با برند شما و هویت شماست و از تعداد زیاد پرهیز کنید.
تعداد، زمانبندی و فاصله انتشار هر ساعتی مناسب پست کردن نیست! پس اگر اکثر کاربران شما در ساعتی خاصی آنلاین هستند در همان ساعت انتشار داشته باشید. روزهای خوب پیج خود را پیدا کنید و با فاصله ولی منظم پست بگذارید، برای برند خود تقویم محتوایی داشته باشید و زودتر محتواها را تولید کنید.
استفاده از قابلیت‌های اینستاگرام از تمام امکاناتی که اینستاگرام در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنید، در طی روز استوری داشته باشید، از قابلیت پرسش و پاسخ (Question) برای تعامل در استوری استفاده کنید.

نکات کلیدی و مهم در اینستاگرام

فعال باشید منظور از فعال بودن تنها پست گذاشتن نیست، با برندهای مشابه و فالورهای خود تعامل داشته باشید.
از ربات‌ها استفاده نکنید ربات‌ها به مرور میزان تعامل یا اینگیجمنت شما را کاهش می‌دهند.
لوکیشن بزنید از تگ موقعیت مکانی در پست‌ها و استوری‌های خود استفاده کنید این کار باعث افزایش بازدید و اعتماد مخاطبین می‌شود
پروفایل شیک داشته باشید دستی به سر و گوش پروفایل خود بکشید. بیو مناسبی برای معرفی خود بنویسید. هایلایت‌ داشته باشید و استایل طراحی جذاب و خوبی به پیج بدهید.
داستان سرایی کنید سعی کنید از اتفاقات و پیام خود متنی روایت‌گونه بسازید و داستان سرایی کنید (Story Telling) این سبک باعث ایجاد حس نزدیکی و صمیمیت به برند می‌شود.

آنالیتیکز اینستاگرام

اگر پیج شما بیزینسی باشد در قسمت اینسایت (Insight) خود اینستاگرام می‌توانید به اطلاعات خوبی از پروفایل خود دست پیدا کنید و علاوه بر آن تجزیه و تحلیلی بر روی مخاطبان و فالوورها داشته باشید. میزان بازدید پست ها و کلیک استوری‌های شما و هر متریکی برای اندازه‌گیری موفقیت شما آنجاست. همیشه پیج خود را مانیتور کنید و ببینید چه کاری برای شما بیشتر جواب داده است.
اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می‌توانید از ابزارهای تجریه و تحلیل و مدیریت اینستاگرام مانند ایکونوسکویر (Iconosquare) یا هوت سوییت (HootSuite) و مشابه آنها استفاده کنید.

شروع فعالیت با تبلیغات در اینستاگرام

سرعت رشد اینستاگرام خود را افزایش دهید و با تبلیغات قوی ظاهر شوید. از خود برندی محبوب بسازید و آن را به نمایش بگذارید اما در ابتدا برای تبلیغات خود استراتژی داشته باشید و مطمئن شوید برای تبلیغات آماده هستید. اینکه قرار است به چه هدفی برسید و برای آن چقدر باید هزینه کنید و آیا این سبک تبلیغ برای شما موثر خواهد بود یا خیر.
تبلیغی که برای سایر برندها جواب داده لزوما سبک درستی برای شما نیست و گاهی از روشی که همه به در بسته خورده‌اند شما جواب می‌گیرید.
اگر هنوز فعالیت جدی خود را برای تبلیغات آغاز نکردید یا هنوز نمی‌دانید کدام سبک و به چه روشی جوابگوی نیازهای شماست و نیاز به مشاوره دارید با تیم حرفه‌ای نشانت تماس بگیرید و اینستاگرام مارکتینگ درستی برای برند خود اجرا کنید.
اگر نگران نتایج کمپین اینستاگرامی خود هستید از تیم متخصص نشانت کمک بگیریدهمکاری در تبلیغات اینستاگرام
سوالات متداول

در مورد اینستاگرام مارکتینگ در بلاگ نشانت بیشتر بخوانید

افزایش فالوور اینستاگرام

روش های جدید و کاربردی افزایش فالوور اینستاگرام، راهکارهای افزایش فالوور واقعی بر اساس الگوریتم های اینستاگرام و افزایش نرخ تعامل با فالوورها

بیشتر بخوانید...
10 راهکار افزایش فروش در اینستاگرام

بررسی راهکارهای افزایش فروش در اینستاگرام و جذب مشتری از طریق پیج اینستاگرام، روش های خلاقانه فروش و فروش از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ

بیشتر بخوانید...
اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ چگونه کمپین های موفق اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام اجرا کنیم و معرفی پلتفرم ها و سایت های مناسب

بیشتر بخوانید...
راهنمای بازاریابی در اینستاگرام

راهنمای کامل و قدم به قدم بازاریابی در اینستاگرام، چطور در اینستاگرام بازاریابی کنیم و محصول و خدمات خود را بفروشم. آموزش بازاریابی اینستاگرام بصورت رایگان

بیشتر بخوانید...